V posledních několika letech je ve stavebním průmyslu kladen důraz na nízkoenergetické nemovitosti. Pokud prahnete po pasivním rodinném domě, počítejte s tím, že potřebujete k jeho realizaci nejen perfektně navržený projekt, ale také vysoce kvalitní materiály pyšnící se dokonalými tepelně izolačními vlastnostmi.

Výstavba nízkoenergetického stavení je finančně náročnou záležitostí, nicméně vyšší počáteční náklady se brzy vrátí, neboť výrazně ušetříte na nákladech provozních. Stát vám však na pasivní dům přispěje nemalé částky. Jak si o dotace v rámci programu Nová zelená úsporám požádat?

Co nabízí Nová zelená úsporám?

Stát připravil miliardy korun na dotační program Nová zelená úsporám. Příspěvky se vztahují na zateplení, venkovní stínící techniku, automatický větrací systém, výměnu tepelného čerpadla, instalaci solárních panelů a podobně. Stát vám poskytne ještě dotace na zelenou střechu anebo systém využívající teplo z odpadní vody.

O dotace si mohou požádat jak majitelé rodinných domů, tak i bytová družstva, města a obce, podnikatelé a další firmy stavějící rodinné domy s nízkou energetickou náročností. Stát vyplatí na jeden rodinný dům až 300 tisíc korun za už zmíněnou nízkou energetickou náročnost a dalších 150 tisíc korun v okamžiku, pokud nemovitost disponuje moderními technologiemi, jež využívají obnovitelné zdroje.

Co musíte splnit?

Samozřejmě pro získání dotací je nezbytné splnit několik základních podmínek. Musíte:

 • předložit odborný posudek od projektanta,
 • vyplnit a podepsat list s technickými parametry,
 • doložit kopie faktur za provedené práce a pokladní doklady.

Jestliže tedy chcete požádat o dotace z programu Nová zelená úsporám, obraťte se na Státní fond životního prostředí. Už při navrhování projektu by měl projektant zakomponovat do něj jednotlivé prvky tak, aby výsledné stavení odpovídalo parametrům požadovaným státem.

Zajímá vás, jak ušetřit za energie? Potřebujete poradit se zateplením domu, dotacemi nebo třeba s volbou vhodného vytápění? Na webu E.ON Rádce najdete mnoho praktických tipů a triků pro úspory elektřiny a plynu v domácnosti a můžete si zde snadno  domluvit osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s energetickým poradcem.

4 komentáře u „Chcete nízkoenergetický dům? Nová zelená úsporám vám poskytne nemalé dotace“

 1. matylda napsal:

  Při první vlně zelené úsporám jsem se o to zajímala. vyplnili jsme všechno možné, už jsem doma měla i projekt a ty další papíry. než jsem je stačila odeslat, den ze dne Zelenou zrušili a já měla jen poplacené složenky. zateplovali jsme bez dotace za své.

 2. Evik napsal:

  Tohle je někdy opravdu o nervy. Než vše vypíšete a podáte…

 3. babicka11 napsal:

  S žádostmi o dotace jsou vždycky problémy, hodně papírování, všude plné čekárny a nakonec to nemusí vyjít. Jsem ráda, že tyto záležitosti řešit nemusím.

 4. Rojak napsal:

  Všechno vypadá opravdu krásně ale když jsem se o to víc zajímal, tak už to tak dobře nevypadalo, protože podmínky jsou hodně přísné a komplikované. Počet žádostí, o kterým nedávno mluvili ve zprávách tyto moje obavy potvrdily. A stejně jsou na tom moji známí, kteří se o to rovněž zajímali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *