Jak vybrat jezírkový skimmer

Co je to skimmer?

Skimmery (jezírkové hladinové sběrače) jsou zařízení, která z hladiny jezírka odstraňují listy, mastnotu a drobné nečistoty. Zabraňují padání drobných nečistot na dno jezírka, kde by jinak docházelo k jejich rozkladu a následnému znečištění vody. Čistá hladina jezírka je důležitá pro zajištění dobré výměny kyslíku mezi vodou a vzduchem, což umožňuje lepší filtrační činnost bakterií a následně čistší vodu.

Výběr skimmeru by se měl odvíjet od velikosti plochy nádrže. Proto je nutné vybrat skimmer, který bude odpovídat velikosti jezírka. Na velké plochy je potřeba použít skimmerů víc. Díky tomu, že součástí většiny skimmerů je filtrační koš, nedochází k zanášení filtrů nečistotami a ke tlení odumřelých rostlin na dně jezírka, odkud byste je museli pracně odstraňovat podběráky nebo jezírkovými vysavači.

Druhy skimmerů

Existují skimmery s čerpadlem, které je pohání, a skimmery bez motoru, které mohou být poháněny spolu s jezírkovým filtrem hlavním čerpadlem v jezírku nebo je napojit na nové čerpadlo. Je-li skimmer napojen na čerpadlo, které je určené pouze pro jeho pohon, stačí skimmer pouštět pouze na několik hodin denně.

Skimmery s čerpadlem

Skimmery s čerpadlem plavou na hladině jezírka. Jsou tvořeny čerpadlem, které je pohání, a košem, do kterého padají nečistoty. Jakmile dojde k naplnění koše, je nutné ho vysypat a skimmer opět nechat plavat na hladině. Tyto skimmery nejsou příliš výkonné. Jsou tedy vhodné především pro menší zahradní jezírka nebo jezírka, do kterých nenapadá příliš nečistot. Skimmery mohou navíc disponovat i fontánou.

Skimmery bez motoru

Skimmery bez motoru mohou fungovat jako skimmer s motorem a plavat na hladině. Jsou poháněny čerpadlem, které je na dně jezírka. Oblíbeným typem skimmeru je stojánkový sběrač – postaví se na kraj dna jezírka, jeho plovák plave na hladině a sbírá nečistoty. Skimmer je vhodný i pro svažité dno, protože je ohebný. Na čerpadlo na dně jezírka je napojen pomocí hadice.

Jak na skimmery bez motoru napojit čerpadlo

Pro skimmer můžete použít čerpadlo, které pohání také jezírkovou filtraci. Toto čerpadlo však musí mít možnost připojit na sání hadici. Na vtoku tato čerpadla obsahují trubici s trny pro nasazení hadice. Trny je však možné odmontovat a používat čerpadlo i bez něj a vodu nasávat přes mřížku. Při tomto zapojení je všechna voda nasávána do filtrace z hladiny.

Pokud máte pro filtraci jiné čerpadlo, skimmer můžete zapojit i na čerpadlo, které na filtraci není napojené. V takovém případě bude stačit i čerpadlo se slabším příkonem, které nemusí být puštěné trvale, ale stačí zapnout ho na několik hodin denně. Vývod je možné vyvést do jezírka. Hladina se bude čistit, ale voda z hladiny nepůjde do filtru. Stačí však do koše skimmeru vložit kousek molitanu. Čím větší je jezírko, tím by mělo být silnější čerpadlo.

Jak použít rozdvojku?

Můžete použít i stávající čerpadlo od filtrace a rozdvojku. Z rozdvojky jednu hadici vyvedete do skimmeru a druhou hadici na dno jezírka, kde bude nasávat ze dna vodu. Na konec hadice je vhodné připojit koš, aby se čerpadlo neucpávalo.

Rozdvojka by měla být umístěna na okraji jezírka, aby bylo možné snadno regulovat množství čerpané vody ze skimmeru a sání ze dna.

3 komentáře u „Jak vybrat jezírkový skimmer“

  1. lgku990 napsal:

    Jezírko máme ne zahradě, máme skimmer s čerpadlem, není extra výkonné, ale stačí, aspoň zatím.

  2. Rojak napsal:

    Jezírko nemáme a tak tento problém se sběrači nečistot nemáme.

  3. babicka11 napsal:

    Jezírko máme menší a nečistoty, spadané listí sbíráme ručně sítkem. Stačí to a našim šesti zlatým karasům se daří velmi dobře. Nyní si v pohodě hoví ve velkém sudu na půdě, kde jim zmrznutí nehrozí. Jen co se oteplí, opět budou řádit ve svém jezírku :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *