Jak se pozná nejlepší rychlá půjčka? Podle přehledné smlouvy

Peníze do několika minut, a to bez ručitele i bez doložení příjmů – to jsou hlavní lákadla rychlých půjček. Jejich smluvní podmínky se však často velmi liší: zatímco u jedné jsou relativně výhodné, jinde vás mohou nepříjemně zaskočit skryté poplatky nebo vysoké úroky. 

Co je rychlá půjčka?

Rychlá půjčka je typ úvěru, který vám umožní získat peníze rychle a bez zbytečných formalit. Obvykle se jedná o menší částky v řádu tisíců (či jejich desítek), které si můžete půjčit na krátkou dobu, například na měsíc nebo dva, proto je tento typ půjčky znám i coby mikropůjčka

Rychlá půjčka je vhodná pro situace, kdy potřebujete rychle zaplatit nečekané výdaje, jako je oprava auta, lékařská péče nebo nákup nového spotřebiče (lednice, pračka). Finance lze tímto způsobem získat velice snadno a rychle, na účtu je můžete mít už pár minut po sjednání smlouvy.

Tento druh půjček, atraktivních především snadnou dostupností, nabízejí většinou subjekty bez bankovní licence – i ty však musejí mít k poskytování spotřebitelských úvěrů akreditaci od ČNB. Občas můžete finanční produkty podobné mikropůjčce zahlédnout i v nabídkách bank, kde jsou prezentovány například jako expresní půjčky nebo půjčky na cokoliv.

Výhody a nevýhody rychlých půjček

Než se rozhodnete rychlou (ale i kteroukoli jinou) půjčku využít, je dobré se seznámit se všemi jejími aspekty a podmínkami. Jako první vás jistě zaujmou výhody:

  • Rychlost a jednoduchost. Rychlou půjčku si můžete vyřídit online, tedy bez nutnosti navštívit pobočku s doklady. Stačí vyplnit krátký formulář a počkat na schválení. Peníze můžete mít na účtu do několika minut nebo hodin, a to často i ve dnech pracovního volna.
  • Flexibilita a volnost. Mikropůjčku si můžete vzít na cokoliv, bez nutnosti uvádět účel nebo mít ručitele. Půjčit si lze i menší částky a šanci na schválení žádosti mají i méně bonitní žadatelé, kteří by u banky nepochodili.
  • Možnost předčasného splacení. Některé rychlé půjčky vám umožňují splatit celou částku nebo její část před datem splatnosti, a to bez poplatků nebo sankcí. Tím můžete leckdy ušetřit na úrocích.

Nevýhody rychlých půjček ale nejsou zanedbatelné, mezi hlavní patří vysoké úroky a poplatky – ty mohou, například spolu s pokutou za nedodržení termínu splatnosti, až násobně překročit výši půjčky. Dalším nešvarem tohoto typu finančních produktů bývají nepřehledné smlouvy, které mohou obsahovat nevýhodné podmínky či klauzule (často psané drobným písmem).

Rizika mikropůjček: nač si dát pozor

Pakliže se pro rychlou půjčku přece jen rozhodnete, je dobré prozkoumat co nejvíc nabídek – první půjčka bývá k mání i bezúročně a bezplatně, což může přijít vhod zvláště krátce před výplatou. Na internetu jsou také k dispozici nejrůznější srovnávače a kalkulačky, díky nimž budete mít předem jasno, kolik vás bude konkrétní částka ve výsledku stát.

Nebezpečí se skrývá i ve schopnosti (či spíše neschopnosti) půjčku splácet. Pokud je vaše finanční situace nejistá a hrozí situace, že nebudete mít na splátky dostatek peněz, měli byste si sjednání rychlé půjčky dobře rozmyslet. Riziko dluhové pasti je v takovém případě nemalé a prolomit spirálu, ve které se jedna půjčka splácí druhou (a ta následně třetí atd.), bývá nesnadné.

Zdroj náhledového obrázku: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *