Začalo to vlastně úplně nenápadně.

Po letech psaní do šuplíku jsem si dodala odvahy, a zveřejnila několik svých pohádek na jednom webu. Kladný ohlas mne ohromil, dodal odvahy, a tak jsem psala a zveřejňovala dál.

V roce 2015 jsem zjistila, že jedno známé nakladatelství každoročně pořádá autorskou literární soutěž, příběh pro děti. Zadají téma, rozsah, jako první cena bylo kromě určité finanční částky samozřejmě také vydání díla.
Chodila jsem se na jejich stránky dívat od jara. Vždy si znovu přečetla zadání, vzdychla, a šla dělat něco jiného. Třeba mýt okna nebo okopávat záhonky kytiček. Kde bych já vzala talent na napsání celé knížky?
Do konce soutěžního období chyběly dva měsíce, když nutkání se do soutěže zapojit začalo být náhle neodbytné.

Najednou mi v hlavě naskočila zápletka, děj, postavy, já sedla k počítači, a začala psát.
Za měsíc byl příběh na světě. Pár dní jsem ho znovu a znovu pročítala, pilovala, a pak, týden před koncem termínu, ho odeslala.
Dlouho se nic nedělo. Po půl roce jsem jim napsala mail. Odpověď přišla – a prý jsem sice nevyhrála (ani jsem to nečekala), ale že se jim příběh líbí a uvažují, že ho vydají příští rok na jaře.

Byla jsem nadšená – a další rok čekala.
Pak jsem poslala první mail s dotazem, druhý, odpověď přišla až na ten třetí, poněkud důraznější. Že se omlouvají, nevešlo se to do plánu, a blablablabla…
Trochu mne to dopálilo. Ani ne tak samotný fakt, že mi příběh nevydají, to si určují sami a já to neovlivním. Ale to, že jsem naprosto zbytečně ztratila rok. Už dávno jsem ho mohla nabídnout jinde!
Ale kam? Znovu jsem sedla k počítači a vyhledávala různá nakladatelství. Tady ne, tady by to šlo, tihle mají divné podmínky ….

Tak zkusím Petrklíč.
Jmenují se jako ta hezká sympatická kytička, co jí mám na jaře plnou zahradu.
Pro jistotu jsem tam napřed zavolala, jestli vůbec mají zájem… Měli.
Poslala jsem jim tedy po dohodě ukázku rukopisu a připravila se na delší čekání. Ozvali se po deseti dnech. Prý se jim to líbí.

Nezávisle na nich mi volala druhý den vnučka. Má kamaráda, který rád kreslí, jestli nepotřebuji ilustrátora.
Vy byste ho nebrali? Já po něm skočila přímo šipku.

Dnes už máme všechno dohodnuto. Knížka měla původně vyjít v dubnu 2018, ale nakladatel mne umluvil, ať to necháme až na říjen. Před Vánoci je větší poptávka. Má netrpělivost dostává na frak, ale uznávám, že je to výhodnější.

Mám jenom jeden problém, a to jsou finance. Ono to totiž není jenom tak. Je to má prvotina, a nakladatelství patří k těm menším, takže vyžadují finanční spoluúčast.
Sháním tedy sponzory, kde se dá. Jenže teď koncem roku mne všichni odmítají, zatím mám zajištěnu jen čtvrtinu potřebné částky.
To nevadí, já si to zařídím. Nečekám jen, že někdo přijde a peníze mi složí na ruku.

Dvacátého pátého listopadu budu mít zrovna jednu šanci, jak potřebnou částku aspoň o něco navýšit. Je to sobota, prosím myslete na mne ve čtrnáct hodin a přejte mi štěstí.
Jestli to dobře dopadne, dám vám vědět.

A ještě, o čem ta knížka je?
Psala jsem ji pro děvčata tak mezi osmi – dvanácti lety. Hlavní hrdinka je skoro desetiletá Majda. V létě celá rodina havarovala v autě, rodiče jsou stále v nemocnici, Majda se sestřičkou Alenkou žije u dědečka a babičky. Po autonehodě stále kulhá, ve škole ji začínají děti šikanovat. Majdě v parku spadnou na hlavu tři srostlé lískové oříšky. Něco vám to připomíná?
Ale kdepak. Popelka nedělala vlastně nic jiného, než že oříšek hodila na zem – a mohla si splnit jedno přání.
Majda to má o moc těžší.
A víc vám neřeknu. Počkejte si na knížku.

Bude se jmenovat Rozlouskni oříšek a ukázku najdete na blogu Povídání od Matyldy v kategorii Ukázky, upoutávky.

Tak mi držte palce, ať to vyjde všechno tak, jak je v plánu.
A pokud byste věděli o nějakém sponzoru, byla bych moc ráda. Matylda.

Každý sponzor bude v knize jmenovitě uveden, a dostane ode mne podepsanou knížku jako poděkování.

15 komentářů u „Jak jsem napsala svou první knížku“

 1. Evik napsal:

  Ja jsem v mládí taky napsala jen takový přiběh ale četli to jen v rodině a přátele.

  1. radek napsal:

   pošlete

 2. devilscat napsal:

  Moc Vám přeji, aby se knížka vydala tak, jak plánujete a sehnala jste sponzory. Moc obdivuji lidi, kteří umí tvořit, cokoliv 🙂

 3. bobalka napsal:

  Matyldo, jupí, moc Vám to přeju, a vlastně i nám, ukázka mě hodně zaujala a na knížku se těším,bohužel na finance moc nejsem z toho mého ubohého důchodu budu ráda, když někde uškudlím na nějakou maličkost pro vnoučata. Palce držet budu a přeji hodně štěstí. Jste super spisovatelka.

 4. Rojak napsal:

  Matyldo držím Vám pěsti a přeji, ať Vám vše vyjde jak si přejete a vše vychází tak jak má bez nějakých byrokratických omezení a důvodů.

 5. veruska napsal:

  Moc vám přeji, aby všechno dobře dopadlo!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. matylda napsal:

  Děkuji vám všem za povzbuzující komentáře. 🙂 Ano, vím, že existují weby pomáhající autorům při vydání knížky. Nejspíše se na některý obrátím, ale až po novém roce.

 7. babka napsal:

  Také Vám přeji, aby ta knížka byla vydaná co nejdřív. Ráda bych Vám vypomohla, jen nevím, o jakou částku se jedná.

  1. matylda napsal:

   Babko, pokud mi můžete opravdu pomoci sponzoringem, budu ráda. Každý sponzor bude v knize jmenovitě uveden, a dostane ode mne podepsanou knížku jako poděkování 🙂

   1. babka napsal:

    admin má na mne mail – jen nevím, zda Vás ohledně financí moc nezklamu.

 8. babicka11 napsal:

  Moc Vám přeji, aby se konečně splnil Váš plán k uskutečnění vydání knížky. Vůbec si neumím představit čásku spoluúčasti. Asi to musí být dost peněz.

 9. Petulavpk napsal:

  a co zkusit https://www.lupa.cz/clanky/crowdfunding-jako-cesta-k-realizaci-projektu/ ? Třeba tam najdete příslušné informace….

 10. Jana napsal:

  Mrzí mě, že jste musela tak dlouho čekat. Ti velcí vydavatelé si holt asi myslí, že jsou něco víc a ostatní se musí přizpůsobit. Mám pár píšících známých, jak ale dopadli, nevím. Dlouho se neozvali, tak ani nevím, jak dopadla dětská knížka a jak fantasy příběh o mluvícím kocourovi. Se jim asi ozvu, ať zjistím co a jak. Se sponzorstvím asi neporadím.. Ani nevím, jestli jsou u nás nějaké weby jako mají v Americe, tzv. multi foundation, kde vám veřejnost přispívá na projekty. Nebo možná jsou, ale nevím o nich. Zkuste se podívat, nevím, jak by se to řeklo česky, ale třeba se Vám poštěstí. Hodně štěstí, Jana.

  1. radek napsal:

   prověřoval jsem, se sponzory na publikací knížky je problém.

   1. Jana napsal:

    No, já myslela weby, kde dá autor nějakého projektu info o tom, co plánuje, kolik potřebuje a obyčejní lidi mu tam posílají peníze. Ale to je asi v cizině jen. Pokud má někdo třeba PayPal, tak by asi nebyl problém ani s US stránkami.. Fakt bych ráda poradila víc, ale nevím jak 🙁

    http://www.svetuspesnych.cz/hledate-sponzora-nebo-chcete-sponzorovat-crowdfunding-muze-byt-ta-spravna-cesta/

    našla jsem, tohle jsem myslela.. jen je to teda pod jiným pojmem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *