Tyto svátky jsou nejvýznamnějšími dny a měli bychom o nich něco vědět.

Lidé většinou zaregistrují dva dny volna, ale pokud se jich zeptáte, co je to za svátky, zpravidla pokrčí rameny.

5. července slavíme státní svátky Cyrila a Metoděje, kteří v 9. století na prosbu Rastislava, knížete Velké Moravy, poslaná císaři Michaelovi III., přinesli vzdělanost a křesťanství. Zasloužili se o vytvoření abecedy hlaholice a aplikovali ji při přeložení Bible a jiných různých textů náboženského směru. Tito duchovní zavedli bohoslužby ve staroslověnském jazyce. Metoděj byl později jmenován arcibiskupem a přeložil Písmo svaté. V roce 1980 papež Jan Pavel II. oba bratry prohlásil za spolupatrony Evropy.

V dnešní době si připomeneme tento svátek bohoslužbou nejen v Praze v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, ale i jinde v celé republice.

Tento svátek můžete každoročně oslavovat na Velehradě

Na památku moravské historie. 5. července 2018 se tam koná slavnost svatých Cyrila a Metoděje, kdy v 10.30 hod. začíná na nádvoří slavnostní poutní mše svatá s hl. celebrantem Mons. Dominikem kardinálem Dukou OP, pražským arcibiskupem.

6. července si připomeneme významnou osobnost 14. století – Mistra Jana Husa

Jan Hus se narodil roku 1369 a zemřel roku 1415. Pranýřoval morální pokles katolické církve a kvůli svým názorům byl odsouzen jako kacíř, a když odmítl odvolat své učení, byl upálen na hranici.
Se svátkem jsou spojovány spíše menší akce nebo tradice, ale na některých místech v republice se konají oslavy, třeba jako Specifický český festival, který se přímo týká Jana Husa a nazývá se HusFest.
Tato každoroční oslava se koná v jeho rodném městě v Husinci.

Městské slavnosti 4. a 5. července 2018 nabízejí mimo jiné i koncerty skupiny Olympic, Maxim Turbolenc, Petra Spáleného a bohatý program pro děti.

6 komentářů u „5. července slavíme naše věrozvěsty Cyrila a Metoděje“

 1. Evik napsal:

  Musím souhlasit že spousta lidí ví že je volno a jaky svátek je netuší.

 2. matylda napsal:

  Přesně tak, verusko.

 3. lgku990 napsal:

  Nějaké bohoslužby, to není a nikdy nebyla moje parketa, ale do Husince, tam bych se jel rád podívat, ale tyto slavnosti mi určitě letos nevyjdou.

 4. babicka11 napsal:

  Letos to vyšlo krásně, čtyři dny volna a ještě k tomu krásné počasí. O svátcích se zmiňovali i ve zprávách, že ve Velehradě čekají desetitisíce lidí.

 5. veruska napsal:

  Je pravdou, že moc lidí včetně mě o svátcích moc nepřemýšlí, hlavně že JE VOLNO !!!

 6. Rojak napsal:

  Já teď vzpomínám a myslím na něco úplně jiného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *