Náš organismus ke své životaschopnosti potřebuje stálý přísun tuků s nenasycenými mastnými kyselinami, protože jedině díky jim se pak tuky dokážou sloučit s bílkovinami a stávají se rozpustnými beze zbytku ve vodě.

Náš organismus je pak dokáže vstřebat do všech svých tkání až na úroveň kapilár, což je nesmírně důležité pro všechny tělesné procesy.

Díky elektronům, které takové to tuky z fyzikálního hlediska obsahují a schopností vázat kyslík, jsou právě tuky na kapilární úrovni povrchově aktivní a my na základě těchto vazeb v elektrochemických procesech našeho těla se cítíme aktivnější po všech stránkách, jak se lidově říká máme „dobité baterky

Ve snaze uchovat, zakonzervovat tuky co nejdéle, vznikly ve své době ztužené pokrmové tuky. Bohužel tyto tuky v různých inovovaných verzích jsou na trhu dosud. Ztužením tuků se jejich nenasycené mastné kyseliny připravují o své schopnosti vázat kyslík,  zničí se jejich elektronové pole a jejich schopnosti slučovat se s bílkovinami, tedy i jejich rozpustnost v tekutinách živého organismu, což se v důsledku projevuje, při dlouhodobé konzumaci postupnou devastací našeho organismu.

Tepelným procesem, kdy se z másla vytváří ghí, stává se bezvodým, čistí se, zbavuje se bílkovin, čímž se umožní jeho vysoká trvanlivost, nežlukne , nekazí se, ale přitom jsou zachovány všechny původní nenasycené mastné kyseliny jako u čerstvého másla.

Aby ghí mělo vlastnosti a účinky níže uvedené, je třeba, aby máslo ze kterého se ghí tepelným procesem vytváří, bylo z ověřitelného zdroje, stálé kvality a vždy jen čerstvé a nejlépe z farem s ekologickým a šetrným hospodářstvím.

Tzv. “Přepuštěné máslo“ – ghí, též zvané “ bezvodé“  dle současné legislativy zvané máselný tuk bezvodý, uměli vyrábět ještě naše prababičky. Ve východních kulturách je používáno od nepaměti. V Brazílii je nazýváno máslem země.

Dle ájurvédské medicíny je protikladem PITY(ohně), ale zároveň posiluje tzv. Božský oheň AGNI. Ghí je považováno za satvickou stravu. Lidé co pravidelně konzumují ghí, mají zářící pleť i obličej. Z ghí vytvořené světlo je pro oči tím nejzdravějším světlem.

Pro kůži je zase ghí tou nejlepší kosmetikou. Je základem mnoha léčebných mastí, pokud je kvalitně vyrobeno, včetně masážních balzámů i životním elixírem.

čave– je součástí ájurvédské marmelády- ČAVANPRAŠ.

– je stravitelnější a obsahuje více, pro tělo důležitých látek než jakýkoliv rostlinný olej.

– ako mast na rozdíl od  masti ze sádla je pokožkou plně vstřebatelná bez škodlivých usazenin.

Jaké má ghí účinky?

Nedochází k usazování cholesterolu na cévních stěnách jako v případě jiných živočišných tuků, protože je to čistý tuk, bez škodlivého LDL cholesterolu se zachovaným obsahem nenasycených mastných kyselin

– tento čistý tuk cévy vyživuje, zprůchodňuje a regeneruje

– díky obsahu kyseliny máselné má ghí protivirové a protirakovinotvorné vlastnosti

– obsahuje minerály-siřík, vápník, draslík, fosfor, hořčík a vitamíny A ,D a E

– obsahuje stejné živiny jako máslo, ale bez nežádoucích účinků

ghí s medem na krajíci rozpečeného chleba je nejlepší energetický start do nového dne

– je vhodnou výživovou kombinací pro děti

– podporuje trávení, nevyžaduje při  trávicím procesu v těle emulgátor žluč, plně se vstřebá

– chrání nervovou tkáň

– podporuje plodnost, funkci vaječníků, kvalitu a množství semene

– zvyšuje imunitu, absorbuje a vylučuje z těla toxiny

–  je tedy přirozeným lapačem volných radikálů, čímž ochraňuje buňky

– podporuje ódžas

– podporuje paměť, myšlení a inteligenci

– zlepšuje zrak

– podporuje činnost jater

– zvyšuje činnost enzymů v játrech, tkáních a střevech

– posiluje ledviny

– vyrovnává množství kyseliny solné v žaludku a zajišťuje obnovu žaludeční sliznice

– brání bloku krve a plazmy

– pročišťuje žlučové cesty a játra

– omlazuje a regeneruje organizmus

– ulevuje při popáleninách (včasnou aplikací se předejde puchýřům a jizvám)

– ulevuje při odřeninách, svědění pokožky

– ulevuje při vodnaté rýmě a bolestí uší

– ulevuje při únavě očí potíráním na víčka  a spánky

– ulevuje při hemeroidech a chronických bolestech kloubů

– napomáhá rychlejšímu hojení tržných a sečných ran

– pro miminka je nejlepší pleťovou výživou a tonikem

Před jídlem

Směs přírodního třtinového cukru, ghí a zázvoru podporuje zažívání, brání zácpě, větrům, oslabenému trávení, zánětům žaludku a střeva. Zajišťuje dobré zdraví s jasnou myslí a čistou pokožkou. Denně lze jíst 6-8 lžiček ghí

Pro vaření

Díky molekulární struktuře se nepřepaluje a nekouří při vaření. Dobře se pojí se širokou škálou koření. Indická kuchyně je bez něj neodmyslitelná. Ghí je ideální na smažení, restování a do dresinků, brání překyselení, nadýmání, zácpě a podrážděnému žaludku.

Skladujte

v suchu a v temnu, vydrží nekonečně dlouho, protože neobsahuje ani nepatrné stop mléka ( proto je vhodní i pro vegany), samo od sebe nežlukne, protože je prakticky bezvodé. Vlhko a styk s vodu při skladování může způsobit žluknutí. Z tohoto důvodu pro ghí není lednička vhodná a z téhož důvodu při odebírání ghí používejte jen suchou lžičku. Pokud se skladuje ve tmě, je dobře uzavřené a pokojové teploty, má prakticky neomezenou životnost.

Novinka

v současné době je již skladem ghí s našlehaným čistým medem v kvalitě odpovídající bio a ve správném doporučeném harmonickém poměru

Ze starých textů ájurvédy:
Pravé Ghí a Med jsou oba výsledkem jedinečné přírodní alchymie
Pravé Ghí a Med jsou dvěma z pěti klasických nektarů starodávných Védských tradic
Pravé Ghí a Med pomáhají lepšímu vstřebávání a zároveń a posilují navzájem své účinky
Pravé Ghí a Med se navzájem doplńují a tvoří kompletní výživu
Pravé Ghí a Med zvyšují účinky substancí ke kterým se přidají
Pravé Ghí a med zvyšují s časem svou kvalitu

Mithuna: Kreativní spojení
Pokud víte něco o Józe a Ajurvedě, potom víte, že Mithuna se většinou překládá jako kopulace.
Jistě to má také tento význam, ale na hlubší úrovni to znamená “ spárované”. ‘Mith’ je sloveso a znamená spojit a ‘una’ je přídavné jméno a znamená ‘méně než jeden’, jako že jedna plus jedna rovná se JEDNOTA, indikuje situaci spárování dvou věcí, kterýchž to výsledek je kompletní Jednota.
Z této definice jsem si odvodil svou vlastní, která zní více jako “ kreativní společník”, “ kreativní spojení” a “ vědomá kreativita“, kde suma částí, propojení takových dvou ”křídel” je mnohem silnější, než každá látka sama.
Mithuna je také termín, kterým se označuje kombinace Medu a Pravého Ghí, kreativního spojování dvou nektarů.

Praktické použití této kombinace
k ošetření odřenin a drobných poškození pokožky, oparů na ústech, pocitu suchosti rtů, k ošetření pleti obličeje před spaním, což je ta nejpřirozenější pleťová maska. Lze též aplikovat jako medovou tělovou masáž a po aplikaci omýt pokožku růžovou vodou.
Ale hlavně ke konzumaci jako pomazánka na pečivo, neboť v tomto poměru je kombinace ghí a medu úžasná výživa pro náš organismus a chuťově též vynikající.

Jedno z nejkvalitnějších ghí lze koupit na e-shopu Ájurvédských rodinných lázní na www.ajurv.cz.

Vyzkoušejte i Ájurvédské masáže s možností ubytování.

Ájurvédská kosmetika – vyzkoušejte a sami se přesvědčíte o kvalitách.

Autor tohoto článku má s konzumací ghí ( které mu mimo jiné plně nahradilo máslo) a jeho aplikacemi při různých zdravotních problémech již téměř téměř 20 leté zkušenosti díky studiu a praktikování ájurvédské medicíny.

31 komentářů u „GHÍ , přepuštěné máslo, které možná neznáte“

  1. babicka11 napsal:

    Máslo je prostě máslo a ničím se nenahradí. Ztužené pokrmové tuky nejsou moc zdravé, i když nám je reklamou nabízí. Rama, Perla,Flora …., vyzkoušela jsem a nechci. Ano, jdou hned namazat na chleba, ale to jde i máslo, které necháme přes noc venku a ne v lednici. Jenom jak jde špatně umýt nůž od Perly, nebo když mi kousek Ramy upadl do dřezu a po umytí nádobí tam zůstal, ani se nerozpustil :-(. Taky občas Floru koupím, ale používám velmi zřídka. Přepuštěné máslo sice pochází z Indie, ale u nás to také není nic nového. Babička ho dělala hlavně kvůli zvýšení trvanlivosti a dalo se na něm smažit bez přepálení. Zkuste usmažit řízek na přepuštěném másle, má jedinečnou chuť.

  2. Plazmic napsal:

    Další super informace o produktu na zdraví ghí máslo, pěkné počtení i kontakty, děkuji.

  3. Vegan napsal:

    Mám s tím vlastní zkušenost a souhlasím se zmiňovanými účinky. Ráda vyzkouším domácí výrobu, kterou nám tu představila mahrekova. Děkuji.

  4. blondynka napsal:

    Ještě jsem o tom neslyšela, zajmavé.

  5. mahrekova napsal:

    Domácí výroba: Na kostky nakrájené máslo dáme do kastrolu se silným dnem, cca 45 minut nechte probublávat na mírném plameni. Důležitá je nízká teplota, aby se máslo nepřepalovalo a nehnědlo. Průběžně máslo mícháme a sbíráme pěnu na povrchu. Na konci bude na povrchu jakýsi škraloup sražených bílkovin, který je třeba odstranit. Tuto sraženinu si můžeme uchovat v lednici a použít na pečení- výborné do kynutých těst. Během vaření lze přidávat různá koření nebo máslo nechat jen čisté. To, že jste ve finále, poznáte například tak, že usazeniny na dně hrnce zhnědnou, a když po nich přejedete lžičkou a zůstane čára, tak je ghí hotové. Výslednou nazlátlou tekutinu sceďte do sklenice přes sítko, sítko vyložené gázou nebo přes kávový filtr. Necháme zchladnout a uložíme do temna. Nemusí být v chladu.
    Já to od dětství znám z domácí kuchyně. Jen se tomu dnes vznešeně říká. Hodně využívá přepuštěné máslo i francouzská kuchyně.

  6. Ryba napsal:

    Poučný článek, který mě opět inspiroval. S ájurvédou mám dobré zkušenosti. Používám ájurvédskou zubní pastu a šampon. Ghí doporučuji a sám si pořídím. Děkuji.

  7. Odalv napsal:

    Už som o tom počul, ale ešte som to neskúšal.

  8. VancurovaH napsal:

    O ghí jsem už slyšela. Prý se dá připravit i doma z koupeného kvalitního másla, ale asi to nebude jednoduché, hlavně časově.

  9. Evik napsal:

    Nikdy jsem o tom neslyšela. O přepuštěném másle už jo i když se přiznám že ani tohle jsem ještě nevyzkoušela.

  10. babicka11 napsal:

    přepuštěné máslo používám, naučila mě to babička ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *