Při výběru odsavače par si můžeme v dnešní době dovolit myslet i na náš osobní komfort při vaření. Současné digestoře se mohou stát díky svým moderním funkcím inteligentními společníky, kteří nám značně usnadní pobyt v kuchyni. Už není třeba přemýšlet nad intenzitou přítomných par a zápachem z připravovaných jídel, ani se starat o stav samotného přístroje. Správně vybraný spotřebič udělá tyto vedlejší činnosti za nás a my se můžeme plně soustředit pouze na přípravu pokrmů. Jaké funkce by měla digestoř mít, aby nám byla tímto samostatným a efektivním pomocníkem?

Výběr odsavače par pro zpříjemnění vaření

Pobyt v kuchyni nám mohou zpříjemnit kromě požadavků na rozměry, hluk a výkon digestoří i její přídavné funkce. Některé se týkají samotného procesu odsávání, který nejen zrychlují, ale především na jeho spuštění také samy myslí. Další funkce pak souvisí přímo s naším komfortem během stání u sporáku, jedná se už spíše o moderní vychytávky.

3 funkce, které zefektivní odsávání par

Dřívější přístroje si vystačily pouze s pár knoflíky na volbu intenzity odtah podle velikosti vaření (= vaření v jednom nebo ve více hrncích najednou). V současnosti může být tato základní funkce odsavačů par obohacena o zejména tři usnadňující prvky:

· Automatické odsávání (s automatickou regulací) – jedná se o čidla, která sama podle množství vyprodukovaných par spustí odsávání a regulují i jeho intenzitu. Kromě toho, že na zapnutí nemusíme vůbec myslet, se nám usnadní i situace, kdy máme plné nebo od přípravy jídla špinavé ruce.

· Doběhový systém – odsávání běží ještě nějakou chvíli po vypnutí přístroje. Tím dojde k zabránění návratu zápachu, který byl do digestoře vtažen těsně před vypnutím, zpět do kuchyně.

· Funkce Booster – je velice intenzivní a krátkodobý odtah ve chvílích, kdy je třeba z místnosti rychle něco odsát (např. připáleninu).

Další užitečné prvky pro vyšší komfort

Některé spotřebiče kromě samotného zbavování par nabízejí i něco navíc. Ať už se jedná o vyšší pohodu při přípravě jídla nebo o usnadnění péče o samotný přístroj, je z čeho vybírat:

· Osvětlení – je důležitá součást, protože odsavače nám v zásadě při práci stíní.

· Dotykové displeje – kromě modernějšího ovládání poskytují i další provozní informace.

· Dálkové ovládání – hodí se, když už odejdeme do jiné místnosti (např. během dovařování).

· Zpětná klapka – je vhodná pro digestoře s komínovým odtahem. Klapka umožňuje proudění pouze jedním směrem, nasáté páry se tak nedostanou zpět do kuchyně a vnitřní teplo zase pro změnu z kuchyně ven.

· Tukové filtry – chrání ventilační díl před tuky, které mohou být nasáty společně s párou.

· Indikátor znečištění filtru – výhodné pro recirkulační digestoře. Upozorní na zanesení filtru a jeho případnou výměnu.

Volte podle stylu vaření

Jaké funkce zvolit, závisí především na stylu vaření.

Při časté přípravě jídla pro více osob nebo návštěvy je výhodné disponovat boosterem a doběhovým systémem, které zaručí rychle čisté ovzduší hned po dovaření. Maminky malých dětí zase ocení automatický odtah nebo dálkové ovládání, protože nemusí od svých ratolestí neustále odbíhat. A pro občasné vaření může být nápomocen dotykový displej, jenž nejen moderně vypadá, ale také poskytne hned všechny údaje o stavu přístroje.

A jaké zlepšováky usnadní práci Vám?

Má-li se digestoř stát užitečným pomocníkem, na kterého můžete přenést část zodpovědnosti, měli byste s tímto cílem přistupovat i k jejímu výběru. Správně vybraný přístroj může za Vás rozhodovat o spuštění odsávání i o jeho intenzitě. Může také rychle a účinně zbavit místnost pachu a připravit na příchod návštěvy. Ale zvládne i zpříjemnit samotnou přípravu pokrmů díky vhodnému osvětlení nebo skrze indikátory upozornit na výměnu filtru. Záleží na tom, co usnadní práci přímo Vám. Neváhejte nám napsat do komentářů, které funkce byste při výběru tohoto pomocníka volili Vy!

3 komentáře u „Výběr odsavače par jako jednoho z nejdůležitějších pomocníků v kuchyni – není digestoř, jako digestoř!“

  1. Rojak napsal:

    Odsavač par v kuchyni je nezbytná věc. Přes léto si vyvětráte kdy chcete, ale v zimě to není tak jednoduché a po usazených parách vznikají velice dobře a rychle plísně, které už není taková legrace zlikvidovat.

  2. Evik napsal:

    My dělali kuchyn loni na jaře a i odsávač par jsem kupovala nový. I když mě od něj každy odrazova, že je to zbytečné. Ja ho chtěla a jsem za něj ráda.

  3. babicka11 napsal:

    Máme odsavač starý, ale funkční, se světlem i filtrem. Funguje zatím dobře a vzhledem k tomu, že nemáme spojenou kuchyň s obývákem, tak se různé pachy k příležitostné návštěvě nedostanou. Když máme návštěvu, tak nevařím a když ji čekáme, mám navařeno dopředu. Myslím, že ještě nějakou chvíli vystačí. Pořád se něco vylepšuje, a jenom kvůli tomu, že se mi to líbí, nebudu všechno měnit. Jo, mám novou sedačku, nový stolek, novou televizi – ale to bylo potřeba. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *