I muži mají své dny …..

Nebojte nebudu rozepisovat známou reklamu, se kterou se můžete setkat v televizi. Jen jsem se na chvíli chtěla zastavit u svátku, který je věnovaný otcům.

Každý z nás má v hlavě Mezinárodní den žen, Den matek, ale o Dni otců se zase až tak nemluví. Možná to bude tím, že se stále u nás objevují převzaté svátky. V únoru na nás vykukují ze všech stran srdíčka s hláškou – nezapomeňte je svátek zamilovaných. Na podzim se vydlabávají dýně a možná chybí jen krůček k tomu, že u nás zaklepou na dveře různé přestrojené příšerky. Svátek otců také nevznikl na území České republiky, ale zase musím uznat, že zde má své místo.

Jak vůbec den otců vznikl?

V malém americkém městečku Spokane, ve státě Washington, žil jeden manželský pár. Jejich láska byla veliká a manželství bylo obohaceno pěti ratolestmi. Jednoho dne přišla do rodiny převeliká bolest. Milovaná manželka a maminka zemřela. Nebylo to snadné, ale tatínek se ujal veškeré výchovy dětí sám. Sonora Smart Doddová, jedna z jeho dcer, se rozhodla ocenit otcovo úsilí, s nímž se o ni a její sourozence postaral. A tím vznikla úplně první oslava Dne otců. Navíc se konala 19.června 1910, v den narozenin Sonořina otce.

I když tato oslava byla soukromá, popularita rychle rostla nahoru a v roce 1966 prezident Lyndon Johnson vydal prohlášení, ve kterém vyhlásil třetí červnovou neděli jako oficiální Den otců.

Neslaví se jen v Americe, ale po celém světě. I u nás se začíná více a více vrývat do paměti a stejně tak jako víme, že Den matek je druhou neděli v květnu, tak budeme vědět, že třetí neděle v červnu patří našim tatínkům.

Udělejte si malou chvilku na návštěvu nebo jen malý telefon a řekněte Vašim otcům a dědečkům, že si ceníte toho, že tu byli pro vás a že je máte rádi. Možná mi někdo bude oponovat, že nevím, jaké jsou vztahy v rodině. To máte naprostou pravdu. Ale ani vy nevíte jaké byly u mě, přesto vím, že dokud je čas na to říct „mám tě rád“ je ještě čas něco napravit. V opačném případě čas nejde vrátit zpět.

Malý dáreček vždycky potěší a to každého z nás. Případně pozvání na dobré jídlo nebo skleničku. Neuškodí i pěkná procházka nebo výlet.

Zkrátka si letošní 19.červen krásně užijte.

Všem otcům přeji krásný svátek plný zdraví, pohody a radosti.

32 komentářů u „19 červen je Den otců, slavíte tento svátek?“

 1. bobalka napsal:

  Svátek otců je jeden ze svátků, který jsem přijala, i když není náš, je pěkné dát najevo tátovi, že je pro nás důležitý, já to prožívám teď se synem, který je na dcerku sám, protože máma nejeví zájem a je moc dojemné, když jeho malá dcerka příjde k němu a obejme ho kolem krku, popřeje mu pěkný svátek a řekne ” Já tě mám táto taaak ráda.” Vím, že mu to říká často, ale na ten svátek to zní tak nějak jinak. V dnešním uspěchaném světě není nikdy dost svátků, kterými říkáme mám tě rád, to není o dárkách, to je o zastavení se ve spěchu všedních dní a stisku ruky člověka, který tady je pro nás. Každý chlap, který je dobrým tátou si tohle zaslouží.

 2. Radost napsal:

  Máma a táta pro mě byli nejlepší lidi na světě, slavili jsme hlavně narozeniny a vánoce. Měli jsme se moc rádi a vzájemně jsme si lásku dávali najevo celý rok. Bohužel, už oba nejsou mezi námi. Na Den otců rozsvěcuji svíčky z důvodu tatínkova úmrtí.

 3. irinkamil napsal:

  Dnešní Svátek otců se již dlouho slaví všude ve světě, story o jeho vzniku je již zmíněna v článku. Málokdo ale už ví, jak a od kdy se slaví v Česku. Není to mým zvykem, ale protože o tomto svátku ani já moc nevím, dovolila jsem si ocitovat část článku z Wikipedie: “V České republice se tento svátek slaví dosud jen ojediněle. První akcí podporující Den otců je Tátafest, pořádaný v mnoha městech České republiky od roku 2007 Ligou otevřených mužů spolu s různými rodinnými a komunitními centry za podpory Unie center pro rodinu a komunitu. Od roku 2011 oslavu Dne otců pořádá za podpory občanských sdružení i webový portál Střídavka, jehož akce se v posledních letech konají na Staroměstském náměstí v Praze.” (konec citace) Mohu s klidným svědomím říci, že o těchto akcích jsem četla dnes úplně poprvé. Je pravda, že jsem se o tento svátek ani nikdy nezajímala, nebylo vlastně proč. Jak již bylo řečeno, vztahy v rodinách jsou různé, od neústupnosti v hádkách, přes neshody s majetkem, až po těžká ublížení na zdraví a našlo by se i mnoho dalších důvodů, proč spolu lidé v rodině nemluví. Nějaká drobnost se v souvislosti s tímto svátkem snad dá překousnout a rodina se opět dá dohromady. Při větších rozporech a zvlášť, když jedna strana nechce, se vztahy napravit ani nedají. Můj otec se například rozvedl s maminkou, když mi byl rok. Od té doby si mě asi dvakrát během deseti let vzal na pár dnů domů k sobě a své nové ženě. Po dalších asi šesti letech, kdy jsem se s ním neviděla, jsem náhodou šla s kamarádkou pro přihlášku do jazykové školy a na jedněch dveřích tam bylo otcovo jméno s přídomkem správce domu. Dodala jsem si odvahy a zazvonila. Otevřela mi jeho žena, okamžitě jsme se poznaly a i s kamarádkou jsme u ní a malého bratra strávily příjemnou hodinku. Pak jsem tam byla ještě asi dvakrát a i když se ona snažila otce přesvědčit, aby byl doma, až přijdu, nikdy jsem se s ním už nesetkala. Další návštěva se už neuskutečnila, protože se odstěhovali do tehdejšího Západního Německa a nikdy už se se mnou otec nesnažil spojit. Na druhou stranu, lepší téměř žádný otec než táta dětí mých, který sice doma byl, ale vzhledem k obrovské náklonnosti k alkoholu jeho přítomnost byla spíš nežádoucí. Jak mi jako dítěti otec scházel, v této době jsem si říkala, kéž by se od nás manžel odstěhoval. Ani s tímto otcem bych dětem nějakou oslavu nedoporučovala, ale rodina se v podstatě rozpadla dřív, než tento svátek došel až sem k nám. Pokud bych se měla vyjádřit k pojmu OTEC jako takový, podle mne nedělá otce otcem to, že nějaké dítě zplodí, ale jak se o ně stará. Mnohdy je otec, sice biologicky nevlastní, víc vlastní pro dítě, než ten biologický. Užijte si tedy dnešní oslavy, jak to půjde, samozřejmě přeji narovnání vztahů, to když se povede, je to vždycky prima a rodina je pak tak nějak víc stmelená.

 4. Ivona napsal:

  Teď už konečně vím, jak tento svátek vznikl, kdy se slaví. A je pravda, že je určitě plno tatínků, co si jej zaslouží. Tyto svátky neslavíme, ale poděkovat někomu za lásku, obětavost, starost není určitě od věci.

 5. babka napsal:

  Já už jen v duchu děkuji obou tatínkům /mému a manželovo/ dost často. A nepotřebuji k tomu “Den otců” – nemá ráda tyhle dny, kdy je mi říkáno, koho mám slavit. Ano, z tradice dám maminkám kytičku ale mám za to, že je lepší celý rok jim to dávat najevo než přát jen jeden den v roce.

 6. pskrob napsal:

  my tyhle svátky neslavíme

 7. blaju napsal:

  Dobrá informace, nikdy jsem nevěděla datum tohoto svátku, teď to vím a jako bonus i proč tento svátek vznikl, dobrá informace.Na tatínka už vzpomínám jen ve svých vzpomínkách, půjdu aspoň zapálit svíčku na hřbitov.

 8. Rojak napsal:

  Já na slavení svátků nejsem.

 9. veruska napsal:

  Můj tatínek už není mezi námi.

 10. devilscat napsal:

  den otců – další novinka a pro lidi, kteří ho mají, určitě příležitost pro poděkování a popřání

 11. Kavon napsal:

  Na deň otcov si na mňa deti doteraz vždy spomenuli. Dúfam, že ani tento rok to nebude iné.

 12. jmckvak napsal:

  letos to bude prvně, co tento svátek budeme slavit.. bohužel to vypadá, že v nemocnici.. otec vzorně zůstal se synem na dětském oddělení, aby mohli být kluci spolu.. tak to oslavíme nějakým pěkným plyšákem a flákotou masa tatínkovi 🙂

 13. anddy napsal:

  Jak už tady bylo napsáno, je těch svátků moc….u nás se vždy slavily jenom narozeniny, povedlo se mi to po svadbě zavést i v rodině manžela. Ale neměli jsem problém udělat si jak na rodiče tak na ostatní příbuzné čas – a kytička nebo menší dárek byly samozdřejmost…tohle zůstalo i našim synům, na Den matek se ani neozvou, ale v následujícím týdnu přijedou jen tak náhodou všichni tři s rodinami a kytičkami, aby mi řekli,že mě mají rádi…když je tak vidím spolu, jak i v dospělosti spolu vycházejí, je to pro mě ten nejhezčí dárek. A věřím,že až se tady sejdou někdy po Dni otců, bude mít manžel stejný pocit…

 14. MadameBijou napsal:

  Oba rodiče mám moc ráda a hodně toho pro mě v životě udělali a dělají. A oba si zaslouží něco na oplátku. Je krásné, že se tyto svátky slaví i u nás. Já mám ale za to, že čas na své nejbližší si má člověk udělat kdykoliv v roce.

 15. Odalv napsal:

  Na Deň otcov by sa nemalo zabúdať. Tento sviatok nie je u nás taký populárny ako napr. MDŽ alebo Deň matiek, ale otec je tak isto dôležitý ako mama a za jeho lásku a podporu mu tiež patrí poďakovanie.

 16. Evik napsal:

  Vim o něm ale nikdy nevim přesně kdy je. Ted už vím. Určitě tatínkovi něco koupím =)

 17. matylda napsal:

  Nevěděla jsem jak tento svátek vznikl. Ale pokud někdo slaví Den matek, měl by slavit i den Otců. Protože tátové si to taky zaslouží 🙂

 18. babicka11 napsal:

  Převzaté svátky neslavíme, ani Valentýna a navíc v tyto dny slaví rodina své narozeniny, tak si to vlastně jen s úsměvem připomeneme. Ono těch svátků je docela dost…. Světový den manželství, Den učitelů, Mezinárodní den skautů, Den otevírání studánek, Mezinárodní den seniorů, Svátek všech svatých ……….

 19. pavlina69 napsal:

  děkuji za připomínku ,já svému tátovi už mohu popřát pouze v duchu a donést svíčku na hřbitov

 20. coolnet napsal:

  jo,na otce by se nemelo zapominat.

  ted me napada,ze mam u tatika schovane kubanske doutniky s whisky 😀

  1. coolnet napsal:

   hehe, “s whisky” …to zni jako s prichuti 😀
   tož oprava ,misto “s” tam patri “a”

   1. Petulavpk napsal:

    tak se můžete v neděli s tatínkem podělit 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *