Kdy je potřeba platit DPH? Zjistěte, jak postupovat a co vás čeká

Podnikání není jednoduché. Zahrnuje spoustu povinností a někdy není lehké se v tom všem zorientovat. Musíte řešit daně, účetnictví a spoustu dalších formalit, které jsou často skutečně komplikované. Potíže někdy způsobuje zejména určení, odkdy jste plátcem DPH. Podle čeho se řídit? Poradíme vám, jak na to.

Kdy se stáváte plátce DPH

Zjednodušeně lze říct, že je to vždy tehdy, pokud máte obrat vyšší než 1 milion korun za uplynulých 12 po sobě jdoucích měsíců. Stejně tak, pokud jeden rok nemáte obrat více než jeden milion korun, je možné požádat o zrušení plátcovství DPH. V některých případech však může být výhodné stát se plátcem daně, i když to zákon výslovně nevyžaduje. Jde zejména o případy, kdy nakupujete zboží nebo služby od plátců DPH více, než prodáváte. Takto zaplacenou daň pak můžete po státu požadovat zpět a ušetřit. Vyplatí se to také tehdy, pokud mezi vašimi zákazníky převládají plátci DPH. Vzájemný obchod je mezi takovými partnery výrazně výhodnější.

Jaká je sazba daně?

Aktuálně rozlišujeme tři sazby – základní ve výši 21 % a dvě snížené, kdy jedna je 15 % a druhá 10 %.

Registrace k DPH

Jedná se o poměrně jednoduchý proces, stačí vyplnit formulář, který se následně podává na finanční správu. V dnešní době jej lze snadno vyplnit i online. Vyplnění není složité, ale doporučujeme konzultovat účetnictví Praha, protože vyplnění přílohy nemusí být pro člověka neorientujícího se v daních, tak jednoduché. Klíčové je doložit výši vašeho obratu za poslední rok, například fakturami, smlouvami apod.

Nezapomeňte na nové povinnosti

Jakmile jste k dani registrováni, nesmíte zapomenout na to, že se mění některé vaše povinnosti. S tím vám nejlépe poradí účetnictví Česká Lípa, kde dobře vědí, co je třeba upravit a jak postupovat. Především nezapomeňte do faktury uvádět „faktura – daňový doklad“ a to, že jste plátci DPH. Daňové doklady je pak nezbytné archivovat po dobu 10 let. Po každém zdaňovacím období podáte přiznání k DPH, vyplníte kontrolní hlášení a odvedete vyměřenou daň.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *