Co jsou pobytové odlehčovací služby?

Možná jste se ve svém okolí setkali s případem, kdy někdo  celodenně pečuje o rodinného příslušníka.

Těžká životní situace, která může potkat každého.

Nejedná se jen o péči v případě chronického onemocnění, může se také jednat o vážné tělesné poškození např. vlivem úrazu.

Nemocnice jsou určeny na okamžitou pomoc v případě ohrožení života a na dobu nezbytně nutnou na stabilizaci zdravotního stavu.

Po skončení hospitalizace je potřeba zvolit některou z možností v rámci sociálního systému. Hospic, rehabilitační střediska, lázně.

Co po vyčerpání možností a doby pobytu v těchto specializovaných ústavech?

Ve většině případů se pak jedná o celodenní péči v rodině za pomoci rodinných příslušníků.

Jedná se o velký zásah do života každého. Nonostop 24-hodinová péče o blízkou osobu. Mohou to být rodiče, sourozenci, manželka, nebo děti.

Starost o druhou osobu, péče o její sociální i tělesné potřeby má ale svoje úskalí, stresové situace a narušení vlastního osobního života.

Svoji daň si většinou vybere ve formě únavy, vyčerpání a dalších příznaků.

V těchto případech pak přichází s pomocnou rukou pobytové odlehčovací služby v soukromých penzionech.

Pro koho jsou pobytové odlehčovací služby určeny:
1. senioři nad 65 let, kteří se nejsou o sobě schopni postarat
2. čekatelé na domov důchodců
3. osoby v domácí péči pro krátkodobý pobyt
– v těchto případech se jedná o to, umožnit pečující osobě odlehčení a čas na regeneraci svých sil pro další péči o svého rodinného příslušníka nebo osobu o kterou celodenně pečuje.

Jak je o klienta postaráno:
– 5x denně stravování a dodržování pitného režimu
– zajištění celodenního programu
– možnost jednolůžkových pokojů pro absolutní soukromí
– zachování přirozené sociální vazby a návyků

1es2es

Kde najít takové zařízení?

V rámci soukromých center a penzionů po celé České republice. Na Jižní Moravě to například penzion Esmero v obci Nosislav, mezi městy Židlochovice a Hustopeče kde pobytové odlehčovací služby pro seniory poskytují.

Nikomu tuto situaci nepřeji, ale zároveň si uvědomuji, že takovéto situace přináší života a je potřeba být rámcově obeznámen, vědět o těchto službách a zařízeních.

28 komentářů u „Esmero – pobytové odlehčovací služby pro seniory“

 1. babicka11 napsal:

  Tato zařízení by měla být v každém okresním městě, člověk nikdy neví, kdy to bude potřebovat, fakt je, že v našem městě je dům s pečovatelskou službou i domov důchodců na velmi dobré úrovni. Funguje tu i charita, která také třeba rozváží obědy seniorům.

 2. Ivona napsal:

  Taková místa jsou velmi potřebná. Pracuji v oboru a vím, co všechno musí unést člověk, co se 24 hodin stará o nemohoucího. A jsou mezi nimi i takoví, co by svého blízkého na odlehčovací pobyt nedali za nic na světě. Bohužel se to velmi silně podepisuje i na jejich zdraví.

 3. Evik napsal:

  Vypadá to moc pěkně a navíc je to hodně potřebné! Takové místa.

 4. David napsal:

  Sám pracuji v zařízení,které je určené pro seniory s alzheimer chorobou.A je škoda že není více takových zařízení

 5. blaju napsal:

  Také jsem se starala o maminku, pak ale přišel ošklivý záchvat a po týdením pobytu v nemocnici byla 3 týdny v sanatoriu tam upadla a zlomila si krček, operovat ji hned nemohli ze zdravotních důvodů a srdíčko to neustálo už to bude rok

 6. Andrea napsal:

  Toto jsou velice užitečné věci, mohlo by jich být více.

 7. Markytka87 napsal:

  Je dobré že existují taková centra škoda že jich je málo. Má známá má postiženého syna takze potřebuje 24hodinovou péči do toho ji i malého manžel psychycky i fyzicky týrá došlo to až tak daleko že byla nucená dat syna do klokánku než si najde svoje bydlení po pár dnech se dozvěděla že ji Martínka jen tak nevrátí jelikož byla už třikrát hospitalizovaná v Bohnicích. Kdyby bylo poblíž nějaké takové centrum mohlo byt vše úplně jinak.Snad to brzy dobře dopadne a budou opět spolu.

  1. radek napsal:

   smutné.

 8. Radan napsal:

  Velmi zajímavá informace.Jen škoda,že jsme o něčem takovém nevěděli před nějakými 20ti roky.Po smrti mého dědečka se u babičky rozvinulo degenerativní onemocnění mozku,a žila více méně vegetativním způsobem.Prostě mozek na úrovni myšlení již nefungoval.V tomto stavu žila ještě téměř 18 let.Až do její smrti se o ní starala moje teta (tedy její dcera a sestra mého táty).Vím,že to bylo velmi náročné,a tetu jsem obdivoval,vždyť nemocné babíčce věnovala veškerý svůj čas.A nikdy si nestěžovala.

 9. kvetinka5 napsal:

  Víc takovychle zařízení a bylo by fajn ..

 10. hella napsal:

  dobrá služba…ale každý si ji dovolit nemůže měla by být dost cenově dostupná aby si ji mohl dovolit téměř každý a plus zavedení zdravotnické péče o seniory by mělo býti dobře postaráno:) moc dobrá služba ale dotáhnout tu péči:)

 11. irinkamil napsal:

  Ano, vypadá to moc hezky (hlavně ty ceny, ale jsou adekvátní tomu, co znám od svých známých, kde kolik platí za podobné služby, u nás v jednom zařízení se platí víc než dvacet tisíc, ale je tam i lékařská péče). Často se opravdu nedá nic jiného dělat, než starého člověka někam umístit, aby se o něj někdo postaral, když to není v rodině možné. Většinou ještě jejich děti chodí do práce a oni sami se o sebe kvalitně nepostarají. Bohužel, speciálně toto zařízení neposkytuje zdravotnickou péči, což většina dědoušků a babiček ale již v tomto věku potřebuje. Takže podle mne nápad velmi dobrý, ale nedotažený k dokonalosti.

  1. radek napsal:

   proč nedotaženým? Poskytují službu určité skupině seniorů. Jde jen o krátkodoubou službu – max. 3 měsíce.

 12. Beruska napsal:

  Vypadá to moc hezky i ty ceny

 13. devilscat napsal:

  tak o této možnosti čtu poprvé a myslím, že je to skvělý nápad, takhle pomáhat lidem!

  1. radek napsal:

   bohužel takových organizací je mraky. Ne vždy se člověk dostane do pečovatelského domu. POS je víceméně určen pro osoby, které se sami starají o své rodinné příslušníky a potřebují si odpočinou, vyřešit rekonstrukci koupelny pro invalidu…..

 14. bobalka napsal:

  Příjemné zařízení, ceny odpovídají dnešnímu standartu a proto jsou pro většinu důchodců nedostupné.

 15. babula napsal:

  Je velice náročné starat se o nemohoucího člena rodiny a chodit přitom do práce,tato zařízení jsou opravdu potřebná,jen kdyby byly cenově přijatelnější. Jsou ale taky charitativní organizace,které vypomohou ,za lepší ceny. Není to sice služba na 24 h. denně , ale i přes den je ta pomoc velice užitečná. Už jen proto,že člověk může v klidu pracovat a nemusí se stresovat co s jeho blízkým je.

 16. MadameBijou napsal:

  Mně je toto téma blízké, jelikož mám zdravku, takže mám takovou péči vyzkoušenou a moje mamka navíc dělá několik let pečovatelku. Je to těžké, ale nikdy nevíme, kdy tu pomoc budeme potřebovat právě my. A proto si vážím každého dne, kdy jsem zdravá.

 17. pavlina69 napsal:

  těchto zařízení bude bohužel přibývat,protože holt stárneme

 18. matylda napsal:

  Tyhle odlehčovací pobyty jsou pro pečující rodinné příslušníky velice důležité.Pracovala jsem v jednom městském zařízení pro důchodce, tak vím, o čem mluvím. Jenže jsem si přečetla ceník, a tady mi trochu sklaplo. Když jsem si propočítala prostřední kolonku bez televize, vyšlo mi to k sedmnácti tisícům. Vím, že i tahle zařízení potřebují z něčeho žít, ale…, tak nevím. My doma bychom na to asi neměli 🙁

  1. radek napsal:

   ano, celodenní starost něco stojí, navíc se dají využít příspěvky ze soc. systému

 19. zdejanata napsal:

  jsou to velmi potřebná zařízení jen škoda že jich není více

  1. radek napsal:

   vše je otázka peněz

   1. vanicek222 napsal:

    Peníze jsou, ale dávají se na úplně někoho jiného – uprchlíky. :/

 20. coolnet napsal:

  bohužel,někdy to bez domova duchodcu(nebo jak se tomu vselijak dnes rika) nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *