Dopravní značky a vše, co o nich musíte vědět

Nebýt jejich přítomnosti, silniční doprava by se stala ničím neřízenou džunglí plnou neukázněných řidičů, kterým vlastní ani cizí život není svatý. Dopravní značení často vnímáme jako naprostou samozřejmost a proto zapomínáme, co všechno na veřejné komunikace vlastně přináší a jak důležitá je práce, kterou společnosti zabývající se jeho výrobou a instalací vykonávají. Pojďme si proto dopravní značky a jejich znalost oživit prostřednictvím tohoto článku.

Základní dělení dopravních značek

 • vodorovné dopravní značky
 • svislé dopravní značky
 • speciální dopravní značky

Vodorovnými dopravními značkami míníme takové, které se nacházejí přímo na vozovce, parkovištích nebo firemních areálech. Mají za úkol všem řidičům jasně vymezovat prostory, v nichž se smějí pohybovat. Určují, na kterých místech je možné předjíždět, kde se nacházejí odbočovací pruhy a dirigují řidiče pohybující se na parkovištích u obchodních domů.

Pravda, v poslední zmíněné činnosti to vodorovné dopravní značky nemají jednoduché, protože lidé jsou dnes schopni parkovat naprosto kdekoliv a navíc jakkoli hloupě.

Svislé dopravní značení se umísťují v blízkosti vozovky a udávají příkazy, zákazy, výstrahy, upravují přednost a informují. Jejich dokonalá znalost je nedílnou součástí řidičských zkoušek a pokud v nich máte určité mezery, promítne se to nejen při úvodních testech, ale samozřejmě také během závěrečné jízdy. Svislé dopravní značky se musí nacházet vždy na viditelném místě, aby bylo pro řidiče jasně patrné, jak se mají v daný okamžik na vozovce zachovat.

Speciální dopravní značení

Někteří řidiči jsou natolik drzí, že svislé ani vodorovné dopravní značky neberou příliš vážně. Jejich vzdor většinou spočívá v nedodržování povolené rychlosti. S tímto nešvarem bojují zpomalovací prahy, které donutí každého sundat nohu z plynu. Do kategorie speciálních značek patří také parkovací zábrany, s nimiž je zákaz vjezdu nepovolaným osobám na parkoviště navždy zapovězen.

3 komentáře u „Dopravní značky a vše, co o nich musíte vědět“

 1. Rojak napsal:

  Dopravní značky je povinnost pro účastníka silničního provozu znát. Horší už je to pro někoho je dodržovat.

 2. lgku990 napsal:

  V dnešní uspěchané době, kdy má pomalu každý člen domácnosti auto, kdy je aut na silnicích víc a víc, tak někteří řidiči závodí s časem a že jich je bohužel dost, tím pádem i ignorují dopravní značky a pak se není čemu divit, že je tolik havárií, to vidíme každý den a nejen v televizi a o parkování ani nemluvě, prostě parkují kde se dá, zákaz ne zákaz.

 3. babicka11 napsal:

  Znát dopravní značky a samozřejmě je dodržovat je naprosto jasné pro všechny příslušníky silničního provozu. Naše holky jsou sice ještě malé, ale už i ony všechny značky znají a každý nešvar jiných řidičů hned komentují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *