Jak se chránit v dílně

Nejeden člověk s duší kutila má u rodinného domu svoji dílnu, ve které tráví čas vytvářením a opravami všeho možného i nemožného. Dílna ale nepřináší jen radost z krásné a užitečné práce, hrozí v ní bohužel i zranění. Některým z nich se přitom dá zabránit používáním vhodných ochranných prostředků.

Bez brýlí se neobejdete

Vrtání, broušení, řezání… to vše jsou činnosti, při kterých není nouze o odlétající třísky, špony nebo třeba jiskry. Ty mohou snadno a rychle člověka poranit. Ohrožují přitom především jeho oči, v nejhorším případě dokonce připravit člověka o zrak. Spolehlivou prevencí poranění očí je nošení ochranných brýlí. Ty by měly být vyrobené tak, aby oči chránili nejen zepředu, ale také ze stran.

Dílna není divadlo

Do dílny rozhodně nebudete chodit ve společenských šatech. Pro práci jsou určeny pracovní oděvy a my bychom je měli vždy využívat. Kvalitní pracovní oděv poskytuje ochranu před drobnými poraněními, náhle vytrysklým horkým olejem apod. Stejně tak samozřejmě chrání před znečištěním vaše běžné oblečení.

Základními prvky pracovního oděvu jsou pracovní kalhoty a svršek, kterým může být nějaký druh pracovní blůzy s krátkým či dlouhým rukávem, v zimě potom zateplená bunda.

Pracovní obuv

Velmi důležitou součástí ochrany při práci v dílně jsou pevné a kvalitní boty. Předně je důležité, aby v nich byla noha stabilní. Rozhodně nechcete, aby se vám noha smýkla ve chvíli, kdy držíte v ruce třeba vrtačku. Kromě toho by měla mít vyztuženou špičku a měla by být vyrobená z takového materiálu, který něco vydrží. V dílně totiž dostanou „zabrat“ každé boty.

Další pomůcky a doplňky

Mezi další ochranné pomůcky patří nepochybně rukavice, které je třeba mít v dílně kdykoliv připravené. Jmenovat můžeme také respirátor nebo dýchací masku, které se hodí ve chvíli, kdy při práci poletují ve vzduchu pevné prachové částice, anebo když pracujeme s těkavými chemikáliemi apod.

Zdroj obrázku: CHUYKO SERGEY / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *