Jak ochránit své úspory před inflací?

Inflace v České republice je jedna z nejvyšších v Evropské unii. Je tedy přirozené, že hledáme nejrůznější způsoby, jak svoje peníze ochránit. I lidé, kteří investice doposud neřešili, začínají hledat cesty, jak svůj majetek zhodnotit. Pokud si nejste jisti, kam nejlépe úspory vložit či investovat, tento článek je právě pro vás.

Spořicí účty

Úroky na spořicích účtech se v posledních letech držely na minimu. S rostoucí inflací a zvyšováním úrokových sazeb se ovšem situace změnila a dnes se tak můžete setkat s nabídkou úrokové sazby ve výši 4-6%. Vyplatí se ovšem?

Pět procent je lepší než jedno, to je fakt. Kouzelné výnosy a přebití vysoké inflace však nečekejte. Nezapomínejte, že z výnosu si ještě banka strhává srážkovou daň. Nechávat peníze ležet na spořicích účtech se proto nevyplatí. Pokud můžete, peníze vložte jinam.

Investiční fondy

Investiční fondy můžou být mnohem zajímavějším způsobem ochrany a zhodnocení peněz. Jsou to právnické osoby, které vydávají akcie či podílové listy investorům a umožňují jim tak podílet se na zisku z aktivit společnosti.

Nejčastěji se setkáte s takzvanými podílovými fondy. Ty investorům vydávají podílové listy – cenné papíry, díky kterým má investor právo na poměrnou část zisku. Podílových fondů najdete velké množství – akciové, dluhopisové, nemovitostní apod. Máte tedy z čeho vybírat.

Další možností, kterou můžete využít je investiční životní pojištění. Tento typ investice spojuje pojištění proti nenadálé životní události, jako je například vážný úraz nebo smrt v rodině, s investicí. Pojišťovna vám obvykle nabídne ze tří investičních fondů, které jsou rozděleny dle rizika. Životní pojištění jako forma investice není v dnešní době výhodná. Popřemýšlejte, zda pro vás jiná varianta investování není vhodnější.

Výhody investičních fondů

  • Lze investovat od pár set korun měsíčně.
  • Investování není složité, stačí si najít fond, do kterého chcete investovat a kontaktovat investiční společnost. Obvykle do pár dní od podepsání smlouvy můžete investovat.

Nevýhody investičních fondů

  • Poplatky za správu fondů.

Investice do akcií

Jedna z cest, kam investovat úspory jsou akcie. Pokud ovšem s investováním začínáte, mohly by vás zajímat takzvané ETF. Exchange traded funds jsou fondy obchodované na burze. Kopírují indexy akcií společností obchodovatelných na burze. Je velice vhodný pro drobné nebo začínající investory.

V ETF dochází ke skvělé diverzifikaci rizika. Jedním nákupem lze nakoupit ‚‚balíček‘‘ indexů díky čemuž se vaše riziko rozloží. Výhodou jsou velmi nízké poplatky a začít investovat můžete s pár set korunami. Nevýhodou může být dlouhý investiční horizont nebo nejistota výnosu, stejně tak jako u každé investice.

Výhody investice do ETF

  • Možnost nízké investice
  • Vhodné pro začátečníky i drobné
  • Diverzifikace rizika.

Nevýhoda investice do ETF

Zaručený výnos, stejně jako u každé jiné investice, neexistuje.

Investice do zlata

Zlato je komodita, jejíž hodnota dle historických dat, při oslabení trhů, vždy stoupala. Zlato se tedy hojně začalo využívat jako protiinflační nástroj. Je skvělý jako stabilní investice a investovat můžete již za pár korun, a to například v podobě nákupu zlatých mincí.

Pokud řešíte, kam investovat svůj první milion, od zlata neočekávejte vysoké výnosy. Splní skvělý účel jako ochrana před inflací, ale určitě ne jako investice se stabilním a vysokým výnosem.

Pokud si stále nejste jisti, jaká forma ochrany vašich úspor je ta pravá, zkuste investiční kalkulačku.

Zdroj náhledového obrázku: stockwerk-fotodesign / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *