Jak efektivně chladit velké průmyslové haly a zvyšovat produktivitu zaměstnanců?

Pracovní prostředí má nesmírný vliv na produktivitu zaměstnanců. Proto je v zájmu každého zaměstnavatele zařídit, aby bylo toto prostředí co nejpříjemnější. Měl by se postarat o dostatečné osvětlení, omezení hlučnosti, přísun čerstvého vzduchu a zabezpečení vhodné teploty. Jenže jak na to v průmyslových halách či výrobnách, kde přítomné stroje vytváří obrovské teplo?

Pokud jde o teplotu, problémem jsou teploty příliš nízké i vysoké. Pro vnitřní práce se doporučuje rozsah ideálně mezi 20 a 24 °C. Jenže jak jí dosáhnout v létě, když je venku horko, a k vysoké teplotě ještě přispívají stroje, které vydávají žár? Řešením může být adiabatické chlazení.

Vodní mlha nejen sníží teplotu, ale také osvěží prostředí

Pod složitým názvem adiabatické chlazení se skrývá princip chlazení vodní mlhou. Na rozdíl od klasické klimatizace má jednu podstatnou výhodu. Kromě snížení teploty totiž dokáže i zvýšit vlhkost vzduchu, a tím dělá klima snesitelnější. Nemějte však strach, vlhkost se neusazuje na površích předmětů, ani neškodí strojům. Nesmírnou výhodou je také omezení prachu, plynu, dýmu a dalších škodlivých emisí.

Ochlazování s nízkými pořizovacími náklady

Klimatizace velkých výrobních hal je na první pohled náročnou záležitostí. Ve velkých prostorech jsou navíc často velká okna, jimiž se větrá. Konvenční klimatizační systémy častokrát nefungují. A právě proto se v těchto halách velmi často používají mlžící systémy. Jsou vhodné do sléváren, hal s výrobními zařízeními a mnohá další místa.

Zaměstnavatele velmi potěší nízké náklady na instalaci a následný provoz. Systém je efektivní okamžitě po nainstalování, chladicí efekt je možné aplikovat lokálně v uzavřeném, polootevřeném i zcela otevřeném prostoru. Náklady na instalaci jsou oproti konvenčním systémům nižší až o 75 %. Ani provoz a údržba nejsou složité.

Jak funguje adiabatické chlazení?

Do objektu se instalují speciální trysky na vodní mlhu, jimiž je pod tlakem až 100 Bar emitována voda. Výsledkem jsou velmi jemné kapičky, které ve vzduchu nejsou téměř vidět, pouze cítit. Cítíte, že je vzduch vlhčí a také chladnější. Kapičky mohou být menší i než 10 mikrometrů, tudíž okem až skoro neviditelné. Tvoří jen jakýsi opar, který můžete vidět přímo blízko trysek, dál se ale rozptyluje a je okamžitě absorbován vzduchem. Nesmáčí tedy předměty, natož lidi vyskytující se v daném prostoru.

Kolik by instalace takového systému stála u vás? Je pro vás vhodná? A jak by se dal chladící efekt vyřešit? Neváhejte se obrátit na odborníky. V Česku se chlazením vodní mlhou zabývá společnost InfocomTech, která chladicí systémy instaluje do různých prostor, často právě do výrobních hal. Zkuste se u nich nejdříve nezávazně poptat. Na nic však nečekejte, letošní léto bude opět parné.

Zdroj náhledového obrázku: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *