Podmínky splnila většina uchazečů o licence ČNB, co to znamená pro spotřebitele?

Transparentnější trh, který se omezí jen na několik desítek velkých hráčů. Nejen to se očekává v budoucnu díky omezení ze strany České národní banky. Ta se na základě nového zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 rozhodla omezit počet poskytovatelů nebankovních úvěrů z původních desítek tisíc jen na minimum. Zprůhlednit financování takových společností a dát lepší pozici spotřebiteli, i to je cílem nové legislativy.

Podmínky pro licencování jsou poměrně přísné

A co vlastně musel splnit žadatel o oficiální licenci? Za prvé, požádat o ni ještě před 1. březnem 2017. Na rozhodnutí měla ČNB poměrně dost času, nejzazším termínem byl 1. červen 2018 (šlo tedy o patnáctiměsíční období). Rozhodnutí už přišlo a nebylo pro asi pětinu žadatelů vůbec příjemné. Z celkových 108 subjektů, které žádají o licenci, jich uspělo jen 84, mezi nimi samozřejmě i SOS Credit.

Neúspěšní mohou podat další žádost

Samozřejmě to neznamená, že je pro 24 společností, kterým se nepodařilo uspět, již všechno ztraceno. Mohou požádat o licenci znovu, ČNB ale bude mít až čtyři měsíce na další rozhodnutí a v tomto období nesmí uzavírat další smlouvy (jen dořešit ty uzavřené dříve, tedy kompletně uzavřít splátkový kalendář s klientem). Jaké konkrétní podmínky pro udělení licence si vlastně naše národní banka kladla?

  • Minimální počáteční kapitál. Musí dosáhnout dvacetimilionové hranice v českých korunách.
  • Transparentnost financování. Mělo by být jasné, kdo je majitelem a kdo řídí firemní finance.
  • Způsobilost i po odborné stránce. Každý by tu měl vědět, co vlastně přesně poskytuje, že?

Zákon o spotřebitelském úvěru se dočkal nového znění v prosinci 2016, od té doby samozřejmě ČNB připravuje i licencování nebankovních poskytovatelů půjček. V červnu letošního roku došlo poprvé k většímu omezení trhu, který původně čítal desítky tisíc různých subjektů, alespoň tedy podle kvalifikovaných odhadů. Zlepší to pozici klientů, kteří budou dobře vědět, u koho si vlastně půjčují. Inzeráty, kde je uveden jen kontaktní telefon nebo neúplné jméno, tak v tisku už nepochybně dlouho neuvidíte. Jejich autoři totiž riskují nejen pokutu, ale i případný soudní proces, a dokonce také určitou dobu ve vězení.

Poskytování úvěrů tu poněkud zpřísní

Mění se ale i další podmínky, které jsou spjaté s nebankovními půjčkami. Klient to bude mít trochu těžší, ale je pravdou, že důvod je zřejmý – uchránit jej od hrozící dluhové pasti, která je bohužel tím blíž, čím je vyšší hranice nesplacených pohledávek. Půjčka ihned na účet nově nemůže být přidělena tomu, kdo nedoloží pravidelný příjem. Samozřejmě to neznamená, že jsou automaticky zapovězeny půjčky třeba lidem pobírajícím minimální mzdu nebo penzistům, situaci je vždy nutné prověřit individuálně. Pokud je však žadatel dlouhodobě nezaměstnaný, nebo dokonce také silně zadlužený, pak samozřejmě bude zcela bez šance. V neposlední řadě se dočká vymezeného stropu i nejméně populární pokuta mezi spotřebiteli, a sice sankce za pozdní splacení půjčky…

Elegantní řešení doslova pro každého

Na principu nebankovních půjček se však vlastně mnoho nemění, stále jde o zajímavé řešení pro každou domácnost, která řeší krátkodobé finanční potíže. Stačí jen vyplnit krátkou žádost a dostát dalším požadavkům a peníze mohou být odeslány ještě tentýž den, kdy proběhlo finální schválení. Příkaz v elektronickém bankovnictví nebo naopak procházka k bankomatu? To už je samozřejmě na zvážení konkrétního klienta, v každém případě i nadále platí, že nebankovní cesta je rychlá a prověřená tisíci domácností.

10 komentářů u „Licenci ČNB získalo 84 poskytovatelů půjček“

  1. coolnet napsal:

    kratkodobou bezurocnou pujcku vam dava kazdy ucet,…v zuctovacim obdobi lze jit do minusu, zel v den onoho zuctovaciho obdobi to musi byt dorovnane, jinak palba stejna jako nebankovni pujcky….

    stejne byla nejvetsi katastrofa provident,…splatky jednou tydne a prijem jednou za mesic :)))) to tenhle stat nejak opomel :)))

    zonky aneb sdilena ekonomika :))) taky takovy nesmysl…

  2. Evik napsal:

    Taky nejsem příznivec pujček ale bohužel v dnešní době se skoro jinak žít nedá. Už jen hypoteku na bydleni potom třeba auto nebo oprava bydlení atd…
    Určitě bych si nikdy nepujčila na dárky nebo dovolenou. To si myslim že když na to nemáš tak to nekupuj.

  3. polivkovamaruska napsal:

    V dnešní době jsou půjčky velké riziko. Pokud to jde, tak radši žádné.

  4. pskrob napsal:

    Naštěstí jsem si nikdy půjčovat nemusel a doufám, že to tak zůstane.

  5. matylda napsal:

    Občas to bez půjček nejde. Moje poslední půjčka byla na zateplení domu. Jistě , přeplatím – ale už jsem ušetřila za topení, nemám v domě plíseň a v pokojích je tepelná pohoda. zavrhuji půjčování na dovolenou a drahé dárky. Ale je to každého věc, jen by si nikdo neměl zapomnenout před půjčením jakékoliv částky na cokoliv udělat finanční rozvahu.

  6. Odalv napsal:

    Požičiavať si cez nebankové spoločnosti je dosť rizikové. Treba byť pri tom veľmi opatrný a dobre si preveriť danú spoločnosť a jej podmienky, ale vôbec najlepšie je si nepožičiavať, ak to nie je nevyhnutné.

  7. Kavon napsal:

    Najlepšie je si nepožičiavať. V minulosti to bolo jednoduchšie, a bola záruka stáleho pravidelného príjmu, takže človek si bol istý, že pôžičku určite splatí. Dnes, ale pokiaľ chcú ľudia bývať vo svojom, je bohužiaľ hypotéka alebo iný úver na prefinancovanie bývania nevyhnutnosťou.

  8. Rojak napsal:

    Jsem rád, že si nemusím zatím půjčovat žádné peníze, protože to nemám rád.

  9. irinkamil napsal:

    Půjčky jako takové nezavrhuji, ale samozřejmě jsem rozhodně proti půjčkám na dovolenou či dárky, ať už k jakékoliv příležitosti. Jsou však situace, kdy si například člověk, který žije sám a má jediný příjem, půjčku vzít musí, když mu třeba praskne bojler nebo protéká střecha či poškodí auto, které nutně potřebuje k výkonu svého zaměstnání. Pak se musí rozhlédnout po trhu s půjčkami a rozhodnout se, kterého poskytovatele si vybrat. Upřednostňuji především banky, u nich bývají rozumné poplatky i úroky. V současné době je solidní AIR Bank a mBank a dalších několik bank. U nebankovních společností je to na hraně vlastní likvidace, protože většinou mívají úroky vyšší než byla kdysi stanovena sazba pro lichvu, a to je 30 % z půjčené částky. Zmiňovaný SOS Credit se dostal na víc jak 36 % z 5000 korun půjčených na 28 dní, o RPSN ani nemluvě. V poplatku bude nejspíš částka úroků nižší, ale já si vždycky spočítám, kolik procent (poplatky + úroky) by mě měla půjčka stát, to je pro mne rozhodující. Na druhou stranu chápu, že někteří lidé u nebankovních společností nakonec skončí, protože banky jim, vzhledem k poměrně tvrdším podmínkám, nepůjčí, nebankovky naopak mívají podmínky měkčí a jednodušší. Je to ale o tom, že si ty vylepšené podmínky nechají dobře zaplatit a pokud si klient nedokáže spočítat, zda zvládne splátky se všemi poplatky a úroky, dost často skončí osobním bankrotem. Z nebankovních poskytovatelů se docela dobře uchytil ZONKY, lidé půjčují lidem, levněji a s klidem, jak píší ve svém sloganu. Nyní nabízejí úrok necelá 4 %, na což nedosáhne nejspíš ani většina bank (i když nevím, která společnost za ZONKY stojí). Podmínky pro poskytnutí by měly mít údajně mnohem jednodušší, ale sama jsem je nestudovala a hlavně neznám nikoho, kdo by si od ZONKY půjčil a mohl mi k tomu něco říct. Rada od člověka, který měl nebo má ten který úvěrový produkt, je k nezaplacení. Pracovník banky či finanční poradce ve většině případů nabízí produkt, který je výhodný pro banku a ne pro klienta. Hlavně je pořád velmi důležité mít na paměti, že podepsat můžeš, PŘEČÍST MUSÍŠ! Pokud na vás člověk, se kterým si půjčku sjednáváte, viditelně tlačí, abyste ji podepsali nejlépe teď hned, žádné otálení, raději z takového jednání odstupte, nemuselo by se vám to vyplatit.

  10. babicka11 napsal:

    Půjčky ráda nemám a vyhýbám se jim. Může být sebelepší, stejně se vždycky dost přeplatí. Když na něco nemám, tak si to holt nekoupím. Nemusíme mít kdejaké novinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *