Velmi známá fráze, která se týká jakéhokoliv plemena koček

Bohužel jedná se snad o nejrozšířenější mýtus, který má stále mnoho zastánců, kteří jej budou neustále propagovat. Kočka je poměrně samostatné domácí zvíře a není na svém páníčkovi tolik závislá jako pes. Díky tomu, si dokáže některé věci vyřešit sama po svém, což se ani majitel nemusí dozvědět. Není to nic divného, má tak trochu v genech.

Chlupatá a sametová krasavice

Je v podstatě jedno o jaké plemeno se bude jednat, nicméně její geny jsou jednoznačné. Kočkovitá šelma je vlastně predátor. Díky tomu má někde v hloubce nastaveno, svoji nemoc, slabost a zranění dokonale maskovat. Kdyby to jen trochu ukázaly ve volné přírodě, byl by to jejich konec. Je sice pravdou, že plemena koček hodně zdomácněla a přizpůsobila se domácímu prostředí, přesto na maskování jsou expertky. Kdo je ale všímavý, tak pozná, že se něco děje.

Preventivní péče a návštěva veterináře je na místě

Nevíte, kam se schoval váš mazlíček? Možná je třeba zpozornět. Pokud kočičku začne něco trápit nebo sužovat, ve většině případů se před námi schová, aby to nebylo vidět. Nebo je to dokonalá herečka a dokáže zamaskovat svoji slabost. Může to být skvělý podnět na preventivní kontrolu u veterináře. Je pravdou, že plemena koček jsou všechna poměrně dost podobná v tom, že jsou dominantní a osobitá, tudíž se hned tak nenechají prozkoumávat a ještě od někoho cizího. Na majiteli je, aby je na takové situace připravil. Od malička lze snadno trénovat prohmatání bříška, prohlédnutí tlapiček, ale i zkoušet otevřít tlamičku a zkontrolovat zoubky, to je dobrý tah k nenásilnému prohlédnutí ústní dutiny.

Nemoci koček mohou být velmi závažné, stejně tak jako u lidí

Samozřejmě, že nejlepší prevencí je kvalitní strava a také celkové stravování, které je trochu odlišné od plemen psů. Kočičky potřebují menší dávky a to častěji za den. Nesmí se podcenit ani dostatek pitné vody. Rozhodně by se jim některé druhy potravin neměly vůbec v misce objevit.

Nejčastější onemocnění koček

  • Obezita, za kterou nemusí stát jen přejídání nebo podávání nevhodného jídla, mnohdy to může být i jiný faktor
  • Vysoký krevní tlak se objevuje u koček, které jsou starší sedmi let. Také se mu říká tichý zabiják, protože se nedá na první pohled poznat
  • Chřipka a u koček? Ano i to je možné včetně rýmy a dýchacích potíží
  • Záněty v dutině ústní se poznají podle toho, že kočička nechce jíst, protože jí to bolí. Pokud má zubní plak nebo kámen, je na místě jí ho nechat odborně odstranit
  • Cukrovka nepostihuje jen lidi, ale i naše mazlíčky. Většinou se objevuje u kastrovaných kocourků, tak ve středním věku

Prevencí se dá mnohému předejít a naší kočičce poskytnout co nejvíce péče. Odměnou nám bude její věrnost, přítulnost a projevená vděčnost.

4 komentáře u „Kočka a jejích devět životů“

  1. veruska napsal:

    U nás bylo vždycky plno koček, když jsme byly malé. Často jsme měly koťátka , se kterými jsme si hrály. Já je vozila v kočárku. Teď kočku nemáme žádnou, protože náš pes Maxík všechny vyhnal.

  2. lgku990 napsal:

    Zvířátka mi nevadí, ale abych měl doma kočku či psa, tak to už nemusím, míval jsem doma kočku spolu se psem.

  3. Rojak napsal:

    Kočky jsme nikdy neměli a pes nám doma stačí.

  4. babicka11 napsal:

    Vždycky jsme měli kočku, taky někdy i tři. Nejstarší se dožila krásných patnácti let, byla ukázněná, seděla na schodech venku a do bytu šla, pokud jsme ji zavolali. Věděla, že jinak nesmí. Měla venku svůj zastřešený pelíšek, kam se uchýlila vždy, když bylo nevlídné počasí. Nepamatuji, že by naše kočky byly někdy nemocné. No, a posledního kocourka nám zřejmě někdo odnesl, byl moc přítulný a přišel se mazlit na každé – i cizí zavolání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *