Všechno začalo v roce 1918, po skončení první světové války

Finanční situace české země v této době nebyla vůbec veselá. Chyběly státní finance, vláda byla zadlužená a inflace se přihlásila o slovo v podobě prudkého růstu oběživa, ale i cen za potraviny. Když v říjnu 1918 vznikl samostatný Československý stát, bylo nutné nastavit nějaká pravidla. V listopadu téhož roku byla ustanovena první vláda a zde se poprvé setkáváme s předsedou Karlem Kramářem a ministrem financí Aloisem Rašínem.

Vznik nového státu přináší mnoho výrazným změn

Alois Rašín měl před sebou nesnadný úkol, a to napravit finanční situaci ve státě a vytvořit pevný finanční základ. Cílem byl vznik československé měny, vytvoření vlastní peněžní jednotky a dále samozřejmě zvýšení její kupní síly. 100. výročí vzniku československé měny - Rašínův dukátRašín se pustil do práce a vypracoval společně s kolegy zákon o provedení peněžní reformy. Ten byl v roce 1919 přijat a reforma proběhla začátkem března. Díky měnovému zákonu spatřila světlo světa československá koruna. Prvním oběživem nového státu byla stokorunová státovka s datem 15. dubna 1919. Postupně se začaly objevovat mince. Mezi první patřily dvacetihaléře a padesátihaléře. O mnohem později se do oběhu dostala papírová dvacetikoruna. Československá koruna se stala silnou a také nejstabilnější mincí v této době. Jen pro zajímavost byla tak silnou měnou, kdy jedna koruna měla hodnotu 0,04458 gramů ryzího zlata.

Do zlata se vyplatí investovat

Především je výhoda, že investice do zlata není zatížena DPH a prodávající nedaní ani zisk z jeho prodeje. Zlatých produktů je celá řada. Rodiče nebo prarodiče tak velmi často nakupují pro své potomky investiční mince, zlaté slitky nebo cihličky. V letošním roce bylo rovných 100 let, kdy se připomněl široké veřejnosti vznik československé měny, a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu.

Připomínáme si výjimečné výročí

Pražská mincovna k tomuto kulatému výročí vydala zlatý dukát s portrétem Aloise Rašína a s českým lvem. Je z vysoké ryzosti zlata a tento typ ražby má u nás tradici již 700 let. Pozor, náklad edice je limitovaný na pouhých 1 000 kusů. Dukát je na druhou stranu cenově dostupnější než zlaté mince ČNB. Je pravdou, že podstatnou roli bude hrát jejich větší formát, což jejich cenu podstatně zvýší. Portrét Rašína máme možnost spatřit na první pamětní stokorunové bankovce, která byla vydána k stému výročí vzniku československé měny. Zároveň si můžeme prohlédnout naši první stokorunovou státovku.

4 komentáře u „Mince, majetek, který se schová v dlani“

  1. pskrob napsal:

    pár zlatých i stříbrných mincí mám, ale jen tak

  2. Rojak napsal:

    Sbíráme spíše pamětní mince, kdy jedeme na nějaký hrad, nebo i obyčejný výlet.

  3. lgku990 napsal:

    Taky mi jeden čas chodily pravidelně nabídky mincí, občas jsem nějakou koupil, ale žádný vášnivý sběratel nejsem.

  4. babicka11 napsal:

    Nějakou minci jsem už koupila, od té doby mi chodí nabídky všech nových. Zaujaly mě stříbrné mince se jmény. Byl by to pěkný dárek k Vánocům a holky by měly památku od babičky. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *