Zásnubní prstýnek je s úspěchem předán, chybí jediné, naplánovat svatbu

V tomto slavnostním období vás toho čeká opravdu hodně, hlavně na nic nezapomenout. Pojďte projít vše, co vám zajistí krásnou svatbu.
Plánování svatby není zrovna procházka růžovým sadem. Počítejte s tím, že pokud se vydáte na vlastní pěst, čeká vás hromada práce s dodavateli a telefonátů. Na druhou stranu, svůj svatební den si naplánujete podle představ a to se také cení.

Pojďme si tedy přípravu na svatbu probrat hezky od začátku

Mezi nejdůležitější a zároveň nejnáročnější věci patří “základní trojka”

  • místo, kde proběhne svatební obřad, svatební hostina a ubytování svatebčanů
  • termín svatby tak, aby vyhovoval straně nevěsty i straně ženicha
  • rámcový rozpočet na svatbu

Doporučujeme začít jednat co nejdříve, aby svatba proběhla opravdu do roka a do dne

Svatební den se také vyplatí začít řešit hned. Zda se svatba bude konat na jednom místě nebo bude nutný přesun svatebčanů na svatební hostinu a večerní raut. Kdo bude řešit svatební hostinu a kde budou svatební hosté spát.

Termínů svatby se vyplatí zvolit víc. Po společné diskusi s nejbližšími pak zvolíte ten, který se nikomu nekryje například s dovolenou. Rozpočet na svatbu stačí stanovit alespoň orientačně, ale rozhodně určit maximální strop a kdo bude finance sledovat.

Svatba je i o vzpomínkách, které někdo zachytil

svatební fotograf Pavel Zahálka

Ten důležitý, nej a životní krok je potřeba uchovat na vždy.

Na vaší svatbě by proto neměl chybět profesionální svatební fotograf, ideálně i kameraman, který celý svatební den, svatební hostinu i večerní zábavu natočí.

Výběr svatebního fotografa by měl být v klidu, prohlédnout si jednotlivé svatební fotografie a zjistit, jestli je námi vybraný fotograf na náš svatební den volný.

Jaký styl svatby zvolíme?

Aktuálně jsou trendy romantické svatby v soukromých objektech nebo svatba na zámku , které nabízí kompletní zajištění svatby. Svatební obřad na zahradě, svatební hostina na terase nebo uvnitř objektu, včetně ubytování svatebčanů.

Pokud si představujete tu vaši svatbu netradiční, např. tropickou svatbu někde na pláži, zjistěte si víc a včas.

Nebo si vyberete svatbu na zámku, v jiném historickém objektu, třeba v zámeckém parku. Stačí si vybrat zámek, hrad nebo romantické místo v okolí, zajistit termín svatby a máte část svatební trojky vyřešenou.

Svatební šaty, to nejpříjemnější na přípravě

Zda zvolíte aktuálně se navracející klasický styl s dlouhou a bohatou sukní nebo spíše moderní trendy s kratší sukní je na vás. Pokud si svatební šaty půjčujete, vybírejte ve půjčovnách svatebních šatů. Určitě vám zajistí dostatek času pro výběr krásných svatebních šatů.

Koupě svatebních šatů je jednodušší, podívejte se do půjčoven svatebních šatů, zda nenabízí originální svatební šaty na prodej.

Co se týče šatů, je také důležité oblečení pro družičky, aby ladili s nevěstou.

V neposlední řadě, nezapomeňte na svatební oblek pro ženicha.

Koupit pánský oblek na svatbu není nic náročného, může, ale také nemusí ladit se svatebními šaty nevěsty. Pánský oblek na svatbu si můžete také půjčit nebo nechat ušít ve svatebním salonu.

Výběr snubních prstenů je jen o vás, vašich pocitech a vyjádření

Záleží jen na vašem vkusu a výběru drahých kovů na svatební prsteny. Zda budou pro oba partnery snubní prsteny stejné nebo si na nich necháte udělat památeční gravírování. Počítejte s tím, že snubní prstýnky na sobě, dáli bůh, budete nosit hodně dlouho.

Nastává čas, vybrat, kdo z přátel nebo rodiny půjde za svatebního svědka. Svědek není jen ten, kdo stojí za nevěstou nebo ženichem. Svědek velmi často přebírá i jiné povinnosti,

Nezapomeňte i na návštěvu matriky, pokud ji nemáte již zařízenou přes svatební agenturu. Tu vyřešíte nejdéle dva týdny před svatbou. S sebou si na úřad vezměte platný doklad totožnosti a rodný list.

Svatební šaty a fotografa máme, na řadu přichází svatební kytice a pohoštění včetně svatebního dortu

Co se týče svatební kytice a slavnostní výzdoby květin, zamyslete se nad tím, kde všude si svatební výzdobu představujete. Výběr květinářství pro květinovou výzdobu je pak jednodušší.

Svatební dort je dnes hodně diskutované téma

svatební dort

Někdo má rád klasiku, jiný zase moderní a netradiční pojetí, jak má svatební dort vypadat. Ideální je ochutnávka cukrářských výrobků v cukrárně, kterou si vyberete jako hlavního dodavatele.

Svatební koláče a další drobné zákusky by měli být součástí dohody. U dalšího pohoštění je důležité rozhodnutí, zda se pustit do hostiny, rautu nebo kombinace těchto dvou. Vybereme i alkoholické a nealko nápoje na svatební hostinu.

S grafikem nebo tiskárnou proberte svatební oznámení, jmenovky na svatební stůl nebo dárkové předměty pro svatebčany  a vyberte si design, který vyjádří maximum z vašeho svatebního dne.
Svatební oznámení můžete vyvěsit například formou události také na Facebooku, ale pozor, jen s upozorněním. Aby se pak vaše svatba nestala hromadnou událostí 😀

Jako poslední zbývá vyřešit několik detailů a výbavy

Myslete na slavobránu, tabule, svícny a podobně. Zjistěte, zda bude třeba například stan. Dolaďte oblečení svatebními botami a zamyslete se nad případnými dárečky pro svatební hosty.

Nevěsta by si měla začít objednávat kadeřnici a kosmetičku a na ženicha zbyde vyřešit zasedací pořádek u svatebního stolu.

Nezapomeňte na hudbu, můžete využít i služeb hudební produkce s  DJ.

Po svatebním obřadu se odměňte svatební cestou, ale hlavně si svůj velký den užijte

P. S.
pokud jsem něco vynechal, připište do komentáře. Klidně i zážitky z vaší svatby.

2 komentáře u „Co je potřeba zajistit na svatbu?“

  1. babicka11 napsal:

    Není snad vynecháno nic, jen perfektně popsáno, co nachystat na svatbu, její prožití i zakončení. Jsme tu všichni asi už dávno po svatbě, ale to vůbec nevadí si ji připomenout. Ten první svatební obrázek tady, to bude zřejmě z Prahy, z Vrtbovské zahrady. Ta je opravdu moc krásná…..

  2. Rojak napsal:

    Promiňte, ale dejte mi s touto tématikou pokoj ano? Děkuji. Víc k tomu nemám co říci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *