Jak správně pečovat o nábytek z masivu

Nábytek z masivu je volbou číslo jedna pro ty, kdo hledají vkusné, elegantní a především kvalitní vybavení domácnosti, které poslouží roky. Víte však, jak o něj správně pečovat?

Umístění nábytku ze dřeva ovlivňuje jeho životnost

Ideálně ještě před samotným nákupem je nutné si uvědomit, že umístění nábytku v místnosti hraje svou roli a ovlivňuje jeho životnost. Zajistěte proto, aby nedocházelo k přímému kontaktu s vodou, nadměrnou vlhkostí či přílišným teplem. 

Jak udržovat nábytek v čistotě

Pro všechny typy nábytku z masivu platí, že pro každodenní běžnou péči vám plně postačí suchý, měkký hadřík. Dlouhodobější péče se lehce liší v závislosti na jeho povrchové úpravě.

Lakovaný nábytek

Nábytek upravený lakováním stačí otřít lehce vlhkým hadříkem a následně utřít, dokud nebude povrch opět suchý. Existují také různé čisticí prostředky. Dávejte si ale pozor, aby neobsahovaly abrazivní částice, které by poničily lakovanou vrstvu. Kupujte proto pouze prostředky určené pro lakovaný nábytek. U nového prostředku je vhodné vyzkoušet jeho působení na místě, které není tolik viditelné. 

Čisticí prostředky nanášejte vždy nejdříve na hadřík, kterým následně ošetříte samotný kus nábytku.

Voskovaný nábytek

Voskovaný nábytek, například ten z drevenakrajina.cz, je z pohledu péče tak trochu fajnovka a vyžaduje o něco větší péči. Voskovaná úprava povrchu zajišťuje dřevu antistatické vlastnosti a zmírňuje usazování prachu. Je však více náchylná k poškození, a to zejména vodou – i pár vteřin stačí ke vzniku skvrny. 

Utírejte jej proto výhradně suchým hadříkem. Zapomeňte na agresivní čisticí prostředky, drátěnky a podobně. Jednou až dvakrát ročně ošetřete voskovaný nábytek přípravky určenými na tento povrch. Obnovíte tím odolnost povrchu vůči vnějším vlivům.

Olejovaný nábytek

Ošetření nábytku z masivu olejem zdůrazňuje jeho strukturu, barevné tóny a umožňuje dřevu zachování jeho přírodních vlastností.

Běžné čištění provádějte suchým a měkkým hadříkem. Případnou rozlitou tekutinu nechte vsáknout například do papírové utěrky. Dejte pozor, abyste zbytky tekutiny ještě více nerozmazali.

Olej v nábytku v průběhu času přirozeně vysychá, doporučujeme proto povrch ošetřit novou vrstvou oleje zhruba každé tři měsíce. Olejová vrstva také pomůže zamaskovat již vzniklé poškození.

Zahradní dřevěný nábytek

Péče o zahradní nábytek závisí zejména na dřevě, z nějž je vyrobeno. I tak ale existuje několik zásad, které platí pro všechny společně.

Před a po sezoně ošetřujte povrch zahradního nábytku prostředky proti plísním a jiným škůdcům. Proti vlhkosti či slunečnímu záření použijte speciální olej. K omytí běžných nečistot můžete použít i jemný kartáč. 

Nenechte nábytek zmoknout. Pokud se tak stane, vezměte suchý hadřík a vše osušte. V mrazech je lepší přesunout zahradní nábytek do prostor s přísunem vzduchu, např. garáž.

Poctivá péče se projeví

Zjednodušeně, nikdy není vhodné používat k čištění mokro. V případě kontaktu s vodou je třeba nábytek ihned dokonale vysušit. K čištění používejte hadříky opravdu měkké, jedině tak nepoškrábete povrch svého nábytku. 

Dodržujte tyto zásady a udržíte každý kus vašeho nábytku z masivu ve skvělé kondici po dlouhá léta.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *