Počasí si s námi pěkně zahrává, někdy předpovědi vyjdou, někdy ne.

Vypadá to ale, že léto už definitivně skončilo, koupání bude zase jen doma ve vaně. Abychom už opět pomýšleli, jak ušetřit za vytápění. Většina z nás už má dříví a uhlí pod střechou, ti z bytovek si budou říkat, když už zatopí. Budou častěji přicházet škaredé dny, mlhavá rána, déšť, bláto, na věšáku se začnou objevovat bundy, kabáty, jo, letní období pomalu končí a budeme se muset smířit s tmavými a studenými rány.

Neměli bychom ale připustit, aby nás opustila dobrá nálada, i když počasí tomu nahrává. Různé aktivity jdou provozovat i za ponurého počasí, jako je třeba návštěva kina či divadla, ale za deště i takové poležení s knihou je docela příjemná věc.

Děti se také umí doma zabavit samy

Když ne, tak jim to ulehčíme nějakou rodinnou hrou, a ti školou povinní začnou mít i jiné starosti, než si jen hrát. Učení s dětmi někomu moc nevyhovují, ale obzvlášť těm nejmenším se musí rodiče hodně věnovat. Naučit se naslouchat svým dětem, co ve škole prožily, s kým se skamarádily, jaké úkoly dostaly. Nebude to lehké jen pro děti, ale i pro rodiče nastane nová doba, jak strávit volný čas.

Každé období má i to svoje plus

Podzimní počasí láká na pěší výlety, komáři nás už nebudou otravovat, podzim je prostě barevný a to nejen v přírodě. Také v kuchyni můžeme zazářit v podobě uvařených vydatnějších jídel, jako jsou různé omáčky, ale můžeme zkusit i něco z dýní, které teď vidíme v každém obchodě, třeba polévku, koláč, rizoto i marmeládu.

Také musíme dát pozor na své zdraví

Obyčejná rýma dokáže otrávit den. Vitamíny v podobě dostatku zeleniny a ovoce podpoří imunitu, neměli bychom na ně zapomínat obzvlášť v tomto období. Výborný je třeba i zázvorový čaj s citronem a medem. Nepodceňujte ani studená podzimní rána a volte vrstvené oblečení, které třeba budete moci přes den odložit.

Jakmile se překulí září, budeme se zase těšit na něco jiného

Ano, Vánoce se pak rychle blíží a zima má také něco do sebe.
Dejme našemu životu řád, pravidelně jíst a spát, hýbat se a opatrovat, abychom mohli fungovat bez depresí a mít radost ze života.

17 komentářů u „Pomalu nám podzim poroučí, ať se už léto loučí …“

 1. vita1980 napsal:

  podzim a zimu nemusím, samozřejmě mají něco do sebe, bez nich by byl celý rok takový monotónní, ale teplo je teplo. I když ani to nemusím v žádném extrému. Vánoce jsou hezké, ale spíše pro děti a hlavně pro obchodníky. Pro většinu obyčejných lidí je to spíš stres než radost. Už aby zase bylo jaro.

 2. coolnet napsal:

  Když sem v praci a prší, tak mi to nevadí,…

  ale když cely tyden sviti slunce a vikend je mokry a zimni, tak to bych i 😀 😀 😀

  tak jako dnes,….prsi prsi,…klouby vrzou,ruce se klepou chladem….

  tož čaj a slivovička pomuže, i vykouzlí usměv na tvaři 🙂

 3. veruska napsal:

  Dokud nechumelí, tak je hezky!

 4. pavlina69 napsal:

  u nás se teď všechno chystá na vinobraní no a potom se člověk ani neotočí a jsou tady vánoce

 5. devilscat napsal:

  Přiznám se, když jsem si tenhle článek přečetla poprvé, vůbec jsem nevěděla, jak reagovat. Hlavou mi vířily jen myšlenky na úzkosti a deprese, které teď mám…. ten přechod z léta do podzimu byl tak rychlý, že se z něj nějak pořád nemůžu vzpamatovat. Doufám, že ještě bude alespoň pár slunečných dní a já si ještě připomenu léto…

 6. Ivona napsal:

  Já mám pořád ještě léto. Krátký rukáv, naboso. No, ale zahrádka mi dává jasně najevo, že se pletu. Školáky nemáme, dcera právě udělala státnice. A když se opravdu udělá chladno, nevadí. Dřeva je dostatek. Podzim sice moc nemiluju, ale taky na něm něco je. Jenom mě nebaví, každý rok uklízet listí ze dvou vzrostlých lip, které rostou pár metrů od domu. Ale co se dá dělat. V létě mi zase krásně voní.

 7. lgku990 napsal:

  Léto určitě ještě definitivně neskončilo, věřím, že nějaké to teplo ještě bude, ale jinak je podzim taky nádherný, defacto, každé období má své kouzla.

 8. Radost napsal:

  Podzim mám moc ráda pro jeho barevnost. Miluji podzimní vycházky a výlety, kdy už není vedro, ale ani velká zima.Sklizeń úrody a její zpracování mě také baví.Je to čas, kdy do jídelníčku dostáváme nejvíc vitamínů z čerstvé úrody. Možná překvapí i babí léto.Také se těším na novou sezonu
  divadelního předplatného, které v září začíná.Tak pokud nevyjde počasí,preferujeme kulturu.

 9. polivkovamaruska napsal:

  Září nám přináší velké změny. Nejen že nám začne být už trochu zima, ale budeme se těšit na houby a trhání jablek. Mám na zahrádce tři velké jabloně a i když je jarní mrazíčky poničily, jablek bude dost. Taky se těším na podzimní návštěvu divadel. Začínám chodit s vnučkami do muzea a protože ta starší začala chodit do první třídy s nažím se ji více vyprávět o přírodě jak se teď bude měnit. Všem přeji hezké babí léto.

  1. babicka11 napsal:

   Máte štěstí, že je jablek dost, dnešní ceny jablek se mi zdají trochu přemrštěné … a navíc, mám nejraději jonatány nebo jonagold, ale nejsou moc v obchodech vidět :-(. My jablka nemáme a sousedka bude mít tak nejvíc košík z celého stromu.

 10. babka napsal:

  Jak už bylo řečeno, každé období má své + ale i -. Co mi ale nejvíc vadí je, že ráno pomalu jeden neví, co na sebe všechno navléct a odpoledne, když jde z práce, co zase si může dovolit ještě svléct. 🙂 Teď to trošku přeháním, že?!

 11. Rojak napsal:

  Teploty ale budou podle meteorologů v následujících čtyřech týdnech ještě stejné, jako je v této části roku obvyklé. Průměrné budou i srážky, nejvíce zaprší v příštím týdnu.

 12. Plazmic napsal:

  Letos je super léto, loni byla ohodně větší vedra, pak jsou z toho sucha, neúroda, málo vody, tak je dobře, že zas zaprší, aby se to srovnalo.

 13. matylda napsal:

  letos mi ta změna do podzimního počasí nějak nevadí. Hlavně že už nejsou ta vedra, a taky že konečně zapršelo. Třeba se ještě dočkám i těch hřibů tady v okolí:-)

 14. veruska napsal:

  Dnes bylo hezky, tak jsem obcházela zahradu a listí už dost padá. Podzim se blíží.
  Letos nejsou jablka, jenom tak na otrhání na jedno odpoledne. Tak ještě posekat trávu a na zahrádce ostříhat pivoňky.
  A ještě teď v září budeme předělávat koupelnu, tak doufám, že nechytnu žádnou rýmičku. Musím být fit.

 15. bobalka napsal:

  Pravdou je, že letošní teplotní skok byl obrovský, tedy alespoň u nás. Jeden den jsme nemohli dostat vnoučata z bazénu a druhý den byli v teplákách mikynách a málem i čepice. Na podzimu mám ráda tu krásnou barevnost, kdy na záhonech ještě květou květiny a stromy pomalu mění barvu ze zelené do žluté, červené i hnědé. Ještě věřím, že příjdou zlaté podzimní dny a sluníčko ještě zahřeje i když to dneska vůbec tak nevypadalo.

 16. Jana napsal:

  Souhlas, to počasí je děs, už teď cítím, že mě z toho častého měnění škrábe v krku. Je na čase vytasit zbraně z jara a zařadit smrkový a další domácí sirupy. 🙂 Dýně nám taky rostou jak šílené, čeká nás sklizňové šílenství a zpracování. Tak doufám, že bude zítra pěkně, chceme ještě s loupežníkem zajet do ZOO podívat se na zvířátka. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *