Nudí vás tradiční ruční práce? Dejte šanci křišťálové pryskyřici

Říká vám něco křišťálová pryskyřice? Možná ne, ale určitě jste někdy viděli krásné jakoby skleněné ručně vyráběné šperky. Právě takové si můžete vyrobit s pomocí této velmi všestranné hmoty. Jak s ní pracovat a co si můžete vyrobit?

Co je křišťálová pryskyřice?

Jedná se o dvousložkovou průhlednou hmotu, do které je možno zalít téměř cokoliv. Před započetím práce je třeba smíchat pryskyřici s tvrdidlem a následně je možné s tekutinou pracovat. Je velmi důležité dbát na přesný poměr při míchání tekutin. Konkrétní návod, jak postupovat, je vždy uveden na obalu výrobku. Křišťálová pryskyřice je velmi oblíbená mezi lidmi, kteří mají rádi rukodělné činnosti, jelikož je to velmi snadný, ale netradiční způsob výroby šperků, klíčenek, přívěsků nebo jiných ozdob. Vaší fantazii se meze nekladou.

Jak si vyrobit šperk?

Na výrobu šperků je vhodné si pořídit speciální komponenty, tzv. lůžka. Vybrat si můžete z mnoha tvarů podle vašich schopností i požadovaného vzhledu šperku. Pryskyřice je hustá, ale zejména začátečníci by si měli pořídit nejprve lůžka s vyvýšenými okraji, aby tekutina nepřetekla. Zalít můžete prakticky cokoliv – nejčastěji se využívají různé třpytky, korálky, sušené květiny, ale třeba i různé obrázky nebo fotky.

Zalévání vyžaduje trpělivosti

Jakmile máte nachytáno lůžko i předmět, který chcete zalít, stačí jen nalít připravenou pryskyřici. Tu obvykle nanášíme pomocí plastové lžičky. Jestliže je pryskyřice hodně hustá, můžete využít i špejli nebo párátko, které se bude hodit i k případnému propíchnutí bublinek které při nalévání vzniknou.

Tvrdnutí trvá alespoň 36 hodin

Výrobky z pryskyřice je nutné nechat tvrdnout alespoň 36 hodin. Jakmile je pryskyřice tuhá, pověste přívěsek na kožený řemínek nebo třeba kovový řetízek a šperk je hotový. Pryskyřice působí velmi netradičně a poslouží jako velmi originální dárek prakticky pro kohokoliv.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *