Po krásném, horkém a dlouhém létě, i babím létu, kdy povětřím létaly stříbrné pavučinky, nastaly mlhy.

Deště, plískanice, sluníčko vykukuje už tak málo, že pomalu ani nevíme, jak hřeje. Taky tolik nejsme venku na vzduchu, spíš jen doma a i tu cestu z práce raději absolvujeme co nejrychleji, abychom už byli v teple domova. Také máte chuť jíst spíše teplá jídla? Je to přirozené, tělo se připravuje na zimu. Připravte se i vy, zásobujte se zázvorem, kterým můžete ochutit i pečené maso, uvařte dobrý vývar z masa, kostí a kořenové zeleniny. Přidejte česnek i cibuli, mají protivirové účinky, v této době naprosto geniální proti nachlazení a chřipkám.

Nedostatek slunce v zimě ale může způsobit i zdravotní potíže.
Málo pobytu na slunci znamená málo vitamínu D, který je nezbytný pro fungování nervů a srdce. Jeho nedostatkem lidé trpí i vysokým krevním tlakem, diabetem, osteoporózou. Působí i jako prevence proti rakovině. Pokud nechceme brát tablety vitamínu D z lékárny, měli bychom zařadit do stravy více mléčných výrobků a hlavně ryb, obzvlášť pokud bydlíme ve městě s větším výskytem smogu. Pravidelný přísun toho vitamínu naše tělo opravdu potřebuje.

Brzy se stmívá a to náladu člověku moc nepřidá. Denní světlo chybí každému, do práce se jezdí za tmy, pak je většinu dne zavřený někde v budově, a když jede domů, je zase tma.

Měli bychom si udělat nějakou radost, třeba si doma zapálit vonnou svíčku.
Ta se sice k dennímu světlu nedá přirovnat, ale zase přidá místnosti dojem zklidnění, tepla a jakousi tajuplnost. Po hotových povinnostech se schoulíme do křesla a přečteme si pár stránek dobré knížky či se věnujeme dětem, které vyžadují také naši pozornost. I při hraní s nimi přijdeme na jiné myšlenky. Také se snažíme oblékat se ve veselých barvách, a třeba oranžová deka prosvítí pokoj a dodá tolik žádané energie při depresích z počasí a našem nervovém vypětí.

K televizi si uvaříme bylinkový, nebo zelený čaj, který pomáhá proti špatné náladě.
Bylinkové čaje mají antidepresivní účinky, například lipový nebo meduňkový. Kvůli klesající odpolední vitalitě zkusíme přidat med a kombinace medu se skořicí nám pomůže vrátit energii. Berte pravidelně jednu lžičku denně a sami poznáte úspěch a nálada se zlepší. Jsme náchylnější k nachlazení, je snížená imunita. Silný antioxidant, jako je třeba Kustovnice čínská, bychom si měli přiřadit do svého jídelníčku. Musíme si uvědomit, že v létě jsme prostě více venku a výkonnější než v zimě. Ale nastala tzv. doba odpočinku, tak se s tím nedá nic dělat.

Jedna pranostika říká, že když na podzim hodně rostou houby, bude tuhá zima.

Nezbývá tedy nic jiného, než se s tím smířit a na tu tuhou zimu se připravit, neboť tento rok byl na houby hodně bohatý. Doplňujte stravu vitamíny C i B, který zlepšuje náladu.

Zkuste mít důvod k radosti každý den.
Smích, jak je známo, léčí a naše tělo potřebuje endorfiny, tzv. hormony štěstí.

Ty nám pomáhají cítit se dobře a vesele. Také úsměv uvolňuje napětí, nic vás nestojí a je pro všechny okolo přínosem.

I když se zrovna necítíte nejlíp, zkuste se usmát, v těle se uvolní serotonin a ten pomůže vytvořit pocit klidu a pohody.

Tak už žádné bědování nad špatným počasím a usmívejte se na svět – on vám to vrátí

22 komentářů u „Pošmourný čas – smích je lékem“

 1. Plazmic napsal:

  čajíčky pijí celý rok:))), při svíčkách opatrně na požár:)))), při mracích a dešti nikdy slunce nebývá to je jasné a vitamínky lze celoročně získat ze stravy při nejhorším z doplňků a cvičeníčko je základ po celý rok, super tai chi – chi kung co praktikuji a nyní občas zajdu i na jógu:)))), vřele doporučuji ani vířivka a bazének se saunkou nejsou k zahození nebo terapie a masáže.

 2. devilscat napsal:

  Já mám raději jaro nebo babí léto, to je pro mě tak akorát. A na zimě mám ráda, že člověk není takový splavený jako v létě. A samozřejmě Vánoce – to je opravdu nejkrásnější čas roku 🙂

 3. Evik napsal:

  Léto je nejlepší ale každé období má sve klady i zápory. Třeba teď je venku tak hezky barevno. A já mám rada když si v podzimním počasí uvařím dobrý čaj pustím pěkný film a zamuchlám se do deky.
  No a mojí každodení radostí ale i starostí je ma dvouletá dcera ktera v tomhle věku vymýšli takové věci že mi to kolikrát hlava nebere. A to se potom doma nasmějem!

 4. pskrob napsal:

  Tohleto období nemám rád. Miluji léto, teplo, slunce, koupání. Hlavně aby ta zima rychle skončila. Vnoučata jsou daleko, ty uvidím až na Vánoce, tak mě nemá ani kdo rozveselit. Tak si alespon občas uvařím svařáček a skouknu nějakou dobrou komedii.

 5. Odalv napsal:

  Každoročne už dlhodobo sa nechávam očkovať proti chrípke, a ono to funguje, od kedy sa očkujem neviem, čo je to chrípka. V zimnom období ešte pre posilnenie imunity jedávam cesnak.

 6. Jana napsal:

  Mám plno starostí, ale jeden obrovský důvod ke každodenní radosti – Sebastiana. Když to na něj přijde, je strašně ukecaný, ale takovým tím roztomilým dětským způsobem. Navíc konečně začíná skládat krátké věty. Ve čtvrtek jsme se s mou maminkou nasmály – od oběda zůstala krupicová kaše, tak ji dostal na večeři. Po spořádání celé misky se strašně důležitě podíval na babičku a řekl jí, babi uvař krupičku ještě. Pro nás obyčejná věc, ale v jeho podání pokrok a hlavně – ten dětský výraz plný nevinnosti a upřímnosti.. U dospělých už neuvidíme..

 7. lgku990 napsal:

  Dnes jsem zkoušel mít důvod k radosti od rána, ale vydrželo mi to do té doby, než se probudila manželka, nějak jí bolí záda, tak jsem to hned po ránu odnesl já, celý dopoledne, než šla do práce, se jí pořád něco nelíbilo, takže jsem hlavu, jak pátrací balón a bylo po důvodu k radosti, prostě, někdy se nezadaří.

  1. radek napsal:

   znám, já to řeším odchodem na ryby. Bohužel v zimě moc chuti nemám 😀 Přeji sobě, Vám i ostatním pevné nervy. Jsou to přece jenom “naše kočky” 😀
   Namalujte obrázek Ježíška, třeba vyhrajete létající talíř a budete moci chodit ven.

  2. matylda napsal:

   Mne taky už několik dní trápí záda. Dnes jsem zkusila vynadat aspoň psovi. Vůbec mi to nepomohlo 🙁

 8. veruska napsal:

  Dnes jsem se nabila energií. Byla tu vnučka a používala takové srandovní slovní obraty a ty její kukuče, to se člověk nasměje.

  1. radek napsal:

   namalovala obrázek do soutěže? babičko? 😀

 9. Kavon napsal:

  Na posilnenie imunity pravidelne jedávam počas celého roka cesnak a cibuľu a počas jesenných a zimných mesiacov pijem pravidelne čaj. Taktiež sa nechávam pravidelne každý rok očkovať proti chrípke.

 10. Radost napsal:

  U nás ještě včera krásně svítilo sluníčko.Doháněla jsem práci na zahrádce a venku sušila prádlo.Čerstvý zázvor si dávám do čaje už pár dnů,
  také jsme měli čaj z natrhaných šípků. Od kamarádky jsme dostali kapra, tak jsme měli rybu s déčkem.Zorganizovala jsem několik setkání s kamarádkami a bývalými spolupracovníky. Krasně jsme se pobavili při kávičce a sklence vína. Čas hrozně letí a když člověk chce být aktivní na žádné chmury není čas,Sluníčko musí hřát nejen venku ale i v duši.

 11. bobalka napsal:

  Ano, sbírat střípky pozitivních věcí, usmívat se i přes slzy, které se derou do očí, schoulit se do křesla a poslouchat hudbu, která také léčí, k tomu si uvařit hrnek čaje se špetkou skořice a hned se člověk cítí lépe. Venku to opravdu nestojí za nic a tak když koukám z okna na nádherný západ slunce, začnu se podvědomě usmívat. Ta nádhera, co dokáže příroda vykouzlit je prostě úžasná.

  1. babicka11 napsal:

   Západ slunce jsem tu nikdy neviděla a musí to být krásný pohled. Máte štěstí, že bydlíte tam, odkud je vidět. Já vidím z okna jen komín 🙁 a podle toho vím, jaké je počasí. Když ho nevidím – je mlha :-).

   1. bobalka napsal:

    Babicko11, když si přivstanu vidím i východ slunce z druhé strany bytu, no ale to moc často nebývá , když nemusím, ráno tak brzy nevstávám.

 12. matylda napsal:

  S úsměvem jde všechno líp, to je opravdu pravda stará skoro tak, jako lidstvo. Jenom někdy ten smích samotnému nejde úplně sám od srdce – ve dvou se i směje líp 🙂 Já k dobré náladě prostě potřebuji sluníčko.

  1. babicka11 napsal:

   Tak si ho namalujte, Matyldo :-). To už mi říkala moje babička – když něco nemůžeš mít, tak si to namaluj …..

 13. Rojak napsal:

  Na posílení imunity je dobrá i Goja, která se přidává do salátů, jogurtů a měla by se brát pravidelně. Ono ale v této době moc do smíchu není. Stačí se rozhlédnout kolem sebe.

  1. babicka11 napsal:

   Goja – goji – je to samé co kustovnice :-), zlepšuje náladu, redukuje stres, snižuje krevní tlak, posiluje imunitu, vyrovnává hladinu cholesterolu …

 14. veruska napsal:

  Kustovnici mám koupenou, věřím, že pomáhá. Čaj s medem si dávám, tak tam teď šoupnu ještě trochu skořice.
  Ráda se směju, ale co hlídám maminku a jsem doma, tak toho smíchu není tolik.
  V práci jsem měla dobrou partu lidí. Tam nebyla o srandičky nouze. To mi chybí.
  Když venku vykoukne sluníčko, tak se opřu třeba o barák a nasávám energii.

 15. babka napsal:

  Jak se říká – s úsměvem jde všechno líp.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *