Krásné ráno, slunečný den, úsměv mi ale ztuhl na tváři, když jsem vyšla ven.
Po stole a všude kolem běhali mravenci jak o život. Br, co s tím?

Mravenci dokáží komplikovat život nejen na zahradě, ale hlavně doma. Přemnožili se nám na zahrádce, malí, černí a hrozně rychlí, lezou všude, nejen po zemi, ale i po křeslech, po stole a lezou i do bytu. Je to opravdu nepříjemné, když si nemůžete postavit hrnek s kávou na stůl, aby za chvíli ji „vypili“ mravenci. Každé jaro se shlukují u domu, nejvíc kolem dveří a hned jsou v chodbě. Vytřela jsem chodbu octovou vodou, odér, jako když nakládám okurky, ale marně – mravenci lezou dál. Truhlíky s muškáty jsem zatím nedala ještě na okna a dobře jsem udělala. Zjistila jsem, že jsou i tam v hlíně.

Mají dobrý čich a nesnášejí hřebíček, skořici, tymián, zkoušela jsem napřed tymián, rozsypaný na stole

Napřed se sice rozutekli, ale po chvíli se objevili opět a očichávali. Zkusila jsem i pepř a sůl, pálivou papriku na ratanový stůl dávat nechci… Asi máme velmi odolné mravence, jelikož stále pobíhají po stole.

Naštěstí do špajzu se ještě nedostali, ale raději jsem všechnu mouku, cukr, strouhanku, těstoviny, aj. přendala do sklenic s víkem. Všechny oplatky a čokolády do plastových krabic. Otevřený sirup dávám raději hned po použití do lednice a nenechávám žádné drobky na stole.

Vloni jsem zapomněla večer uklidit ohryzek od jablka, a ráno jsem se docela lekla

No, fuj, ošklivý pohled. Teta lákala mravence na misku se sirupem, sice se utopili, ale chodili další a další mravenci. Počkám ještě do zítřka, ale vidím to tak, že musíme koupit v drogerii Raid spray. Už toho mám tak akorát. Stejně, jako vloni, žádné babské rady nepomohly a museli jsme je zlikvidovat chemickou cestou, to totiž už byli v bytě. Oknem se sem ale nedostali, tak nevím kudy tu cestičku našli. Zřejmě ji vykousali ve zdivu.

Naštěstí oproti našim známým, kteří měli doma mravence – faraony – tu nejsou, těch prý bylo taky mraky všude, i v posteli, dostávali se do bytů stoupačkami a lezli i z vypínačů. Ti jsou víc nebezpeční a taky koušou a roznášejí bacily. Ve dne vidět nejsou, zpravidla vycházejí jen v noci. Na ně musela přijet deratizační firma a vystříkala celý panelový dům. Tak aspoň tohoto jsme byli ušetřeni.

Měli jste také někdy mravence v bytě a jak jste proti nim bojovali?

35 komentářů u „Mravenci, nezvaní hosté, co s nimi?“

 1. Rojak napsal:

  Když jim dáte možnost, dostanou se všude. To je stejné i s ostatním hmyzem, mouchy, komáři, moli a jiné breberky.

 2. danca napsal:

  Smravenci máme zkuenosti každý tok a bohužel funguje opravdu jen chemie

 3. veruska napsal:

  Když si nechám venku na stole hrnek s kafem a přijdu za půl hodiny, tak musím z hrnku mravence oklepat a když nemám štěstí, tak jsou i v kafi.
  Pamatuji si, že když jich venku hodně lezlo, tak jsme je polévali vařící vodou.
  Ale to bohužel v baráku nejde.

 4. pavlina69 napsal:

  pamatujete se na písničku “v bytě se mnou žijí faraoni,odolovájí všem nástrahám….”

  1. babicka11 napsal:

   a taky na tuhle: “… kdyby kusadly ukradli vše, co k žití mám, já s mravenci v kredenci nikdy nebudu sám”

 5. papadopulos napsal:

  nejlepší jsou chemické přípravky, jinak se jich nezbavíte

 6. blaju napsal:

  Tak naštěstí je doma nemáme, ale dovedu si to představit jaký je to problém, stačí mi dovolená, ale na to už jsme připraveni.

 7. bobalka napsal:

  U nás po oteplení domu se mravenci objevují, lezou po vyhřáté stěně až do bytu, ale nezabydlují se tady, jsou to velcí černí mravenci lesní, příjdou kouknou a zase odejdou.

 8. jmckvak napsal:

  tady máme různých potvor.. i mravenců.. babské rady budou znovu účinné, až když budou imunní vůči chemii.. zatím ale na ně ještě platí jen ta..

 9. Odalv napsal:

  V byte mravce nemáme. Vonku na záhrade na nich doteraz zaberalo poliatie mraveniska vriacou vodou, na jedno mravenisko aj viac krát, podľa veľkosti.

 10. Kavon napsal:

  Našťastie mravce v dome nemáme, ale vonku na dvore a v záhrade ich je na mraky.

 11. devilscat napsal:

  bohužel musím říct, že většinou zabere opravdu až ta chemie..

 12. Petulavpk napsal:

  Také máme svoji zkušenost, a provonění různými indiciemi máme za sebou nakonec vítězí spray.

 13. veruska napsal:

  Tak nám už také lezou do domu, budeme muset koupit postřik na mravence, snad to pomůže.

 14. babicka11 napsal:

  Nám mravenci nalezli i do koupelny malým větracím okénkem 3×3 cm s hustým síťováním, musela nastoupit chemie, hlavně, že se nedostali do spíže, to by bylo horší.

 15. anddy napsal:

  My naštěstí tuhle zkušenost nemáme, ale kamarádka v paneláku s nimi bojovala…dost dlouho, ale zvítězila! Akorát jsme si dělali legraci, že příště nebude vědět, co na ně vlastně zabralo…do misky dala coca-colu-tam se jich dost utopilo.. celý byt měla provoněný skořící a ještě po místech největšího výskytu sypala někde prášek do pečiva, jinde sodu..no a samozdřejmě nikde ani drobeček….je to asi 2roky a po těch malých potvůrkách ani památky…

 16. Ivona napsal:

  Doma jsem s mravenci problém nikdy neměla. Ale celou armádu jsem viděla v jednom penzionu u staré paní, která nezvládala udržovat pořádek. Lezli z venku po fasádě přes balkon.Byli úplně všude. Chemický postřik to spravil.

 17. matylda napsal:

  Občas na mne juknou i v kuchyni z pod stolu. Krátkodobě se dali na ústup po vysypání určitých míst práškem do pečiva, ale nakonec musela opravdu nastoupit chemie. Nic jiného na ně na trvalo nepůsobilo

 18. Evik napsal:

  Tak já naštěstí doma mravence nemám, otravují nás jenom venku. Ale od známých, kteří je mají i doma vím že je to opravdu nepříjemné!

 19. pskrob napsal:

  mravence mám jen na zahradě, do domu se nedostali

 20. coolnet napsal:

  jeden by řekl,že k rod. baraku a nebo chate patří vícero “breberek” 😀 tak jako do lesa.

  ovšem v panelakach to je nekdy na “mašlu”

  štěstí,že mě to zatim minulo…..ale viděl sem dokonale poštipane lidi z ubytoven,kde deratizatoři nestihaji-prostě hnus. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *