Dva či tři roky staré počítače mají zpravidla dostatečně výkonné procesory, které běžného uživatele při práci příliš nezdržují. Tou opravdovou brzdou je nedostatek operační paměti.

Do většiny nových počítačů se proto dnes montují moduly o velikosti alespoň 4 GB. Nejlevnější sestavy však mají k dispozici stále jen 2 GB operační paměti, což u Windows 8 i starších sedmiček značně zdržuje při práci. Naštěstí další 4 GB paměti se dají pořídit už za 500 Kč.

Před koupí je nutné ověřit, jaký typ paměti je v notebooku nebo PC používán a zda je na základní desce volný slot po přidání dalšího modulu či zda bude nutné původní paměť nahradit.

Rychlé SSD jsou v kurzu

Práci zdržují také pevné disky. Tento problém je ale možné vyřešit pořízením SSD jednotky. Ta neobsahuje žádné pohyblivé součástky, díky čemuž je proti klasickým diskům daleko rychlejší. To je v praxi znát při otevírání a ukládání souborů, ale i při spouštění počítače.

Vylepšovat jdou samozřejmě i ostatní komponenty počítače, rozdíl je však poznat většinou u specifických činností. Například rychlejší procesor ocení lidé, kteří rádi pracují s videem – stříhání a převody do jiných formátů trvají daleko kratší dobu. Grafickou kartu zase milovníci počítačových her, kteří si chtějí užít maximální detaily a rozlišení.

Je dobré nezapomínat ani na to, že základem svižného počítače je jeho pravidelné čištění. Řeč přitom není o usazovaném prachu, ale o nepotřebném počítačovém smetí, které se do počítače ukládá při brouzdání po internetu či při otevírání příloh z e-mailů. Takzvané dočasné soubory totiž počítač sám nikdy nemaže.

Auslogics Disk Defrag: zrychlí disk

Po několika měsících práce může být pevný disk daleko pomalejší než na začátku. To je dáno tím, že jednotlivé programy jsou podle volného místa na plotnách disku roztříštěny na fragmenty. Právě proto v sobě operační systém Windows ukrývá funkci defragmentace pevných disků. Ta spojí dohromady co nejdelší bloky souvisejících dat, což umožní jejich rychlejší načítání.

Auslogics Disk Defrag

Auslogics Disk Defrag

FOTO: archív tvůrců

Pokud vám ale vestavěný nástroj v operačním systému amerického softwarového giganta nevyhovuje, například kvůli menším možnostem nastavení, je vhodné využít speciální aplikace. Jednou z nich je program Auslogics Disk Defrag.

Mezi jeho největší přednosti patří rychlost a přehlednost. Defragmentaci je možné naplánovat na určitý čas nebo nechat běžet automaticky na pozadí. V takovém případě pak aplikace využívá nepotřebný výkon počítače.

 • Klady: přehlednost aplikace
 • Zápory: v automatickém režimu je úbytek výkonu poznat
 • Kde stahovat: www.auslogics.com

Asus Strix GTX750TI: výkon při zachování ticha

Herních grafických karet je na trhu celá řada. Řada Strix od společnosti Asus nad konkurencí ale tak trochu vyniká, zaměřuje se totiž na co nejvyšší výkon při zachování co nejtiššího provozu. Čipy jsou tak vždy přetaktované a nabízejí výkonný systém chlazení DirectCU II, díky kterému si grafika do určité teploty vystačí pouze s pasivním chlazením.

Asus Strix GTX750TI

Asus Strix GTX750TI

FOTO: archív výrobce

Dvojice ventilátorů se roztočí až v případě, že teplota stoupne nad hodnotu 65 °C. To platí i v případě modelu Asus Strix GTX750TI, který je nejlevnějším řešením s výše zmiňovanou technologií.

Jak již název karty napovídá, základem je grafický čip NVIDIA GeForce GTX 750 Ti. Jádro však bylo výrobcem již přetaktováno na 1124 MHz. V případě potřeby se však dokáže automaticky přetaktovat až na 1202 MHz.

 • Klady: tiché chlazení, přetaktováno už od výrobce
 • Zápory: některé tituly není možné hrát v maximálních detailech a rozlišení
 • Cena: 4700 Kč

CCleaner: zatočí s počítačovým smetím

Surfování na internetu, práce s textovými dokumenty, ale i prohlížení filmů a poslouchání hudby. Při všech těchto činnostech se na pevný disk ukládají pracovní soubory. A právě ty dokážou počítač neskutečně zpomalit. Zatočit s těmito skrytými a nepoužívanými soubory dokáže program CCleaner.

CCleaner

CCleaner

FOTO: archív tvůrců

Odstraněním nepotřebných dat můžete kromě rychlejšího chodu Windows získat i několik gigabytů prostoru na pevném disku. Obsluha aplikace je velice jednoduchá a intuitivní.

Kromě odstraňování souborů si program poradí s registrem, konkrétně s nepoužívanými položkami, které v něm zanechávají některé programy. Vyčištění registrů může také výrazně zrychlit chod Windows, před jeho spuštěním doporučujeme udělat zálohu – také to CCleaner dokáže.

 • Klady: zdarma, velice rychlý
 • Zápory: při nevhodném nastavení může CCleaner smazat i data, která nechcete
 • Kde stahovat: piriform.com

Kingston SSDNow V300: rychlost hraje prim

Prakticky každá prodávaná SSD jednotka je rychlejší než většina pevných disků. I mezi SSD jsou ale rozdíly v rychlosti. Kingston SSDNow V300 patří k těm nejvýkonnějším úložným systémům pro běžné spotřebitele. Zatímco obyčejný pevný disk dokáže číst i zapisovat data rychlostí 110 MB/s, model HyperX čte data rychlostí 320 MB/s a zapisuje rychlostí 270 MB/s. Levnější SSD mají klidně i o polovinu horší výsledky než Kingston SSDNow V300.

Kingston SSDNow V300

Kingston SSDNow V300

FOTO: archív výrobce

Takto vysoké hodnoty rychlosti uživatelé pocítí při spouštění Windows i jakýchkoliv programů, stejně jako při kopírování nejrůznějších dat. Práce s SSD je o poznání rychlejší, plynulejší a příjemnější než v případě klasického pevného disku.

Kingston SSDNow V300 se prodává buď jako samotná SSD jednotka, nebo jako kit se speciálním příslušenstvím pro montáž do počítačů a notebooků. V této variantě balení navíc obsahuje klonovací program pro snadný přenos dat ze starého disku na nový.

 • Klady: zrychlení PC či notebooku
 • Zápory: cena SSD ve srovnání s HDD
 • Cena: 1600 Kč (120 GB jen SSD); 1950 Kč (120 GB kit)

Revo Uninstaller: bič na nepotřebné programy

Většina lidí má na svých strojích nainstalován bezpočet nejrůznějších programů. Problém je, že když se je snaží odinstalovat, často po nich zůstávají ve Windows zbytečně složky, odkazy a záznamy v registrech, což může v některých případech výrazně zpomalovat počítač. Šikovná aplikace Revo Uninstaller ale dokáže všechna data, která se vážou k programu při mazání z pevného disku, najít a odstranit.

Revo Uninstaller

Revo Uninstaller

FOTO: archív tvůrců

Velice praktický je také takzvaný lovecký mód. Využijete jej v případech, kdy nevíte, jak program odinstalovat. V tomto speciálním režimu se kurzor myši promění na zaměřovač pistole, pak už jen stačí kliknout na program a Revo Uninstaller jej automaticky odinstaluje za vás.

Revo Uninstaller je velmi schopný, to je ale i jeden z důvodů, proč chce výrobce za jeho používání zaplatit. Během prvních 30 dní je aplikaci možné testovat zdarma, pak je ale nutné zaplatit za licenci necelých 800 Kč. Bez omezení je možné používat také starší verze programu.

 • Klady: jednoduchá obsluha
 • Zápory: odinstalování některých programů trvá poměrně dlouho
 • Kde stahovat: revouninstaller.com