Život není procházka růžovým sadem. Často se ocitáme na křižovatce a nevíme, kterým směrem se vydat. Neumíme překročit pomyslné klacky, které nám na životní cestě padají pod nohy. Snažíme se prodírat, jak se dá, něco zvládneme překonat sami, jiné nás vtlačí do slepé uličky. A co dál? Řešení je nasnadě – vyhledejte odborníka!

Kdo je terapeut

Je to psycholog, psychiatr, nebo někdo úplně jiný? Těch termínu je tolik, kdo se v nich má vyznat! Abychom to uvedli na pravou míru, terapeutem může být psycholog i psychiatr, který prodělal odborný terapeutický výcvik. Řada problémů nelze vyřešit ihned a je potřeba začít s dlouhodobou terapií. Ta Kdo je terapeutspočívá v opakovaných schůzkách s klientem, při kterých terapeut postupně odkrývá různá zákoutí problému, dostává se k jádru věci. Není neobvyklé, že budete v rámci terapie zabředávat i do momentů vašeho života, které podle vás s tématem nijak nesouvisí. Dobrý terapeut vám svůj postup vysvětlí, řekne vám, proč je takový krok pro terapii důležitý. Jakmile se společnými silami doberete podstaty problému, navrhne vám různé možnosti řešení tak, abyste docílili trvalých změn. Celou dobu bude vaší oporou, můžete se na něj obracet s různými otázkami, bude na plnění vašich cílů dohlížet, v případě potřeby navrhne jiné alternativy a kompromisy. Nečekejte však, že by problém vyřešil za vás! Úspěšná terapie totiž spočívá v tom, že se naučíte své problémy a těžké životní situace řešit sami.

Proč je dobré mít svého terapeuta

Každý má právo na to, aby si svobodně vybral psychologa a v případě nespokojenosti se obrátil na někoho jiného. Ovšem i zde platí zlaté pravidlo čím dříve, tím lépe. Jestliže nesouhlasíte s postupem a přístupem psychologa po několika schůzkách, terapie je neúčelná, stále jen mluvíte a nevidíte žádný progres, psychologa vyměňte. Někdy je hledání vhodného terapeuta během na dlouhou trať, ale vězte, že jakmile najdete toho pravého, zůstanete u něj napořád. Stane se vašim dlouholetým rádcem na cestě za duševní pohodou. A to je neocenitelné.

Samozřejmě netvrdíme, že by každý člověk musel mít svého terapeuta. Ale v případě, kdy se na vás nabalí problémy, ať už v partnerských vztazích, rodině, práci apod. je nezaujatý pohled na celou situaci k nezaplacení. Dobrý psycholog vám pomůže překonat překážky, zvládnout nával emocí, vymotat se z kruhu negativních pocitů a mnoho dalšího.

Určitě vás v tuto chvíli napadlo, že toto vše vám nabídne i nejlepší kamarád

Jistě, ten je pro vás v těžkých životních situacích oporou, avšak s jedním zásadním rozdílem. Neumí se odpoutat od emocí a posuzovat problém nezaujatě. Psycholog se však za všech okolností stane přítelem neangažovaným, objektivním. Nikdy vás za vaše jednání neodsoudí, naopak se bude snažit je pochopit. Budete si povídat, dlouho a dopodrobna. Oplátkou za vaši zpověď bude návrh řešení, jak celou situaci zvládnout.

Navštívit psychologa není ostudou.

Někdy se podstata problému ukrývá opravdu hluboko a je potřeba vypracovat plán jednotlivých kroků k nápravě. S tím vším vám váš osobní terapeut velmi rád pomůže. Vždy však budete mít hlavní slovo vy, jen vy jste „odborníkem“ na svůj problém. Pokud vám tedy nebude něco vyhovovat, vždy to svému terapeutovi řekněte. Společnými silami pak naleznete kompromis. Psycholog zná spoustu způsobů, jak problém vyřešit, dobrý psycholog však vždy pátrá po tom, který bude tím pravým pro vás.

Jestliže jste se právě vy ocitli v situaci, se kterou si neumíte poradit, nebojte se vyhledat pomoc terapeuta.

Navštívit psychologa není ostudou, ale dokazuje to, že jste si uvědomili svůj problém a chcete jej řešit. Význam terapeuta v situacích, kdy jej potřebujeme je opravdu nezanedbatelný. Pomůže nám vymotat se ze začarovaného kruhu problémů, negativních emocí a bude připraven nám v jakékoliv situaci poskytnout tolik potřebnou psychickou podporu.

A pokud se bojíte, jak by reagovalo vaše okolí, máte možnost využít online psychologickou poradnu Mojra.cz z pohodlí vašeho domova a se zárukou naprosté diskrétnosti.


3 komentáře u „Když duše volá o pomoc: Proč mít svého terapeuta?“

  1. lgku990 napsal:

    Tak to se mně taky naštěstí netýká, zatím je vše u mně v mezích normy, ale potřebný je určitě.

  2. Rojak napsal:

    Ještě jsem žádného terapeuta nepotřeboval a psychologa, nebo psychiatra zaplaťpánbu také ne.

  3. babicka11 napsal:

    Naštěstí odbornou pomoc jsem nikdy nepotřebovala, poradila jsem si sama – hlavně asi proto, že jsem velký optimista a ve všem si najdu něco dobrého … 🙂 a taky to, co nemohu změnit, si hlavu nelámu ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *