Hrací deka nebo také hrací podložka je velmi užitečný pomocník pro každého rodiče s dítětem do věku 6 měsíců. Hrací deka totiž vaše dítě dokáže zabavit i na dlouhé hodiny, a vy se tak budete moci věnovat jiným povinnostem, nebo něčemu příjemnějšímu.

Zároveň slouží hrací deka také k rozvoji schopností a dovedností vašeho dítěte. Nezní to báječně?

K čemu je hrací deka vlastně dobrá?

Jako hrací deku označujeme speciální podložku, která bývá často doplněna o hrazdu, na které jsou zavěšené různé hračky. Tyto hračky pak slouží k rozvoji dětských smyslů, koordinaci pohybu, schopnosti soustředit se, komunikaci, rozvíjí také dětskou fantazii a učí děti poznávat svět kolem nich. Zároveň jsou hrací deky také místem, kde se vaše dítě zabaví, a pokud si pořídíte hrací deku s výsuvnými stěnami, může posloužit i jako dětská ohrádka. Hrací deka má tedy hned několik využití a investice do ní se určitě vyplatí.

Kdy dítěti hrací deku pořídit?

U hracích dek najdete často označení, že jsou vhodné hned od narození. Ano, na hrací deku, pokud je dostatečně pohodlná, měkká a hlavně bezpečná, můžete položit miminko klidně i několikadenní. Svůj smysl to ale bude mít teprve ve chvíli, kdy bude vašemu miminku alespoň 1 měsíc. V té době už dokáže vnímat okolí a začne využívat i šikovné prvky a hračky, které pořídíte spolu s dekou. Hrací deky jsou nabízeny v různých velikostech a vůbec nevadí, pokud i malému miminku pořídíte tu největší hrací deku na trhu. Děťátko do ní postupně doroste a vy aspoň nebudete muset po pár týdnech kupovat deku novou.

Hračky by měly být barevné, hrací i svítící

Protože hrací deka slouží k rozvoji dovedností, měla by být co nejpestřejší a co nejzajímavěji vybavená. Čím barevnější, tím lepší, protože roztodivné barvy přilákají dětskou pozornost, dítě se díky tomu snáz zabaví a postupně se může naučit jednotlivé barvy rozpoznávat. Hrací deka i hračky na ní by měly být z materiálů příjemného na dotek, ideálně s rozdílnou strukturou. Jak je bude dítě postupně uchopovat, naučí se je vnímat hmatem a dojde tak k rozvoji tohoto smyslu. Zvukový a zrakový smysl zase stimulují hračky, které svítí a vyhrávají různé melodie. Šikovným prvkem bývá také zrcátko, ve kterém se děťátko vidí, poznává svou tvář a začíná komunikovat.

Ujistěte se, že je vaše miminko v bezpečí

Hrací deky jsou vyráběny pro děti od jejich narození až zhruba do půl roku života a pokud výrobek splňuje požadované normy, nemusíte se bát. Taková hrací deka bude vyrobena ze zdravotně nezávadných materiálů a je-li vhodná pro děti mladší 3 měsíců, neobsahuje malé části, které by dítě mohlo vdechnout nebo spolknout. Vy sami si musíte pohlídat především to, jak je deka na zemi pohodlná. Nikdy ji nepokládejte na vyvýšená místa, zejména, pokud budete chtít od dítěte odejít! Pokud je deka na podlaze moc tvrdá, dejte pod ní nějakou podložku. Dáte-li přednost modelu s bočními mantinely, budete mít jistotu, že se vaše miminko z hrací deky nepřesune nikam jinam.

4 komentáře u „Jak zabavit malé dítě a zároveň mu pomoci s rozvojem? S hrací dekou!“

 1. lgku990 napsal:

  Já bych chtěl taky takovou hrací deku, ale to by mi muselo být aspoň o takových 56 let méně, ale to tenkrát nic takové neexistovalo.

 2. babicka11 napsal:

  Hrací deky měly obě holky, později i ty stavěné z puzzle, to se jim hodně líbilo.

 3. matylda napsal:

  Můj vnuk ji měl, rád si na ní hrál

 4. Rojak napsal:

  Tyhle věci za našich časů ještě nebyly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *