To chce pořídit domů mobilní klimatizaci.

Média nás neustále upozorňují buď na vedra, potom zase na bouřky z veder. Málokdy se to ale vyplní, ono to totiž nejde – informovat přesně o místě, přímo v krajinné oblasti. U nás to třeba neplatí a jinde, o pár kilometrů dál, je průtrž jako hrom. Vidíme to i cestou autem, u nás ani kapka, přitom máme mokré auto z cesty o pár kilometrů předtím, jak jsme projížděli loužemi. To platí hlavně o dešti i bouřkách.

Pokud je ale vedro, tak je všude, tomu neutečeme.

Pobyt na slunci je pro nás nejhorší kolem poledne a měli bychom se slunci vyhýbat. Pro starší, nemocné a pro děti je pobyt v této době na slunci přímo nebezpečný.

Lidé by si měli také hlídat pitný režim a vyhýbat se práci na slunci a i ti mladí by v této době měli omezit sportovní aktivity. Nesmí se to podceňovat, neboť pak hrozí silné pocení, bolesti hlavy, nebo i mdloby.

Také bychom neměli zapomenout na pokrývky hlavy, hlavně pro děti, pořídit si sluneční brýle a používat ochranné krémy.

Pokud je v autě klimatizace, ještě to jde, nebo si otevřeme okénko. Pokud jsme doma, je to horší. Venku můžeme zalézt do stínu, ale nejlepší klima je v tomto případě v bytě. Je tam o něco chladněji. Před spaním je dobré se osprchovat a přikrýt se například jen prostěradlem.

Jestli je to možné, měli bychom si pořídit venkovní rolety, nebo aspoň vnitřní a úplně nejlepší je pořídit si klimatizaci. My klimatizaci máme, postaral se syn a koupil mi ji vloni k narozeninám. Napřed jsem nevěřila svým očím, a připadal mi tento dárek zbytečně drahý. Stál totiž přes 10 tisíc korun. Kvůli pár dnům – hodně peněz. Musím ale říct, že měl opravdu dobrý nápad.

Jsme s mužem ve věku, kdy nám horko moc dobře nedělá, a jsme raději v bytě, když teplota stoupá přes 30°C. No a teď, zapneme klimatizaci a vzduch se začne chladit. A přesně na tolik stupňů, na kolik potřebujeme.

Nejlepší je nastavit teplotu tak o 7 stupňů méně, než je venku. Je to moc fajn a teprve potom si člověk uvědomí, jak dobrá věc to je. Klimatizace je mobilní a můžeme ji postavit tam, kde je to potřeba. Nejlepší je to v chodbě a chladí se všude a nejvíc zapůsobí v kuchyni, když se vaří a peče. Potom je i v kuchyni příjemně.

Vedra jsou únavná a musíme je všichni nějak přežít.

Proto mohu klimatizaci jen doporučit

19 komentářů u „Jak vyzrát na horko v bytě? Pořiďte si klimatizaci“

 1. devilscat napsal:

  tak to musí být, babičko, super! 🙂 my doma klimatizaci nemáme. vedra taky špatně snáším a když bylo opravdu nejhůř, tak jsem se několikrát denně sprchovala a hodně času strávila ve sklepě, kde bylo nejchladněji. jinak mám ještě v pokojíku větrák, takže když jsou vedra, zapnu ho a cítím se za chvilku hned lépe 🙂

 2. vita1980 napsal:

  klimatizace je dobrá věc, já ale nejsem jejím příznivcem. Raději zatáhnout třeba rolety a nepustit sluníčko dovnitř. Častěji se sprchovat, dodržovat pitný režim a jíst lehčí jídla.

 3. Benula napsal:

  Klimatizace dělá lidem taky zdravotní potíže a tak souhlasím s Odalf.

 4. polivkovamaruska napsal:

  Klimatizaci nemám, ani mít nebudu a tak proti velkému horku bojuji zavíráním oken, žaluziemi a hlavně odcházím do sklepa, kde mám místnost tzv. trucovnu. Tam je velmi dobře.

 5. Jana napsal:

  Taky ty vedra už nějak nemusím. Mám pokaždé chuť, jít se schovat do sklepa, tam je fajn. Ale i doma máme relativně snesitelně, kor když otevřeme okna a uděláme si průvan. Klimu v autě vítám, hlavně na delší vzdálenosti, je to lepší, než otevřená okýnka, ta prý berou i víc paliva, ale nevím, máme nějaké úsporné vozítko. Doma bych ji ale nechtěla, radši sprchu. Na dovolené ano, tam jsem nějak překousla i to hučení. Stačila mi kdysi v práci, na hale se chladilo ve velkém, protože tam v létě bylo vlivem strojů i 40 stupňů. A pak jít ven.. No, byli jsme věčně nachlazení.

 6. coolnet napsal:

  hic mi nevadi, ty dva tri mesice co je telo je v pohode 😀

 7. Radost napsal:

  Pro někoho dobré, pro někoho špatné.Měli jsme klimatizaci v práci a byli jsme pořád nějak nemocní.Klimatizaci v hotelovém pokoji jsme vypínali, protože strašně hučela a vzduch nevoněl. Klimatizaci v autě používám ráda, myslím,že je přijatelnější než průvan z otevřených okýnek.Doma zatáhnu žaluzie a otevřu okna na tu stranu,kde zrovna nesvítí.Zděný dům se hned tak nepřehřeje.Ale úplně nejlíp je pod stromy u vody.

 8. pavlina69 napsal:

  Klimatizaci máme v práci a domů bych ji nechtěla.Stačí mi větrák,když je největší vedro.

 9. veruska napsal:

  My máme starší barák a v létě je uvnitř o poznání chladněji.
  Když svítí sluníčko oknem, tak zatáhnu žaluzie.

 10. lgku990 napsal:

  My bydlíme v paneláku, máme okna na jížní straně, takže když jsou tropy, tak nám sluníčko paří pěkně do oken, máme uvnitř plastových oken žaluzie a když se zavřou, tak takové vedro nemáme, já vím, že klimatizace je dobrá věc, ale my jí nepotřebujeme, ona má také i nevýhody.

 11. Ivona napsal:

  S horkem je to opravdu nepříjemná záležitost. Můj názor na klimatizaci je ale negativní. Pro organismus jsou to velké teplotní výkyvy a to není dobře.

  1. babicka11 napsal:

   Výkyvy nepociťujeme, protože pokud je venku opravdu hic, tak jsme v bytě, kde je příjemně…, a ven jdeme třeba až navečer, a předtím klimatizaci vypneme. Jasné, že nebudeme přebíhat sem a tam…nejhorší to bylo v práci, kde jsme měli zapnutou klimatizaci a pak jsem třeba musela jít ven z budovy něco vyřídit …

 12. Evik napsal:

  Tak my doma klimatizaci nemame a ani me nikdy nenapadlo si ji porizovat. Horko resime zaluziemi a nejlepe bazenem.

 13. matylda napsal:

  Klimatizace je fajn, tady v domě ji nepotřebujeme, je dobře izolovaný, zateplený, i ve vedrech teplota uvnitř většinou nepřesáhne přes 26 stupňů. V domku, kde dříve bydlel manžel, měl klimatizaci instalovanou, a v zimě jí i topil. Nevysvětlím způsob, nepochopila jsem ho, říkal, že ji pouštěl obráceně 🙂

 14. babka napsal:

  Já, na rozdíl od babičky, ke klimatizaci nemám kladný vztah. A to máme v práci dílnu z panelů a byt směrován na JZ. Pokud to jde, tak ani v autě si ji nepouštím. Od mala jsem byla náchylná k angině a mám obavy, že bych zase mohla být nemocná.

 15. Rojak napsal:

  Dobrá a praktická věc do těchto veder.

 16. Plazmic napsal:

  Pro bohaté nebo v přímořských letoviscích dobrá věc klimatizace, ale nesmí se to s ní přehánět stejně jako ve vozidlech, jinak je to o nemoce, jinak ostatní opatření proti slunečním paprskům a dehydrataci jsou celkem známé, alespoň mně ano.

 17. Odalv napsal:

  Znížiť teplotu v byte alebo dome sa dá aj bez klimatizácie. Doporučený rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou je cca. 5 °C a to sa dá dosiahnuť aj bez klimatizácie. Stačí zatemniť okná (zatiahnuť závesy, vnútorné alebo vonkajšie rolety), nevetrať počas dňa, ale až v noci, keď klesnú vonkajšie teploty, používať v byte fontány (prirodzene ochladzujú vzduch) a namiesto klimatizácie v prípade potreby použiť radšej ventilátor. Klimatizácia nie je najšťastnejšie riešenie, jednak nie každý ju znáša (vysušuje vzduch a pri znížení vnútornej teploty oproti vonkajšej o viac ako 5 °C pôsobí negatívne na zdravie), má vysokú spotrebu el. energie, na jej chod je potrebná studená voda (dosť veľká spotreba vody) a čo je najhoršie sama zvyšuje teplotu vonkajšieho prostredia, lebo pri ochladzovaní vnútorných priestorov sa odobraný teplý vzduch vypúšťa von a to pri celosvetovom počte klimatizácií spôsobuje len úplne zbytočné zvyšovanie vonkajšej teploty. Takže stojí za zamyslenie, či je naozaj používanie klimatizácie potrebné, podľa mňa pri troche dobrej vôle určite nie.

 18. bobalka napsal:

  Klimatizace je určitě dobrá věc, jen pro nás finančně hodně nedostupná. Já to řeším tak, že na kterou stranu bytu svítí slunce, tak zatáhnu žaluzie a otvírám druhou stranu, kde je o poznání chladněji, a odpoledne strany vyměním. Tak mám v bytě přijatelně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *