Druhý dech pro staré počítače
Několik let starý počítač nebo notebook už nemusí současným nárokům uživatelů stačit. Kupovat kvůli tomu novou sestavu ale není vždy nutné. Velice často stačí jen PC vylepšit správnými komponenty.
Dva či tři roky staré počítače mají zpravidla dostatečně výkonné procesory, které běžného uživatele při práci příliš nezdržují. Tou opravdovou brzdou je nedostatek operační paměti.
Do většiny nových počítačů se proto dnes montují moduly o velikosti alespoň 4 GB. Nejlevnější sestavy však mají k dispozici stále jen 2 GB operační paměti, což u Windows 8 i starších sedmiček značně zdržuje při práci. Naštěstí další 4 GB paměti se dají pořídit už za 500 Kč.
Před koupí je nutné ověřit, jaký typ paměti je v notebooku nebo PC používán a zda je na základní desce volný slot po přidání dalšího modulu či zda bude nutné původní paměť nahradit.
Rychlé SSD jsou v kurzu
Práci zdržují také pevné disky. Tento problém je ale možné vyřešit pořízením SSD jednotky. Ta neobsahuje žádné pohyblivé součástky, díky čemuž je proti klasickým diskům daleko rychlejší. To je v praxi znát při otevírání a ukládání souborů, ale i při spouštění počítače.
Vylepšovat jdou samozřejmě i ostatní komponenty počítače, rozdíl je však poznat většinou u specifických činností. Například rychlejší procesor ocení lidé, kteří rádi pracují s videem – stříhání a převody do jiných formátů trvají daleko kratší dobu. Grafickou kartu zase milovníci počítačových her, kteří si chtějí užít maximální detaily a rozlišení.
Je dobré nezapomínat ani na to, že základem svižného počítače je jeho pravidelné čištění. Řeč přitom není o usazovaném prachu, ale o nepotřebném počítačovém smetí, které se do počítače ukládá při brouzdání po internetu či při otevírání příloh z e-mailů. Takzvané dočasné soubory totiž počítač sám nikdy nemaže.
Auslogics Disk Defrag: zrychlí disk
Po několika měsících práce může být pevný disk daleko pomalejší než na začátku. To je dáno tím, že jednotlivé programy jsou podle volného místa na plotnách disku roztříštěny na fragmenty. Právě proto v sobě operační systém Windows ukrývá funkci defragmentace pevných disků. Ta spojí dohromady co nejdelší bloky souvisejících dat, což umožní jejich rychlejší načítání.
Auslogics Disk Defrag
FOTO: archív tvůrců
Pokud vám ale vestavěný nástroj v operačním systému amerického softwarového giganta nevyhovuje, například kvůli menším možnostem nastavení, je vhodné využít speciální aplikace. Jednou z nich je program Auslogics Disk Defrag.
Mezi jeho největší přednosti patří rychlost a přehlednost. Defragmentaci je možné naplánovat na určitý čas nebo nechat běžet automaticky na pozadí. V takovém případě pak aplikace využívá nepotřebný výkon počítače.
- Klady: přehlednost aplikace
- Zápory: v automatickém režimu je úbytek výkonu poznat
- Kde stahovat: www.auslogics.com
Asus Strix GTX750TI: výkon při zachování ticha
Herních grafických karet je na trhu celá řada. Řada Strix od společnosti Asus nad konkurencí ale tak trochu vyniká, zaměřuje se totiž na co nejvyšší výkon při zachování co nejtiššího provozu. Čipy jsou tak vždy přetaktované a nabízejí výkonný systém chlazení DirectCU II, díky kterému si grafika do určité teploty vystačí pouze s pasivním chlazením.
Asus Strix GTX750TI
FOTO: archív výrobce
Dvojice ventilátorů se roztočí až v případě, že teplota stoupne nad hodnotu 65 °C. To platí i v případě modelu Asus Strix GTX750TI, který je nejlevnějším řešením s výše zmiňovanou technologií.
Jak již název karty napovídá, základem je grafický čip NVIDIA GeForce GTX 750 Ti. Jádro však bylo výrobcem již přetaktováno na 1124 MHz. V případě potřeby se však dokáže automaticky přetaktovat až na 1202 MHz.
- Klady: tiché chlazení, přetaktováno už od výrobce
- Zápory: některé tituly není možné hrát v maximálních detailech a rozlišení
- Cena: 4700 Kč
CCleaner: zatočí s počítačovým smetím
Surfování na internetu, práce s textovými dokumenty, ale i prohlížení filmů a poslouchání hudby. Při všech těchto činnostech se na pevný disk ukládají pracovní soubory. A právě ty dokážou počítač neskutečně zpomalit. Zatočit s těmito skrytými a nepoužívanými soubory dokáže program CCleaner.
CCleaner
FOTO: archív tvůrců
Odstraněním nepotřebných dat můžete kromě rychlejšího chodu Windows získat i několik gigabytů prostoru na pevném disku. Obsluha aplikace je velice jednoduchá a intuitivní.
Kromě odstraňování souborů si program poradí s registrem, konkrétně s nepoužívanými položkami, které v něm zanechávají některé programy. Vyčištění registrů může také výrazně zrychlit chod Windows, před jeho spuštěním doporučujeme udělat zálohu – také to CCleaner dokáže.
- Klady: zdarma, velice rychlý
- Zápory: při nevhodném nastavení může CCleaner smazat i data, která nechcete
- Kde stahovat: piriform.com
Kingston SSDNow V300: rychlost hraje prim
Prakticky každá prodávaná SSD jednotka je rychlejší než většina pevných disků. I mezi SSD jsou ale rozdíly v rychlosti. Kingston SSDNow V300 patří k těm nejvýkonnějším úložným systémům pro běžné spotřebitele. Zatímco obyčejný pevný disk dokáže číst i zapisovat data rychlostí 110 MB/s, model HyperX čte data rychlostí 320 MB/s a zapisuje rychlostí 270 MB/s. Levnější SSD mají klidně i o polovinu horší výsledky než Kingston SSDNow V300.
Kingston SSDNow V300
FOTO: archív výrobce
Takto vysoké hodnoty rychlosti uživatelé pocítí při spouštění Windows i jakýchkoliv programů, stejně jako při kopírování nejrůznějších dat. Práce s SSD je o poznání rychlejší, plynulejší a příjemnější než v případě klasického pevného disku.
Kingston SSDNow V300 se prodává buď jako samotná SSD jednotka, nebo jako kit se speciálním příslušenstvím pro montáž do počítačů a notebooků. V této variantě balení navíc obsahuje klonovací program pro snadný přenos dat ze starého disku na nový.
- Klady: zrychlení PC či notebooku
- Zápory: cena SSD ve srovnání s HDD
- Cena: 1600 Kč (120 GB jen SSD); 1950 Kč (120 GB kit)
Revo Uninstaller: bič na nepotřebné programy
Většina lidí má na svých strojích nainstalován bezpočet nejrůznějších programů. Problém je, že když se je snaží odinstalovat, často po nich zůstávají ve Windows zbytečně složky, odkazy a záznamy v registrech, což může v některých případech výrazně zpomalovat počítač. Šikovná aplikace Revo Uninstaller ale dokáže všechna data, která se vážou k programu při mazání z pevného disku, najít a odstranit.
Revo Uninstaller
FOTO: archív tvůrců
Velice praktický je také takzvaný lovecký mód. Využijete jej v případech, kdy nevíte, jak program odinstalovat. V tomto speciálním režimu se kurzor myši promění na zaměřovač pistole, pak už jen stačí kliknout na program a Revo Uninstaller jej automaticky odinstaluje za vás.
Revo Uninstaller je velmi schopný, to je ale i jeden z důvodů, proč chce výrobce za jeho používání zaplatit. Během prvních 30 dní je aplikaci možné testovat zdarma, pak je ale nutné zaplatit za licenci necelých 800 Kč. Bez omezení je možné používat také starší verze programu.
- Klady: jednoduchá obsluha
- Zápory: odinstalování některých programů trvá poměrně dlouho
- Kde stahovat: revouninstaller.com
mif, Novinky
Nove je lepsi
Také jsem ho dala na součástky člověku, který podniká v této praxi a mám jen notebook, už jsem si zvykla.
No, ohledně kupování nových komponent – sestře odešel na notebooku hdd – ten notebook měl 7 let minimálně už za sebou, tak si koupila hd a odešla asi základovka a to už si ho technik vzal na náhradní díly.
Osobně mám raději EasyCleaner, ale jen věc osobních preferencí. Jinak ale je potřeba si domácí upgrade dobře rozmyslet, hlavně co se finanční stránky týká. Nový disk (u SSD limity četnosti použití dané technologií zápisu), nové ramky či grafika mohou být jen začátek, pokud to vezmeme vážně tak nelze opomenout síťový zdroj a základní desku (a rázem zůstane jen bedna).
i já používám EC, ale zároveň nezapomínám na automatickou “komprimaci”
Když jsme pořizovali nový (repasovaný)počítač, měli o náš starý velký zájem. nevím, jestli ho ještě taky repasovali, k tomu se už nepřiznali 🙂
do sběru ? Mám starý zatím mi funguje
do zběru?
zajímavé
CCleaner používám velmi často, je vynikající a hlavně bych též doporučil Advanced SystemCare.
ano, taky varianta, ale pozor na to, že ne všechny programy “jdou dohormady”. Někdy se může stát, že jeden vyruší druhý.
Starý počítač se mi zatím vždy podařilo prodat a za získané peníze si koupit “nový” tj. repasovaný notebook z bazaru, který zatím šlape i když má nějaké vzhledové vady. No ale za tu cenu mi to bohatě stačí. Až odejde, budu postupovat asi stejně. Dnes už je trh nasycen a nejen v bazaru, ale i v inzerci či na Aukru najdete slušné kousky za dobrou cenu.
pre moje potreby je dobry kazdy ktory funguje keby prestal fungovat dam ho do zberu
Podle mě rači koupit novej
Opravdu,kdy je starý počítač,za rok za tři,podle výrobců,by jsme měli kupovat,každý druhý rok?
já kupuji počítače od firem jako Gigacom…
Repasované, ale za 10 let jsem neměl dosud reklamaci. Co potřebuji tak na něm udělám, nepotřebuji řešit každý rok nový nákup.
Každý má možnost volby
Je hezké vyčíslit, že nová paměť stojí pouhých 500 Kč, apod.
Kam se ale s cenou dostaneme, když si to neumíme, a zvláště u notebooků, vyměnit sami? Pak je z pouhých 500 Kč hnedle pouhých 1000 Kč… Aj aj aj 🙁
Můj počítač je původně starý křáp z bazaru. Postupem času však byl za nemalé investice zrenovován počítačovým nadšencem a teď si ho nemůžu vynachválit. Doufám, že mi bude ještě dlouho sloužit.
starý počítač by mohl sloužit jako “dekorace” třeba na chatě, jinak dle mé kamarádky je škoda cokoliv vyhodit …. asi jí ho daruji 🙂 – sice na něm neumí, ale to jí vadit nebude … 🙂
Přeji příjemný pozdní večer !
Měl jsem 2 “bedýnky” jako dekoraci tak dokonale umístěné, že jsem při povodni na ně zapoměl – samozřejmě odešly ….. teď sháním nějakou náhradu pro klikačky ( nemusí mít velký výkon) – moc by se momentálně hodily. Ale takový je život a voda hodně mění …..už nikdy dekorace !!!!!
dobrý nápad, ale pozor na chodce-:) eventuelně celou záležitost natočte, uveřejním vaše video-:)
Bohužel je otázkou, co je to “starý počítač”. Můj počítač je starý asi 8 let a kamarád – “počítačový mág” mi poradil, že nejvíc ho zrychlím (skoro na 10 m/s 😉 🙂 ), když ho hodím z okna… 😉
Není nad to mít dobreho kamaráda 😀 😀 😀
Zajímavé a ispirující ten můj starej křáp už je pomalej jak želva.
zajímavé. o Revo Uninstaller jsem nevěděla. třeba ho vyzkouším. 😀