13. květen budou mít svátek maminky.

Tento svátek, který připadá na druhou neděli v květnu, je známý skoro po celém světě.

U nás se slaví od roku 1923 a to zásluhou popularizace Alice Masarykové. Narodila se 3. května 1879, příští rok tedy uplyne již 140 let od jejího narození. Byla dcerou Charlotty Garrigue a Tomáše Garrigua Masaryka, prvního prezidenta Československé republiky.

Nápad stálých oslav tohoto krásného svátku vznikl ale již dříve, na počest Anny Reeves Jarvisové, která usilovala za práva matek. První oficiální oslavu dne matek vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson roku 1914. Den matek byl ustanoven na druhou neděli v květnu.

Ve většině zemí se oslavuje svátek matek jako u nás. Tímto způsobem se vyjadřuje respekt a láska k ženám, které jsou matkami. Již staří Řekové vzdávali hold bohyni Rhey, matce všech bohů.

Ve Velké Británii si potrpí na přáníčka a dva měsíce dopředu lákají restaurace k oslavám. Den je určen vždy na čtvrtou neděli po začátku masopustu.

Ve Francii podarují matky květinou a společným parádním obědem.

V USA je symbolem dne matek bílý karafiát. Tam si své maminky hýčkají, ty nemusí nic dělat a o všechno se postarají ostatní členové rodiny.

V arabských zemích tento svátek připadá na 21. března.

Nezapomeňte proto popřát své mamince, mámě, mamce ke dni matek, je to totiž nejdůležitější žena našeho života. Asi už nejste malí, abyste udělali doma vyrobené přáníčko, které stejně ale nejvíc mámu kdysi potěšilo. Třeba vás napadne jako dárek něco jiného, než kytice růží a bonboniéra, ale také

Stačí obejmout a poděkovat za to, že ji máte.

 

Maminko má milená,

jsem moc ráda, že Tě mám.

Každý mi Tě závidí,

jsi totiž nejlepší ze všech lidí.

10 komentářů u „Za několik dní bude den matek, tak jen připomenutí“

 1. pskrob napsal:

  maminka má 12.5. narozeniny, takže den matek slavíme při tom

 2. Evik napsal:

  Ja si nemohla vzpomenou jestli je to už tuto neděli nebo tu další. Dlouho jsem to hledala jelikož v kalendáři jsem to neměla

 3. polivkovamaruska napsal:

  Na naše maminky a babičky se nemá zapomínat.VždyŤ i malá kytička potěší.Dávají nám vše od našeho dětství až po naše stáří.

 4. bobalka napsal:

  Mě se tento svátek moc líbí, nikdy není dost připomenutí, že máme být za co vděční a že máme svojí mamču rádi. Pošlu vzpomínku do nebíčka. Snad si i ti mí kluci vzpomenou.

 5. Plazmic napsal:

  Tenhle svátek jde mimo nás.

 6. lgku990 napsal:

  Každý rok přeji Své milované mamince ke dni matek, vždyť mi dala život, vychovala mě, je to prostě nejvzácnější člověk, kterého mám.

 7. matylda napsal:

  I v naší rodině nás tento svátek míjí. Někdy mi to je i trochu líto. Ale děti mi to vynahrazují celý rok 🙂

 8. Rojak napsal:

  Svátek matek vyjadřuje úctu k ženám, matkám a jejich roli v rodině a ve společnosti. Myslím, že si minimálně tu květinu opravdu zaslouží.

 9. babka napsal:

  Jsme asi “divná” rodina ale tyhle svátky neslavíme. Maminkám (své i mužově) kupuji kytky tak jednou za 14 dní, takže nepotřebujeme žádné svátky,abych jim vyjádřila to, co k nim cítím.

 10. veruska napsal:

  Děkuji moc za připomenutí. Mamince koupím kytičku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *