Jaké používáte palivové dřevo?  Nezatopíme si  v krbu?

Tak to přesně miluji

Udělat si relax, zatopit v krbu, sednout si před něj, nalít sklenku vínka a pozorovat plameny. Praskot dřeva, poletující jiskřičky a ta vůně, hmmm.  Svoje myšlenky nechat volně plout a prostě jen tak si užívat chvilky romantiky.
V době, kdy jsme přestavovali domeček, jsme počítali i s touto variantou a zpočátku to bylo naše jediné vytápění, než jsme dodělali další věci.

Koupili jsme krbovou vložku a manžel provedl rozvody do každé místnosti

Takže já si dole užívala své romantiky a v další pokojích měli všichni dostatek tepla. To je moc šikovné, protože je to obrovská úspora. Samozřejmě vše muselo být odborně zpracované, aby nám pak domeček nelehl popelem.
Ovšem pokud přijdou velké mrazy, tak tento ohřev tepla je nedostačující. Zpočátku jsme byli připojeni na výhřev plynem, ale to jsme po dvou letech vzdali.

Platili jsme příliš velké zálohy a toho tepla to moc nevydalo

Ano, je to výhodné na pohodlí, nastavíte kotel, nemusíte roztápět, běhat přikládat a ostatní sportovní činnosti, ale také si za tuto realitu a pohodlí zaplatíte.

štípané palivové dřevo

My se rozhodli, že si pořídíme kotel na dřevo a budeme si topit sami.

Palivového dřeva je okolo nás dostatek, jelikož každý druhý tu má les a po domluvě se dá palivo sehnat v celku za pěknou cenu.

A konec konců, ta sportovní činnost okolo toho všeho jen prospěje, alespoň ušetříme za fitko.

Důležité je nechat palivové dřevo pořádně vyschnout

Tak ho třeba i necháme rok nechat ležet naskládané v hranicích, než ho začneme řezat. Samozřejmě pořádně zakryté, schované před deštěm. Pak přijde na řadu motorová pila a uděláme špalíky podle velikosti jakou chceme mít.

Do krbu větší štípaná polínka a do kotle zase menší velikost

No a kdo si chce pořádně protáhnout tělo, vezme do ruky sekeru a už dělá polínka. My co jsme už staršího ročníku, tak dlouho tělo neprotahujeme, abychom mohli fungovat ještě druhý den. Ale zase pro nás někdo vytvořil takovou roztomilou pomůcku jako je štípačka a tou to jede jako po másle.

Další fitness cvik, je palivové dřevo poskládat úhledně do homolí

Tak tady se pořádně člověk zapotí a žádné fígle na to nejsou. Ještě, že se to nemusí dělat každý den.

Odpad z dřeva se dál dát různě využít

Piliny dáváme jako podestýlku drůbeži a kůrou se dá pěkně ozdobit zahrádka, nějaké stromečky nebo cestičky.
Jak jsem již zmínila, pokud chceme pořádné teplo, dřevo musí být vyschlé, protože jinak obsahuje v sobě moc vody a díky tomu by vám nehořelo, ale ještě byste si mohli poničit kotel a zanést komín.

Tak a jdeme na to

Připravíme si třísky, něco na podpal a pak už jenom přikládáme. My máme kotel nastavený tak, že nám ohřívá i vodu v bojleru, takže ušetříme zároveň i za elektřinu, což je další výhoda.

Pravdou je, že nevýhodou je to, že se musíte starat o čištění kotle, vybírat popel a nezapomenout i na kominíka, aby vám zkontroloval alespoň jednou za rok, jak to vypadá s vaším komínem.

Když máme všechno hotovo, můžete si užívat romantiku u krbu.

Co vy, máte doma krb, krbová kamna nebo kotel na dřevo?

Kde nakupujete štípané palivové dřevo?

27 komentářů u „Palivové dřevo do kamen i krbu“

  1. Ivona napsal:

    Tak už mně to čeká. Dřevo objednané. Příští týden se začne řádit. Pila, štípačka. Ale moc ráda dřevo skládám a ještě raději vkládám do krbu a do kotle. Vypadá to tak, že plyn už si u nás neškrtne.

  2. radka konecna napsal:

    není nad to se uvelebit u praskajícího dřeva . Taky máme doma kamna na dřevo a na hoře je plotna , tak se na nich přes zimu vaří. jde z nich mnohem větší teplo než z vafek , které jsou v pokojíku

  3. Ivona napsal:

    Protože mám zručného a šikovného manžela, vystavěl v hale krásný krb. Opravdu je to paráda u něj v zimě sedět nebo přechodné období, když už se netopí. S tím popelem je samozřejmě práce, ale stojí to za tu atmosféru. Příprava dřeva mně moc nebaví, ale do krbu ho rádá strkám a poslouchám jak praská. A že je trochu prachu navíc, to nevadí.

  4. devilscat napsal:

    zrovna čekáme, až nám dřevo dovezou, takže bude to fitko… no a v létě ještě uhlí a může být další zima

  5. vita1980 napsal:

    já mám doma kamna na dřevo a samozřejmě plynové topení. Ale když si zatopím v kamnech, je to takové lepší, teplo příjemnější, praskající dřevo. Prostě atmosféra dřívějších dob.

  6. jmckvak napsal:

    máme kotel na tuhá paliva.. raz za rok si hrajeme na skladatele, když hážeme uhlí do sklepa.. a během roku rozcvička při štípání dřeva.. jen jsme na sekeru slabé, tak na to jdeme s klíny a kladivem 😀 už se na to těším, si zase vybiji zlost 😀 na plamínky máme tedy buď kotel ve sklepě, což je nic moc, nebo ohniště na zahradě s buřtem a vínkem 😀

  7. MadameBijou napsal:

    Máme zateplení, radiátory a taky i krb. S krbem je sice práce, ale ta pohoda u něj pak opravdu stojí za to. Taky máme kotel a topili jsme i peletkami, které jsme si vyráběli sami pomocí v zahraničí koupeného zařízení.

  8. pavlina69 napsal:

    my měli nejprve elektrický kotel pohodlí to bylo ale ty účty a tak jsme zakoupili klasická kamna a topili dřevem

  9. blaju napsal:

    Já odchovaná v bytě s radiátory si o tom můžu nechat jen zdát, ale musí to být super relaxovat a koukat na plamínky.

  10. coolnet napsal:

    sem zrovna “radiatorovy” 😀

  11. pskrob napsal:

    taky topím plynem, u nás to ani jinak nejde

  12. matylda napsal:

    Je rozdíl – teplo a teplo. Topila jsem dlouho plynem – protopila spoustu peněz a protože se šetřilo, nebylo v domě ani moc teplo. Teď máme krbová kamna s výměníkem. Protopím polovinu a teplo je ve všech místnostech 🙂

  13. Kavon napsal:

    My používame kúrenie v krbe v prechodnom období, tzn. na jar, na jeseň a začiatkom zimy, kým je teplota nad nulou. Potom už musíme kúriť ústredným kúrením, lebo krb to už nevyhreje. Dobre sa nám osvedčilo používať v krbe drevené brikety.

  14. babka napsal:

    Taky bydlíme v domě s radiátory. Ale když přijdeme ke kamarádce, co má krb, tak je to fakt krása – plamínky, praskání dřeva,….. Prostě idylka.

  15. veruska napsal:

    My topíme v kotli na tuhá paliva. Dřívím roztápíme a také ho do kotle prokládáme s uhlím. Je to lacinější topení než plynem, ale jenom v tom případě, že si sami naděláme dřevo z našeho lesíka, nebo koupíme od lesů a zase sami pokácíme a zděláme.

  16. babicka11 napsal:

    Krb má švagrová, je u nich pěkné posezení, když zrovna topí. Používají tvrdé listnaté dřevo, ale i dřevěné brikety. My krb nemáme a v našich letech se zdravotními problémy bych ho už ani nechtěla. Vytápíme městským horkovodem a je to bez práce, bez zatápění, přikládání, bez popela, sice asi dražší, (rok od roku dražší GJ), ale je krásně teploučko, i vodu v bojleru to ohřeje dostatečně.

  17. Rojak napsal:

    Topíme si pouze plynem, protože když jsme stavěli náš dům, tak kubík plynu byl za pár haléřů, takže jsme si do budoucna nic nepřipouštěli. Krb je pěkná idylka, ale dělat na ně další vestavby a komíny se mi opravdu nechce. To si raději koupíme elektrický krb.

  18. Evik napsal:

    Když jsem bydlela s rodiči v baráku tak tam jsme přitápěli dřevem. Teď jsem v bytě, takže stačí otočit knoflíkem a je to =)

  19. eMisa napsal:

    Doma u rodičů máme krb a také miluju, nalít si něco dobrého k pití, hodit přes sebe deku a jen pozorovat a poslouchat oheň :3
    Jinak topíme plynem (ale tonje tak na to stpupnout si k topení a hrát se přímo u něj) a když je velká zima, tak v kotli na dřevo.

  20. anddy napsal:

    My bydlíme v bytě s radiátory, ale článek mě vrátil do mládí… v domku jsme jak v pokojích tak kuchyni měli kamna, tak při čtení jsem si přesně i po mnoha letech vybavila vůni dřeva – jak vonělo, když se topilo, ale hlavně když ho taťka řezal na cirkulárce….to jsem i přes zákaz se k němu přibližovat schovávala blízko a nasávala pro mě tu nejkrásnější vůni na světě…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *