Květen je spojen s lidovými oslavami, které patří mezi české tradice.

Český název měsíce května je odvozen od toho, že všechno kvete. Je pátým měsícem v roce a má 31 dní. První květen je státem vyhlášeným svátečním dnem a představuje den pracovního klidu. Význam tohoto dne je připomenutím svátku práce. Z historického pohledu se jedná o mezinárodní dělnický svátek, kdy se upomíná vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886.

Na vesnicích se staví májky

V předvečer 1. května chlapci skoro v každé vesnici na návsi májku postaví a také ji v noci hlídají, aby jim ji přespolní nemohli ukrást. Protože se jedná o symbol jara, měla by to být bříza, která se zdobí pentlemi a věncem.
Podle starého obyčeje se někdy také staví malé máje před domy, jako vyznání lásky své vyvolené.

Mnoho zamilovaných dvojic také zamíří na romantické místo, například na Petřín, aby si zajistili štěstí a lásku do dalšího roku.

První máj se neslaví jen u nás, ale ještě ve více než dvaceti dalších státech světa.
Prvního května se v ČR oslavuje svátek práce, osmého května den vítězství a druhou květnovou neděli den matek.

Je zajímavostí, že jako jediný měsíc v roce začíná vždy ve stejný den, jako leden příštího roku.

Květen je nejkrásnější měsíc v roce, je lásky čas, narození mláďátek, ale také hodně práce na našich zahradách.
Před ledovými muži, Pankrácem, Servácem a Bonifácem se vysazují popínavé rostliny a letničky. Vysévají se okurky, fazole, hrách, také trávník. Ve druhé polovině května se vysévá mrkev, pórek, kopr, ledový salát a řepa.
Nesmí se zapomenout ani na stromy broskví, meruněk, jablek, švestek a zaštípnout výhonky.

Na prvního máje se nezapomeňte políbit pod rozkvetlým stromem.

Dle lidového zvyku je žena políbená v tento den pod rozkvetlou třešní po celý rok krásná a zdravá a žena nepolíbená, do roka uschne. Vydejte se proto i vy na zamilovanou procházku.

Známé květnové pranostiky.

Májová kapka platí za dukát.

Máj chladný a deštivý, pro stodoly je příznivý.

Májová vlažička, naroste travička.

Májový deštíček, poroste chlebíček.

21 komentářů u „Měsíc Květen“

 1. Evik napsal:

  Květen je krasný! I když jsem alergik tak se mi libí jak vše kvete a je konečně teplo!

 2. blondynka napsal:

  Květen je krásný, příroda se probouzí, rozkvétá, a vše už je veselejší. Sluníčko dodává dobrou náladu, než když bylo v zimě vidět málokdy. Venku už vídáme více lidí, a veseleji na dětských hřištích. Někdy slyšíme od tam tud slova od dětí, že jen se nestačíme divit.

 3. Jana napsal:

  Květen je fajn.. Není zima, ani vedro.. I když letos kdo ví, jak to bude, když máme teď zahrádku pod sněhem.. Aby to nebylo jako v roce, kdy jsem v květnu maturovala a chodila na zkoušky v lodičkách sněhem. 😀 Letos mě zase líbne pod třešní junior, na toho je spoleh 🙂 Tedy pokud ještě budou květy, jestli nespadnou i se sněhem. 🙁 Byla by to škoda, chystáme se na kompoty a marmeládky.. A já zase syslit pecky na polštářky.. Tak budeme doufat, zahradníkům zdar 🙂

 4. babicka11 napsal:

  Tak jsme se těšili na teplo – a bác ho!, má být zima, mráz, sníh, vítr, náledí …. to je tedy “bída”…. chtěli jsme v sobotu grilovat – tak si místo venku na grilu upečeme maso a “buřty” v troubě ….

 5. vita1980 napsal:

  ač se všichni už těší na teplo, letošní duben a dle posledních předpovědí i první půlka května bude spíš jako konec zimy. Nejsem z toho nadšený, ale snad nám to léto nahradí v září, případně v říjnu. Škoda jen těch rozkvetlých stromů a keřů – to bude zase letos úroda.

 6. polivkovamaruska napsal:

  Na 1. května v noci se u nás na vesnici psalo vápnem na vrata. Psalo se, kdo s kým chodí, nebo co provedl a veškeré šuškandy. Každý hlídal barák, jak mohl, ale většinou neuhlídal. Květen je krásný měsíc, rodí se mláďata a i u lidí má láska větší váhu, než kdykoli jindy.

 7. coolnet napsal:

  Květen je super 🙂

  vše kvete jen ja staru :))))))

  1. babicka11 napsal:

   stárneme všichni, to se nesmí tak brát, každý je starý tak, na kolik se cítí, já někdy i se svými “výšplechty” jak puberťák, někdy musím být i za “solidní paní” :-), no a někdy znavená na devadesát …., taky už dávno nekvetu, občas “kvetu” nad blbostí druhých 🙂 ….

 8. devilscat napsal:

  Květen je i můj oblíbený měsíc. Nejen, že všechno kolem opravdu kvete před očima, ale je i příjemně – ještě nejsou ta šílená vedra, co v létě 🙂 A 3 zmrzlí – na ty je třeba si dát pozor, kor my, co se snažíme zahradničit 🙂

 9. babka napsal:

  Jak je květen, tak léto už je pomalu za dveřmi. I když “ledoví muži” dávají přírodě hodně zabrat. 🙂

  Tak to jsme s tím narozením na tom stejně a ještě k tomu i můj muž – jsme od sebe 1 den. 🙂

  1. babicka11 napsal:

   V květnu máme taky oslavu, zeť a Terezka jsou děti štěstěny. Tak se říká májovým dětem.

 10. bobalka napsal:

  Téda, to je pranostik na květen. Asi proto, že květen je opravdu nejkrásnější měsíc v roce, pohled na rozkvetlý strom mi dodává radost, podvědomě se začnu usmívat. Koukám z balkona na 2 rozkvetlé třešně a spoustu narozených malých jehňátek. Je to krása fakt.

 11. veruska napsal:

  Mě připadá, že už je květen teď. Jak kvetou třešně a zahrada je porostlá krásnou travičkou! Je to krása!

  1. babicka11 napsal:

   My už jsme trávu sekali, předtím jsme ji projeli vertikutátorem a roste přímo před očima. Jak se seče, tak krásně voní.

 12. lgku990 napsal:

  Taky mám rád květen, to už pomalu konečně začíná teplo a blíží se červnová dovolená k moři, jinak k tomu máji, jako takovému, taky políbím manželku pod rozkvetlým stromem i když pokaždé ne pod třešní, taky se mi podařilo jí nepolíbit a ejhle, ještě neuschla, určitě je to dobře, co bych dělal se suchou manželkou, že Admine.

 13. Plazmic napsal:

  Hezká báseň, ale dlouháááááááá, květen je ještě pár dní před námi, s těmi dělníky v Americe jsem se dozvěděl novou informaci.

 14. pavlina69 napsal:

  Květen je také můj nejoblíbenější měsíc v roce, je už krásně teplo a při tom ne úplně vedro.Když jsem byla mladá (tedy jsem samozřejmě pořád,jen o něco více pamatuju)tak po čarodějnicích jsme se na prvního máje i koupávali.Teď už bych samozřejmě do té ledárny nevlezla.

 15. Ivona napsal:

  Květen je měsíc opravdu nejkrásnější. Protože mám okolo domu zahradu, vidím to dvojnásob. Měla jsem ho vždy nejraději. Žeby to bylo i tím, že jsem v květnu narozená? V těch pranostikách jsem si tedy početla. Spoustu z nich vůbec neznám.Máj je prostě máj.

 16. matylda napsal:

  Při pohledu z okna a výhledu počasí na další dny mám obavy, že uschnu. Už teď začátkem dubna u nás všechny třešně kvetou, a to televizní rosničky věští zimu, déšť a sníh. Ach jo, kde budu hledat 1. května rozkvetlou třešeň ?

  1. babicka11 napsal:

   Stačí polibek pod jakýmkoli rozkvetlým stromem, nikoli pouze pod třešní. Jedna jabloň u sousedů má do květu ještě daleko, že bychom si pak tam skočili? Máme třešeň také v plném květu. Zatím jsem ještě neuschla, i když jsme to párkrát nestihli :-).
   Dřív polibek značil předsvadbu a dívka mohla být políbená pouze a jen svým nastávajícím.

 17. Rojak napsal:

  V květnu jak vše začne rašit a kvést, tak to je jedna radost.
  Přidávám též jednu pranostiku. ,,Roj, který se v máji rojí, za plný vůz sena stojí; ale o svatém Jáně ani za vodu džbáně.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *