Jak vybrat sídlo společnosti s ohledem na dodržení všech platných pravidel?

Jakým způsobem se v nabízených možnostech zorientovat, aby vaše rozhodnutí přineslo firmě co největší profit? A co budete ke zřízení oficiálního sídla vaší společnosti potřebovat? Podobné otázky jistě napadají nejednoho živnostníka a my se na ně pokusíme ve stručnosti nalézt jednoduché a srozumitelné odpovědi.

 

Jak vybrat sídlo společnosti a dostát tak zákonné povinnosti

Podle zákona jste jako podnikatel povinen registrovat oficiální sídlo vaší firmy, tomu se vyhnout nelze. Jakým způsobem se toho však zhostíte, to už je do značné míry na vás. Zřejmě už víte, že existuje hned několik možností, kterých můžete k tomuto účelu využít. Pomineme-li registraci společnosti v některém z daňových rájů, nabízejí se v tuzemsku v zásadě 3 hlavní varianty:

A) VLASTNÍ NEBO PRONAJATÁ KANCELÁŘ

B) VIRTUÁLNÍ KANCELÁŘ

C) SÍDLO FIRMY U VÁS DOMA

Jaký je při registraci postup a co k tomu budete potřebovat?

Ještě než si jednotlivé možnosti trochu přiblížíme, je nezbytné si ujasnit, co budete nutně potřebovat.

K registraci sídla firmy vám poslouží speciální formulář – tzv. návrh na zápis do obchodního rejstříku.

Návrh na registraci musí být podán jednatelem firmy, který tak učiní na krajském soudě. Adresu, kterou do obchodního rejstříku uvedete, můžete samozřejmě kdykoliv v budoucnu změnit, pokud to bude situace vyžadovat. Učiníte tak jednoduše podáním nového návrhu.

Samozřejmě se neobejdete bez dokladu totožnosti a kromě toho si musíte obstarat potvrzení o tzv. právním důvodu pro užívání prostor, které vám budou jako sídlo společnosti sloužit. Může to být buď písemné prohlášení majitele nemovitosti, které nesmí být starší než čtvrt roku, případně prohlášení člověka oprávněného s danou nemovitostí nakládat. V této listině musí být uvedeno, že dotyčný souhlasí s tím, že bude mít vaše společnost své sídlo právě na dané adrese. Prohlášení musí být rovněž opatřeno úředně ověřenými podpisy a společně s výpisem z katastru nemovitostí ho přiložíte k vyplněnému formuláři.

Se vším by vám měli být schopni na úřadě poradit, a pokud vám celý proces bude i tak připadat příliš složitý, můžete využít služeb nějakých odborníků, kteří to obstarají za vás.

 

Vlastní či pronajatá kancelář je pro sídlo firmy využívána nejčastěji

Nejobvyklejším místem, na kterém si podnikatelé zřizují sídlo svojí společnosti, jsou kancelářské prostory či provozovny a to jak vlastní, tak pochopitelně i ty pronajaté. Není to sice většinou záležitost nejlevnější, ale řadě živnostníků to plně vyhovuje a to samozřejmě hlavně těm, kteří se bez skutečných prostor ve svém podnikání obejít nemohou. A co profese, které skutečnou kancelář nebo provozovnu k byznysu téměř nepotřebují? Ty mohou kupříkladu využít služeb poskytovatelů virtuálních kanceláří a čím dál častěji to také dělají.

 

Virtuální kanceláře a jejich vysoká efektivita

Využít služeb virtuální kanceláře a zřídit sídlo svojí společnosti u některého z poskytovatelů tohoto servisu může dnes docela dobře celá řada profesí. Takoví IT odborníci nebo zprostředkovatelé pojistek a rozličných finančních produktů k nim rozhodně patří. Lze takto dostát zákonné povinnosti a zároveň využít nesporných výhod tohoto způsobu provozování firmy.

Jde především o značné úspory financí a také času.

Za měsíční poplatek, který se nejčastěji pohybuje pouze ve stokorunách, je možné obdržet takřka plnohodnotný kancelářský servis, který si jinak s vynaložením řádově vyšších finančních prostředků musí podnikatel zajistit sám. Jako bonus lze navíc získat i nějakou zajímavou adresu v prestižní lokalitě naší metropole či jiného velkého města republiky a to se ve světě byznysu rovněž počítá!

 

Oblíbené adresy sídel tuzemských firem

MĚSTO ULICE
Praha Kaprova, Rybná, Koněvova, Kubelíkova
Plzeň Žlutická, Sokolovská, Tachovská, Kralovická
H. Králové Štefánikova, Hradecká, Pod Zámečkem
Brno Lidická, Příkop, Vídeňská, Oblá
Olomouc Trnkova, Nádražní, Olomoucká, Stiborova

 

Firemní sídlo u vás doma?

I to je jedna z možností, jak se s problémem vypořádat. Podnikání z domova lze však doporučit především v případě, že nemáte ještě rodinu. Provozování byznysu jde totiž s rodinným životem pod jednou střechou jen zřídkakdy bezproblémově spojit. Někdo to dokáže vcelku dobře, pro jiného je to pak vyloženě špatné řešení.

 

Jak postupovat už zhruba víte, výběr místa je nyní na vás

Co budete ke zřízení sídla vaší společnosti potřebovat, to jsme vám ve zkratce napověděli. Pokud jde o volbu způsobu, kterým celou věc pojmete, to už je čistě na vašem uvážení. Někdo si zajistí skutečnou kancelář, jiný to zkusí doma a další svěří chod svojí firmy do rukou některého z poskytovatelů virtuálních sídel.

Všechny možnosti jsou legální a každá jistě najde svoje zastánce stejně tak, jako i podnikatele, kteří se jí z nějakého důvodu raději vyhnou. Co si vyberete vy?

3 komentáře u „Jak vybrat sídlo společnosti, aby splňovalo veškeré zákonem dané podmínky a zároveň co nejlépe vyhovovalo vašim potřebám? Poradíme vám!“

  1. matylda napsal:

    Já to také už nevyužiju, ale kdo něco takového hledá … článek jako když najde 🙂

  2. babicka11 napsal:

    Já už toto nepotřebuji, všechny ty ulice v Praze znám velmi dobře, ale kdo tam teď sídlí, nevím. Docela ráda bych se tamtudy znovu prošla …

  3. Rojak napsal:

    Tohle už je tak dobrá stránka pro firmy, nebo podnikatele. Já jsem řadový pracovník a nic takového nepotřebuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *