Trochu historie a informací z daleké minulosti. Bohužel zámek a jeho vnitřní prostory jsou pro prohlídky nepřístupné, protože jsou využívány Knihovnou Národního muzea.
Můžete si prohlédnout krásný zámecký park. Ten, kdo má před sebou životní krok, může zde uspořádat krásnou svatbu na zámku.

Zámek Zbraslav se nachází v pražské čtvrti Zbraslav

Zámek Zbraslav byl založen už ve 13. století pražským biskupem a své sídlo pak předal králi Přemyslu Otakarovi II. Ten sídlo přebudoval na královský lovecký dvůr. Nebylo divu, v okolí krásné hluboké lesy přímo lákaly na honitby. Také nechal vysadit vinice a pěstoval vinnou révu.

Roku 1292 jeho syn Václav II. zde nechal postavit cisterciácký klášter.

Po jeho smrti nebyla stavba hned dokončena, pokračovalo se až v roce 1329 až do roku 1333. Téhož roku se na Zbraslav se vydal mladý kralevic Karel, později nejslavnější český panovník Karel IV., aby uctil památku své matky Elišky Přemyslovny, zde pohřbené. Za jeho vlády bylo vydáno výhradní právo klášteru. Po jeho smrti roku 1378 byl neustálými potyčkami a válkami klášter značně poničen.

V letech 1650-1654 opat Jakub III. dal klášter nejen přebudovat, ale i rozšířit o další budovy a kapli.

Pak se postaral o další změnu a rozsáhlou stavbu, již dnes podobnému zámku až do roku 1732, další opat Wolfgang Lochner. V dalších letech po roce 1764 nechal zřídit budovu pivovaru opat Desiderius Andres. Všechny tyto práce stály mnoho práce, úsilí i peněz. Přesto roku 1785 císař Josef II. klášter zrušil a veškeré pozemky, budovy a vlastněné prostory přešly do církevního fondu. Klášter byl zčásti přestavěn na zámek.

Začátkem 20. století se koupí stal průmyslník Cyril Bartoň z Dobenína, který pomohl zámek dostat do podoby, aby se v něm dalo obývat. V letech 1956-1994 tu probíhala velká stálá výstava českého sochařství 19.-20. století.

Roku 1939 část zámku pronajal Národní galerii a ta ji stále využívala až do roku 2009. Nájemní smlouva pro ni skončila 30. září a po sedmdesáti letech se areál zámku 1. října pro veřejnost uzavřel. Zámek byl vrácen Bartoňům v restituci a záměry dalšího využití zámku, jsou v rukou majitele.

Exponáty se přestěhovaly do paláce Kinských na Staroměstském náměstí v Praze.

Bohužel zámek je pro prohlídky nepřístupný, pouze si můžete prohlédnout zámecký park. Ten, kdo má před sebou životní krok, může zde uspořádat krásnou svatbu na zámku.

Udělejte si výlet lodí do Zbraslavi

První výletní loď už odplula 28.4.2018.
Parníkem se se dostanete z Prahy-Rašínovo nábřeží – Zbraslav – Měchenice – Davle – Štěchovice – až na Slapy-Třebenice.

Pokud nehledáte jen tip na výlet, podívejte se na portál Ubytování na zámku

Najdete tam spoustu zámků a hradů, kde se můžete ubytovat a užít si s rodinou víkendový výlet nebo koupit pobyt na zámku na letní dovolenou.

Foto použito z oficiálního webu zámku.

3 komentáře u „Brzy bude čas na výlety, navštivte třeba Zámek Zbraslav“

  1. Rojak napsal:

    Můj strýc měl chatu v Davli na soutoku Vltavy se Sázavou a do Zbraslavi to byl jen kousek. Nyní jako občan Moravskoslezského kraje to mám kapánek z ruky.

  2. lgku990 napsal:

    Rádi chodíme na prohlídky zámků, ale tento je bohužel nepřístupný, takže zbývá jenom prohlídka okolí zámku, škoda.

  3. babicka11 napsal:

    Na Zbraslavi bydlela moje kamarádka ze školy, mockrát jsme se navštěvovaly, takže i zámek jsem viděla. Je tam pochován i český a polský král Václav II., syn českého krále Přemysla Otakara II.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *