Hledáte nový zdroj vytápění a přemýšlíte nad plynem? Máme pro Vás pár tipů ohledně nákladů!

V posledních letech se situace s energiemi a tuhými palivy na trhu prudce mění a lidé tak často hledají jiný zdroj vytápění. Navíc v letošním roce vstupuje v platnost vyhláška, která zakazuje vytápění s kotly 1. a 2. emisní třídy, takže je nejzazší čas mnoho kotlů vyměnit. Pokud i vy hledáte vytápění, které je komfortní a cenově dostupné, podívejte se, na výhody vytápění plynem, náklady na plynové vytápění a jak vytápět plynem i v lokalitách, kde není v současné době vedena rozvodná síť plynu.

Proč začít topit plynem?

V současné době se již ceny plynu na burze ustálily a náklady na plynové vytápění jsou je možné orientačně stanovit na základě podlahových ploch vašeho domu, tepelných ztrát, požadované teploty v interiéru a energetickou účinností kotle.

Při využití moderních kondenzačních kotlů jsou náklady na plynové vytápění výrazně nižší než při vytápění klasickým elektrokotlem. Oproti populárním tepelným čerpadlům pak je cena instalace plynového vytápění velmi příznivá.

Velkou výhodou vytápění plynem je kromě vysokého komfortu i jednoduchá údržba. Revize jsou navíc nutné jen jednou za tři roky, i když s ohledem na bezpečnost doporučujeme údržbu provádět jednou ročně, a to zejména u starších otopných soustav a kotlů.

Chtěli byste začít topit plynem, ale distribuční síť je příliš daleko?

Ačkoli došlo v posledních letech k výraznému rozšíření distribučních sítí včetně plynofikace, stále je zde řada lokalit, kde není připojení k plynu dostupné. Pokud je to i váš případ, rozhodně nemusíte smutnit. Využít totiž můžete plynový zásobníky, které si můžete umístit na zahradu a do kterých vám bude váš dodavatel plyn dodávat.

Plynový zásobník si ani nemusíte kupovat, většina dodavatelů zkapalněného plynu ji v rámci svých služeb pronajímá za symbolické částky. Pokud byste však chtěli nádrž umístit pod zem, je již koupě ve většině případů nutná.

Vlastní náklady na instalaci jsou pak srovnatelné nebo možná i nižší než v případě připojení k plynovodu, protože ty bývají zpravidla v úrovni komunikace a je tak potřeba kopat delší přívod. Zásobník na plyn si však můžete umístit poměrně blízko k domu.

Náklady na plynové vytápění ze zásobníku plynu pak mohou být srovnatelně vysoké nebo i nižší, záleží především na tom, kdy zásobu plynu v rámci sezóny nakoupíte. S blížící topnou sezónou totiž ceny zpravidla pozvolna rostou.

Zdroj náhledové fotografie: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *