Zanedlouho nastanou další významné dny v roce, měli bychom si připomenout některé zvyky a pověry, které se k tomuto datu přičítají.

Poslední prosincový den je zasvěcen památce papeže Silvestra I., který je symbolem ukončení pronásledování křesťanů a začátku nového zlatého věku církve. Uvádí se, že Silvestr I. vyléčil a poté pokřtil římského císaře Konstantina Velikého, který mu jako výraz vděčnosti daroval pozemek, na kterém se nyní nachází stát Vatikán. Silvestr I. je patronem dobré úrody a domácího zvířectva.

Lidé na celém světě oslavují Silvestra jako konec jednoho roku a s nadějí všeho lepšího očekávají příchod nového. Jako první slaví Silvestra v Oceánii a Austrálii, nejpozději na ostrově Samoa.

Věříte na pověry?

Já ani moc ne, ale co se týče zvyků, tak se aspoň některé snažím dodržovat a to hlavně proto, že to třeba vyjde. Měli bychom mít všude čisto, vypráno a vyžehleno, prádlo by nemělo viset. Měli bychom se obléci do nového, aby i příští rok byl jako nový, lepší. Také je dobré mít na sobě na Silvestra červené prádlo nebo oblečení, prý pro zdraví.

Pokud se budeme strachovat, že nebude v příštím roce dostatek peněz, měli bychom mít u sebe na Silvestra peněz co nejvíce. Hlavní pověrou bylo, že co se tento den vykoná, bude mít vliv na celý příští rok.

Hlavně být na sebe milí, a když budeme šťastni tento den, tak se nám nebude štěstí vyhýbat ani v novém roce.

Proto si Silvestra budeme jen užívat po celý den a o půlnoci završíme konec roku nějakou tou rachejtlí. Je to novodobý zvyk, plný krásných efektů, ale pozor na ně, také i úrazů při odpalování petard.

Tyto pyrotechnické pomůcky ale nebudeme kupovat na tržišti, nebudou zřejmě ani opatřeny českým návodem. Musíme pamatovat i na sousedy, kteří nemusí mít pro toto pochopení, i když u nás toto sousedé nedodržují nikdy a neberou ohled ani na domácí mazlíčky. Ušetříme je všech těchto radovánek a vezmeme do bytu, pokud jsou venku, aby nebyly příliš vystresovaní.

Konec starého roku a začátek nového vždy provázel přípitek s přáním hodně zdraví a štěstí.

Před Novým rokem si lidé posílají blahopřejné novoročenky s přáním všeho nejlepšího.

Někdy se na nich objevuje zkratka PF, z francouzského pour feliciter  /čteme pur felisité/ a znamená to „pro štěstí“.

Novoročenky vynalezl český šlechtic hrabě Karel Chotek, nejvyšší český purkrabí, příslušník staročeského šlechtického rodu Chotků z Chotkova. (Ještě jen podotknu jednu zajímavost, že vnučkou Karla Chotka byla Žofie Chotková, manželka Františka Ferdinanda d´Este, na oba byl spáchán atentát 28. června 1914 v Sarajevu). Roku 1827 se mu nechtělo přijímat návštěvy, tak začal rozesílat blahopřejné lístky, kterým se říkalo omluvenky. Vždy je zdobil hezký obrázek.

I přesto, že hodně lidí posílá dnes blahopřání přes počítač či mobilní telefon, i tak pošta roznese každý rok až na 30 milionů vánočních a novoročních přání.

To, jaký bude nový rok, se usuzovalo z toho, na který den v týdnu připadne Nový rok.

Tentokrát Novoroční den vychází na neděli a to značí v příštím roce mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto. Tak uvidíme, co je na tom pravdy.

U mnoha z nás se schází celá rodina u svátečního oběda, kde by se ale neměla servírovat žádná drůbež, aby štěstí neuletělo z domu, ani králík nebo zajíc, aby štěstí neuteklo. Pochutnáme si na jiném mase a také si dopřejeme alespoň trochu čočky, aby se nás držely peníze.

Na konci roku si lidé dávají různá předsevzetí, co by chtěly v příštím roce zlepšit. Týká se hlavně nového životního stylu, hubnutí, vztahů doma i v práci. Měli bychom si ale dávat taková, o kterých stoprocentně víme, že jsou splnitelná a budeme je moci dodržet. Pokud to budeme myslet vážně, podělíme se o tom s přáteli, budou nám určitě oporou.

Zvoní, cinká zvonec, že se blíží roku konec.
Andílkovi pošeptám, děkuji, žes´při mně stál.
Tobě za lásku Tvou, za ochranu a víru mou.

Pokud se chystáte oslavit silvestra s kamarády, užijte si a pokud nemáte ještě zajištěný pobyt, podívejte se na chaty na Silvestra

A vám všem ať zdraví máte, lásku v sobě uchováte. Tak šťastný a veselý celý příští rok.

17 komentářů u „Brzy bude Silvestr a začne Nový rok“

 1. babicka11 napsal:

  Tak je Nový rok, každý asi už pochrupuje a mě se vůbec nechce spát… to budu asi ráno vypadat :-). Tak dobrou noc všem…..

 2. devilscat napsal:

  krásné vyprávění o pověrách. babičko, píšete opravdu skvěle, člověk Vaše články hltá jako maliny 🙂 V každém případě všem do nového roku hlavně zdravíčko!

 3. aduja napsal:

  Krásný a zajímavý článek.V dnešní uspěchané době se lidi zamýšlí nad životem,přátelstvím a láskou jen o vánocích.Během roku jsou k sobě lhostejní,v lidech je spousta závisti a dokáží se semknout,až ,když jde do tuhého.Proč se nechovat k sobě celý rok jako o vánocích,na Nový rok si přejeme zdraví,štěstí,lásku,tak proč to nedodržujeme?Je to snad tím,že stále někam spěcháme,že nemáme dostatek času,chceme stále víc.Mám už své roky a můžu říct,že jako děti jsme nedostávaly drahé dárky,ale i z obyčejné knížky jsme měly obrovskou radost,nikdo se nepřejídal,nebylo tolik jídla jako teď,na ovoce se stály fronty,ale byli jsme k sobě kamarádští,byli jsme hodně venku a sportovali.Někdy mě mrzí,že tato doba je pryč.

 4. vita1980 napsal:

  všem všechno nejlepší do nového roku, nepřežeňte to na silvestra a hlavně pozor na pyrotechniku. slyšíme to ve zprávách každý rok, ale někteří lidé jsou zkrátka nepoučitelní.

 5. pavlina69 napsal:

  Přeji všem hlavně to zdravíčko,protože to je to nejdůležitější a hodně lásky a rodinné pohody.

 6. Radost napsal:

  Také dnes jsem se dozvěděla něco nového a zajímavého. Babičko, Vy jste poklad.Tolik inspirace pro vánoční povídání s dětmi a nejen s nimi vítám.Mockrát děkuji a přeji všechno dobré.

  1. babicka11 napsal:

   Já děkuji, a mám radost, že “Radost” má taky radost 🙂

   Přeji všem veselého Silvestra a šťastný celý příští rok !

 7. blaju napsal:

  Přidávám se k blahopřání, radostné a příjemné prožití vánočních svátků a mnoho osobní pohody , zdraví a štěstí v novém roce. Babičko děkuji za velmi velmi zajímavý článek.

 8. Rojak napsal:

  Nový rok už tiše našlapuje ve sněhu, starý se pomalu loučí, v hlavě nám víří vzpomínky, přání a předsevzetí se do nich mísí. Ať je ten příští rok 2017 vstřícnější, ať zdraví všem dopřává, ať provází ho stále jen dobrá nálada.
  To přeji Vám všem do Nového roku.

 9. babula napsal:

  Taky přeji všem krásné pohodové Vánoce a hodně zdraví ,štěstí v novém roce.
  Velice zajímavý článek babičko,zase jsem se něco nového dověděla.

 10. veruska napsal:

  Přeji všem krásné svátky a do nového roku hodně zdraví, štěstí a pohody. Když bude zdravíčko, tak půjde všechno líp.

 11. lgku990 napsal:

  Taky všem přeji šťastný Nový rok, hlavně to zdraví, to potřebujeme všichni nejvíce.

 12. bobalka napsal:

  Děkuji za přání i já Vám všem přeji hodně zdraví, lásky a životní pohody.

 13. Jana napsal:

  Babičko, Vaše články jsou vždy plné nových poznatků, tedy aspoň pro mě a já Vám moc děkuji. To z tím červeným oblečením nebo to o drůbeži, ani o panu hraběti jsem nevěděla.. Přeji Vám krásné Vánoce a šťastný nový rok, plný zdraví, lásky a pohody. 🙂

 14. babka napsal:

  Opět krásný článek. Díky za některé nové poznatky – třeba to o hraběti Chotkovi.

 15. Ivona napsal:

  Tak ten závěr byl opravdu krásný.Díky za něj. Musíme věřit, že ten další rok bude dobrý a že ho prožijeme ve zdraví. V to asi doufá každý. A na tu čočku na Nový rok nesmím zapomenout.

 16. matylda napsal:

  Přidávám se k Vám, babičko! Taky přeji všem do nového roku zdraví, štěstí, splnění všech přání. A adminovi a Upozorňujeme hodně pěkných článků, aktivních členů, úspěšných soutěží – prostě, ať se daří .-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *