Mám moc ráda procházky do přírody a někdy i za účelem sběru.

Nejen že člověk udělá něco pro zdraví, ale když začnete vnímat tu atmosféru kolem sebe, je to něco nádherného. Kousek za domem máme lesy a to je balzám na duši. Klid, jen ptáčci zpívají svoje filharmonie. Zvláštní je, že jejich zpěv a následné dorozumívání působí hřejivě na duši. Sluníčko ještě svými paprsky našlo skulinku mezi stromy a odráží se od hebkého mechu a kapradí. Vánek lehce pohupuje stromy a všechno je tak v souhře. Opravdu si odpočinu, žádný spěch, stres a městský ruch.

Jen příroda a její dary.

lískové ořechy

Lískové ořechy

Nechala jsem se unést takovou romantikou, že jsem úplně zapomněla, že dneska se nejdu jen toulat po lese, ale mám úplně jiný cíl.
Když projdu lesem, tak je zde nádherná cestička, kterou lemují vysoké keře, určitě mají 3 metry.
Jsou to nádherné lísky. A protože je konec léta, tak můj cíl je více, než jasný. Jdu hledat oříšky.
Pokukuji po keřích i po zemi, ale letos to nevypadá nadějně.

 

Něco podobného jsem tušila, nechtěla jsem si to připustit.
Ještě nebyl ani první jarní den a my chodili v tričku, pak zase mrzlo, když všechno kvetlo a vůbec to počasí letos dalo přírodě pěkně zabrat.

Pár oříšků jsem našla, žádná sláva.
Tak to vypadá, že se budu muset podívat někde jinde.
Cestou nazpět, jsem potkala malou veverku. Zdá se, že nejsem jediná, kdo se vydal do lesa hledat zásoby. Zastavila jsem se a tiše jsem ji pozorovala. Maličká, hbitá a ani trošku se nebála. V jejích očkách byla vidět zvědavost a možná kdo ví i tajné přání. Zkrátka mě přesvědčila, že těch oříšků zase nemám tolik, tak bude lepší je tam nechat. Bez řečí jsem vysypala košíček a vydala se k domovu.

Jak to tak vidím, ořechy bude jistit můj oblíbený internetový obchůdek zaměřený právě na prodej různých druhů ořechů.
Jenomže je mi naprosto jasné, že nezůstane jen u lískových oříšků. Já jsem snad ořechožravec. Jakmile načnu sáček, nedokážu skončit, dokud nemávám prázdným pytlíkem. Už jsem zkoušela i pistácie si dát do mističky a ostatní schovat, ale bohužel, nezastaví mě ani loupání a natož když vím, kam jsem si zbytek položila. Jediné co snad nesním na posezení, jsou mandle. Ovšem, když si dám práci, oloupu je a upražím, pane jo, to je ňamina. No už jen jak o tom píšu, tak musím zmínit kešu ořechy.

Slané kešu oříšky přímo zbožňuji, jenomže je to podobné jak s pistáciemi. Nějak rychle zmizí. Výhodou v tomto obchůdku je, že mají v nabídce nesolené a za velmi dobrou cenu. Ráda z nich připravuji základy pro dortíky nebo domácí ořechové tyčinky. Tak a ještě ty moje slavné lískové oříšky a moment, vlašáky na pečení. Tak snad to bude vše.

Vyzkoušejte také oříšky z e-shopu Rychlé ořechy.
Rozhodně nebudete litovat. Kvalita všech druhů ořechů je skvělá a chuť nemá konkurenci. Navíc vám poradím malý dárek, když půjdete na návštěvu. Když si zakoupíte směs míchaných ořechů a smícháte je například s nějakým sušeným ovocem, které jste si sami udělali, naplníte například celofánový sáček s mašličkou, tak tím rozhodně nikoho neurazíte.
Spíš naopak, je to velmi zdravá a hezky upravená pozornost. Petra.

18 komentářů u „Sběr lískových oříšků se nekoná, jdu nakoupit“

 1. pskrob napsal:

  naše oříšky ze zahrady snědly veverky

 2. Plazmic napsal:

  Krásný článek, také miluji přírodu a lesy a stromy a klidné procházky bez lidí. A sběr ořechů a hub a lesních plodů je super:)))). Lískáčky i vlašáky jsou výborné jídlo a také zdravé a v obchodě sakra drahé a stále dražší stejně tak jako med.:(((

 3. Radost napsal:

  Díky za výborný nápad. Naše lískáče veverky dokonale oberou každý rok, tak nevím, jestli tam nějaké oříšky byly.Zrovna jsem přemýšlela, kde letos koupím ořechy a ejhle! šance je tady.

 4. Evik napsal:

  Ja oříšky zbožňuji. Loni jsem si dokonce všimla že u nas za barákem roste liskový oříšek. Tak jsem tam poctivě chodila s pejskem a zbírala co to šlo. Letos už ne z plné misky se jich vylousako tak malo a jak je to pracné…
  Takže když potřebuji koupim.

 5. babka napsal:

  V ZODO jsem už nakupovala a přibalili mi k oříškům ještě semínka chia. Milé a neobvyklé překvapení.

 6. Odalv napsal:

  Oriešky ako také mám celkovo rád. Hlavne mandle a vlašské orechy, ale aj lieskové zjem.

 7. bobalka napsal:

  Já se tam do Zodo také letos chystám, naše lísky neurodily ani ň, tedy možná něco málo jo, ale veverka byla rychlejši. Vánoční cukroví bez ořechů? to snad ani nejde.

 8. veruska napsal:

  Oříšky všeho druhu mám taky moc ráda.
  Minulý týden jsem u nás na zahradě viděla takovou pěknou veverku. Jestli k nám přišla na oříšky, tak to měla smůlu. Máme jeden lískáč a ten letos neměl ani jeden oříšek.

 9. devilscat napsal:

  lískové oříšky mám moc ráda, máme je doma, ale letos zjara bohužel pomrzlo všechno, co mohlo, tak snad příští rok… jen ještě jedna věcička – paní Petro, prozradíte recept na domácí ořechové tyčinky? 🙂

  1. Petulavpk napsal:

   to máte pravdu, opravdu to letos dopadlo s ořechy špatně, recept vám ráda prozradím, ale je poměrně dlouhý, tak jej najdete zde – http://varmeslaskou.cz/domaci-orechove-tycinky/
   je to sice pracnější, ale zase výborné.

   1. devilscat napsal:

    mockrát děkuji! hned, jak budou ořechy, pokusím se o zázrak v kuchyni 🙂

    1. Petulavpk napsal:

     Vyzkoušejte, ale pozor je to dost jedlé 😀

 10. Jana napsal:

  Oříšků bylo letos žalostně málo. Ořešáky nám pomrzly, takže z několika stromů, co máme na zahradě, nebylo nic. Z jediné lísky taky jen pár oříšků. A dub.. Ten nezmrzl, ale poslední dva roky mu něco škodí, žaludy mu nedozrají, hned jsou plné červíků. 🙁 Takže jak je ze začátku léta obsypaný hlavičkami, tak na podzim nic, ach jo 🙁 Budou mít aspoň zvířátka, když ne my. Ještě si začít pěstovat ty jiné oříšky a budu spokojená. Ale na to budu potřebovat větší zahradu, aby se mi tam vešlo vše, co bych chtěla. 😀

 11. Rojak napsal:

  Lískové oříšky mám rád a vždy když byla příležitost, tak jsem je louskal. V poslední době ale na lískové keře nemám štěstí, tak už si je jenom kupuji.

 12. babicka11 napsal:

  Na ZODO mají velký výběr všeho možného, už jsem tam nakoupila dvakrát a zřejmě ještě nakoupím. Rozdám dětem, které to rády přijmou – i bez mašličky :-), a rovnou celý “pytel”. Veverka na obrázku je krásná, viděli jsme jich hodně, ale vždy utekly.

  1. Petulavpk napsal:

   Tak já se samozřejmě s rodinou také dělím, snad o vše, jak jsme na vesnici, tak je všeho dostatek, masa, vajec atd. Mají výhodu, kterou my jsme neměli. Ale samozřejmě s mašličkou jsem myslela dárek pro někoho jiného třeba kamarádku :).

 13. matylda napsal:

  Jste lepší, než já, Svých deset posbíraných oříšků jsem si domů donesla, vyloupala a sobecky snědla sama 🙁 Kaju se, veverko!

  1. radek napsal:

   tak si nakupte lískáče ZDE na ZODO a když mě pošlete fakturu, dostanete zpět 5% bonus z nákupu. Nezapomeňte do poznámky uvést “upozornujeme” jina sleva nebude 😀
   Ja tam nakupuju pravidelně, ale pistacie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *