Průvodce antiparazitiky pro naše mazlíčky

Pozor na klíšťata, a nejen na ně! Toto upozornění slýchá majitel domácího mazlíčka pravidelně od jara do podzimu. Blechy, klíšťata, všenky a další paraziti dokážou řádně potrápit nejen naše čtyřnohé přátele. Víte, jak je chránit?

Jaké jsou možnosti ochrany?

Na trhu existují různé antiparazitní prostředky, které jsou určeny pro psa nebo kočku. Liší se způsobem výroby, složením a značkou. Pořídit můžete antiparazitika přírodní nebo s chemickými složkami. Některá slouží jako prevence a jiná pouze odstraňují dospělé jedince po napadení zvířete. Antiparazitika najdete například u privátní značky dm drogerie Dein Bestes.

Pokud je váš čtyřnohý parťák citlivější, poraďte se nejdříve s veterinářem, který z nich zvolit. Prostředky určené pro psa nikdy nepoužívejte na kočku a naopak.

Druhy antiparazitik pro psy a kočky

Obojky

Antiparazitní obojky pro psy a kočky jsou velmi oblíbené. Jejich výhoda je, že vydrží po celou sezónu. Účinné látky se z obojku pozvolna uvolňují a jsou tak šetrnější. Hodí se proto pro citlivější zvířata. Dobré je volit obojky s pojistkou, ze kterých se váš mazlíček nevyvlékne. Většina obojků začíná působit až po 7 dnech, proto na ně myslete včas.

pipeta

Spot-ony

Pipety neboli spot-ony jsou kapičky, které se aplikují jednoduše za krk psa nebo kočky přímo na kůži. Účinné látky se postupně rozprostřou po svrchních vrstvách kůže a chrání tak vašeho mazlíčka před vnějšími parazity. Vydrží pouze po určitou dobu, proto je dobré zapsat si, kdy jste pipetu naposledy použili. Hodí se především pro zvířecí sportovce a rodiny s dětmi, kterým těžko zabráníte v sahání na obojek proti parazitům.

Spreje

Spreje proti parazitům se stříkají přímo na srst vašeho mazlíčka. Při aplikaci ale vynechejte hlavu. Výhodou sprejů je, že působí okamžitě. Naopak nevýhodou je, že nejsou vhodné do vody. Pro pejsky, kteří mají rádi koupání, tedy zvolte jiný prostředek.

Šampony

Speciální šampony ošetří srst vašeho mazlíčka a chrání ho proti parazitům. Psi i kočky je velmi dobře snáší. Jejich nevýhodou ale je, že působí maximálně dva týdny. Existují také speciální šampony, které jsou určené pro likvidaci blech či jiných parazitů.

Na jaké parazity můžete běžně narazit?

Blechy

Blecha má červenohnědou barvu a patří mezi nejčastější vnější parazity psů a koček. Blechy psí i kočičí měří pár milimetrů a hravě zvládnou přejít i na člověka. Jejich zákeřnost spočívá v tom, že nakladou vajíčka prakticky kamkoliv, proto je nutné důkladně vydezinfikovat celý domov, a to včetně pelíšku, čalounění i spár v podlaze.

V kožichu mazlíčka je můžete snadno spatřit. Typická jsou také bílá vajíčka, která do něj kladou. Blecha je parazit sající krev. Místo kousnutí zčervená a svědí. Mnohdy může způsobit i alergickou reakci a po intenzivním škrábání i zánět. Po napadení blechami je nutné zvíře vykoupat, použít šampon proti blechám a ty pak vyčesat. Proti blechám fungují antiparazitické obojky a pipety.

kočka

Klíšťata

Klíšťata se dnes díky klimatickým změnám vyskytují prakticky celoročně. Přinést si je může váš mazlíček z lesa, louky, ale i z krátké procházky v parku. Přenáší nejrůznější nemoci a v místě kousnutí vyvolávají zánět nebo v případě mláďat a citlivějších jedinců i alergickou reakci. Jedinou ochranou před nimi je prevence.

Všenky

Všenky jsou podobné lidským vším a okusují pokožku zvířete. Místo kousnutí psa nebo kočku svědí a mohou si i vykusovat srst, což zvyšuje riziko zánětu. Napadení všenkami se dá předejít antiparazitním obojkem či pipetou.

Zdroj náhledových obrázků: dm.cz, AdobeStock, Nikol Fialová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *