Nordic walking  je chůze, která přišla z Finska

Doslova se dá název přeložit jako „severská chůze“. U nás je již také rozšířený a poměrně známý.

Sama jsem si ho velmi oblíbila. Před lety mi ho doporučila moje lékařka ze zdravotních důvodů. Zpočátku jsem byla lidem okolo sebe pro blázny, dá se říci, že si ťukali na čelo, jak běhám s holemi. Po delší době si už zvykli a dnes je to už normální.

Pojďme se podívat trochu do historie. Já osobně pamatuji svoje prarodiče, jak chodili do lesa s holí, která jim byla oporou v nesnadných terénech. Nebo jsme hledali silné klacky, přece jenom se do kopce lépe šlapalo.

hole nordic walking

Při Nordic walkingu se využívají speciální hole, které pomáhají zapojit svalstvo horní poloviny těla, poskytují oporu a zvyšují stabilitu.

Proto jsou výborným prostředkem k udržení kondice seniorů, kteří mají často problémy s rovnováhou.

Správná technika a následný pohyb paží podporují správné držení těla a zapojuje do činnosti až 90% kosterního svalstva.
A tím se spaluje až o 50 % více energie, než při běžné chůzi.

Mezi klady patří i to, že nemusíte trávit dlouhé hodiny ve fitness centru

Stačí koupit hole, vhodné pro tento sport. Nejlepší je se poradit s odborníkem, který vám pomůže i hole nastavit na výšku.
Největší výhoda je, že jste na čerstvém vzduchu v přírodě, trasu i délku si stanovujete sami.
Existují odborné kurzy, kde vás proškolí jak správně vše dělat, abyste zapojili potřebné svalstvo a užili si spoustu zábavy.

Dnes již vidíme více skupin, které se věnují Nordic Walkingu

Potkáme je v přírodě, ale i ve městech. Já osobně jsem s tímto způsobem pohybu a relaxace velmi spokojená a zdravotně mi moc pomohl.

Třeba jsem vás inspirovala k zdravému pohybu – Petra

34 komentářů u „Nordic walking – zdravý pohyb v přírodě“

 1. radher napsal:

  Já fandím každému kdo se do tohoto sportu pustí.Vídávám často i starší lidi.Myslím že každý pohyb je pro tělo dobrý

 2. devilscat napsal:

  obdivuju hlavně starší lidi, kteří se do tohoto sportu pustí. třeba to jednou přijde i na mě 🙂

 3. bobalka napsal:

  Hole jsou hole a já zatím chodím s těmi francouzskými, moc to sice nejde ani s nimi, ale co naplat, nějak se pohybovat musím. Do přírody jsem chodila moc ráda, teď už si netroufám.

 4. radka konecna napsal:

  kamarádka si hole pořídila, prý aby se odreagovala, trpí na migrénu. A tak každý den se snaží odreagovávat

 5. veruska napsal:

  Já jsem si hole pořídila, ale nevím, jestli s nimi jdu správně.

 6. Evik napsal:

  Jelikož jsem na mateřské tak na procházky chodím každý den ale místo holí tlačím kočárek. Ale můj otec si je koupil a občas na nějaké výlety si je vezme a chodí se mu tak lépe. Už jsem tímhle způsobem chůze vyděla i pár starších osob chodit i po městě.

 7. anddy napsal:

  Tak zatím o tom neuvažuji – ráno vztávám v 5, v poklusu do práce, do tří hodin za pultem pořád v poklusu, no doma si sednu tak v sedum, půl osmé…to už opravdu na nějakou chůzi ani nepomyslím…ale až půjdu do důchodu už jsem si říkala,že si je pořídím…aspoň se projdu a budu mít oporu…:-)

  1. Petulavpk napsal:

   Tak to máte pěkný frmol, to chápu. Já ráno vstávala ve 3-4 hodiny ráno do výrobny, pak si to odvézt na krám a tam jsem byla do 5, pak zase domů, práce doma a výrobna…. takže vás plně chápu – to jsem na hole taky neměla pomyšlení… ale je to fakt moc prima

 8. Rojak napsal:

  Ještě jsem to nezkusil, ale chůze, nebo jízda na kole mi nejsou cizí.

 9. vita1980 napsal:

  už léta tyto nadšence potkávám, nic proti nim, ale ty hůlky v ruce jsou podle mne zbytečné. Hlavní je odhodlání vyrazit do přírody a pohybem udělat něco pro své zdraví.

  1. Petulavpk napsal:

   bohužel nemáte pravdu, díky propracovatelnosti čtyřbodové chůze tím zapojujete veškeré svalstvo na rukou a zádech. Chce to ale správnou techniku.

 10. pskrob napsal:

  já to mám jak Pavlína69, hole nemám, zatím chodím na procházky s čtyřletou vnučkou. Ale uvažuji o tom, že do budoucna si je určitě pořídím

  1. Petulavpk napsal:

   jen schvaluji 🙂

 11. VancurovaH napsal:

  Tak určitě to bude dobrá věc pro podporu zdraví a pohybu. Ale na druhou stranu když jde ve městě na chodníku ženská a máchá těma holema do všech stran, tak že vás shodí málem i z kola, tak bych jí je nejradši vrazila hodně hluboko…

 12. MadameBijou napsal:

  Tady v Praze celkem lidi s holemi výdám. Já osobně o nich zatím neuvažuji. Ale snažím se aspoň občas chodit na procházky. Věčné sezení na zadku škodí.

 13. eMisa napsal:

  V procházkách a celkově chození se nijak moc nevyžívám. Jsem ráda,že dojdu z domova na vlak, od vlaku pak do školy a zase zpátky 😀

 14. jmckvak napsal:

  hole jsou asi fajn, ale na vesnici jich není třeba k tomu, aby vás to vytáhlo do přírody.. navíc s nimi zatím vidím jen lidi.. starší kategorie, takže k tomu asi zatím ještě nemám potřebu.. možná za 20 let 🙂

  1. Petulavpk napsal:

   jsem také z vesnice a ono tak ani nejde vytáhnout do přírody, jako vytáhnout do boje s cvičením 🙂 Mě zase nebaví protahovat tělo ve fitku nebo tělocvičně, v přírodě je to 100% zábavnější.

 15. papadopulos napsal:

  zatím jsem se k tomu neodhodlal i když o tom uvažuji

 16. pavlina69 napsal:

  hole nemám,zatím chodím na procházky s tříletou vnučkou

  1. Petulavpk napsal:

   stojí to za to, to mi věřte 🙂 ale procházky s pejsky a dětičkami jsou také nádherné.

 17. blaju napsal:

  Zatím hole nemám, ale s manželem uvažujeme o koupi slyším o nich samou chválu.

  1. Petulavpk napsal:

   a co potom, až to vyzkoušíte 🙂

 18. coolnet napsal:

  videl sem,….no osobne nepraktikuji. asi zvyk z mladi,kdyz nam stacila halus z lesa 😀

 19. matylda napsal:

  Hole mám, pěkně uložené, aby byly po ruce, když se rozhodnu s nimi vyrazit. Ale zatím s nimi moc nechodím, neumím to,. Zjistila jsem, že když chytnu rytmus, nutí mne to jít rychleji. Což nevadí mně, ale těm, kdo hole nemají. Utíkám jim 🙂

  1. Petulavpk napsal:

   Přesně tak to je, je to vlastně dynamické chůze a ještě jak se zapojí veškeré svalstvo, tak vy to ani nevnímáte… Pamatuji si na první naši chůzi. Vyrazila jsem s dětmi. A šli jsme už skoro za tmy (to aby nás nikdo neviděl, protože jsme to ještě neuměli). Bylo to fajn a šlapalo se super, ale jak jste odložila ty hole….auuu to nožičky bolely – dodnes na to vzpomínám 🙂

 20. babicka11 napsal:

  osobně bych hned vyměnila hole za berle….lidi koukají stejně divně jak na berle, tak i na hole, aspoň u nás …. ale cítila bych se asi líp a častěji šla ven, jo – stojí to za houbeles …

  1. Petulavpk napsal:

   Tak to věřím. A je to všude stejné, to mi věřte. Přeji hodně sil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *