Proč je advent obdobím stresu?

Vánoční písně zní všude kolem nás z rádií, reproduktorů v obchodních domech, na benzinkách… Již několik dní nám blížící se příchod Vánoc připomínají reklamy v televizi a vánoční výzdoba v obchodech.

Každý se na Štědrý den těší, ale pro některé se kouzlo Vánoc jaksi vytrácí a namísto všude hlásané pohody a veselí jsou naplněni stresem.

Kdysi…

Dříve, za dob našich prababiček, byl advent časem klidu. Lidé, zejména na vesnicích se po celý rok lopotili na poli, obdělávali půdu, sklízeli úrodu, starali se o hospodářství. V zimě pak zvolnili a věnovali se spíše domácím pracím. Byli také silně křesťansky založeni, a tak byl pro ně advent obdobím rozjímání, půstu a tradic. Ženy ve světnici škubali peří, přebíraly čočku a hrách, vyráběly vánoční ozdoby a u toho si vyprávěly různé historky a příběhy. Děti pomáhaly, nebo poslouchaly zalezlé za pecí. Muži obstarali dobytek a pak si sedli s korbelem piva se sousedy. Všude vládla pohoda a klid.

… a dnes

V současnosti se adventní čas stal honbou za vánočními dárky, nejhonosnějšími stromečky, naplněnými lednicemi a pečením co nejvíce druhů cukroví. Někteří z nás samozřejmě stále dodržují určité tradice. Ale často ani nepátráme po jejich významu, prostě je jen dodržujeme tak, jak nás to naučili rodiče.

Nevíme, jakou symboliku mají adventní svíce a co bychom v daném adventním období měli dodržovat, proč si dáváme do váz barborku a na dveře věšíme adventní věnec. Děláme to automaticky. A hlavně s nutkáním mít letos krásnější výzdobu než sousedka.

Z pečení cukroví se místo možnosti trávit čas s rodinou a přáteli stal kuchyňský maraton. Protože přece jen dokonalá hospodyňka má napečeno tolik druhů cukroví, že to nikdo nezvládne spořádat. Moderní ideál dokonalosti nám říká, jak velký a honosně nazdobený stromeček bychom měli mít, kolik světýlek zavěsit na dům, kolik a jak moc drahých dárků nakoupit… Jenže, kdo určuje, co je ideální? Televizní reklamy, marketingová oddělení společností, které se snaží za každou cenu prodat, nebo nějaká vyšší moc?

Z Vánoc se nám jednoduše staly komerční svátky plné shonu, stresu a prázdných peněženek. Klid a mír se tak nějak vytratily, a to je špatně.

Advent

Čas na změnu

Nenechte si diktovat, jak mají vypadat ideální a dokonalé Vánoce. Je jen na vás, jaké si je uděláte a co je pro vás a vaši rodinu prioritní. Takže, pokud každoročně pečete desítky druhů cukroví, upečte letos jen to, co máte opravdu rádi.

Šílíte z dopisů dětí pro Ježíška? Zredukujte seznam dárků a dětem vysvětlete, že Ježíšek musí obdarovat všechny děti světa, a tak jim prostě nemůže nadělit celé hračkářství. Starší děti by pak měly pochopit, že nemohou dostat nejnovější PlayStation, mobil, počítač i lyže. Nechte je, ať si vyberou jen jednu „drahou“ věc. Rozhodně se však kvůli vánočním dárkům nezadlužujte u různých společností. Pokud na velké a honosné dárky nemáte peníze, nakupte jen to, co vám situace dovolí. Vždyť o dárcích Vánoce přece nejsou a nemají být.

Snažte se omezit stres a shon na minimum. Hoďte za hlavu všudypřítomné posuzování. Pokud nestihnete důkladný vánoční úklid, no a co? Nikdo neví, kolik povinností musíte stihnout v průběhu celého roku, že jste měli v práci obrovský shon, spoustu přesčasů, nebo onemocněly děti… Důležitá je přeci rodinná pohoda, a ne názory druhých.

Podle americké autorky Mary E. Chase nejsou Vánoce jen významným datem v kalendáři, ale stavem mysli.

Proto je jen na vás, jaké si ty své dokonalé Vánoce uděláte. Pokud se z naučených konvencí a stereotypů neumíte vymanit, nebojte se obrátit na pomoc k odborníkovi – psychologovi. S jeho pomocí se naučíte zvládnout nejen předvánoční stres, ale také si srovnáte priority, zjistíte různé možnosti relaxace a mnoho dalšího. A jestli se vám nechce nikam složitě cestovat, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. Nejste tak omezeni místem konzultace, ta může probíhat v podstatě odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál.

A pokud víte o někom, kdo se ocitl ve složité životní situaci, potýká se s různými problémy, ale neumí se k návštěvě psychologa odhodlat, můžete mu třeba právě pod stromeček nadělit poukaz na konzultaci s psychologem Mojra.cz. Protože co může být lepším dárkem než psychická pohoda?

2 komentáře u „Proč je advent obdobím stresu?“

  1. babicka11 napsal:

    U nás Vánoce probíhají v klidu, určitě se nehoním u cukroví, stačí sedm druhů a jídla bude dost, nesníme přece víc, než obvykle. Je jen trochu svátečnější. Nákupy i dárky jsou vyřešeny dávno před shonem a frontami v obchodech. Nechápu ty davy lidí, nakupovat na poslední chvíli. Stačí mi vidět ten shon v televizi. Tak si tyto dny všichni v pohodě užijte, mějte se fajn a v novém roce jen to dobré. 🙂

  2. Rojak napsal:

    Dnešní oslavy Vánoc a vůbec dnešní doba je plná stresu a honění se za něčím jiným. Dnešní doba je velmi hektická. Zaměstnání jsou často orientována na výkon a lidé jsou nejen v práci pod stálým tlakem. Nyní před Vánocemi může vypětí eskalovat, protože k „běžným“ povinnostem a starostem přibude příprava na svátky nebo něco podobného, jako je třeba rodinná oslava, svatba apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *