Je zde březen, jaro je už za humny.

Český název měsíce pochází z rašení bříz a začátek březosti zvířat. Úplněk v březnu nastává 12. 3. a dle tradic by se neměl ten den stříhat živý plot, a dle pověry se nedoporučuje také žádný lékařský zákrok.

Začátek jara je vždy brán církevně a je to vždy 21. březen. Astronomické jaro může totiž začínat 20. března a dokonce i 19. března.

Březen je měsícem nových začátků, nastává jarní rovnodennost i letní čas, kdy se bude měnit 26. 3. z 2.00 na 3.00 hod. Všichni už se těšíme na jaro a na sluníčko.

Tradice a zvyky byly původně spjaty se změnami v přírodě, fázemi měsíce, ročními obdobími a sklizní úrody. Hodně lidových svátků a zvyků patří svým původem do dávných dob.

Pranostiky na březen.

Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé
Kolikrát v březnu rosa padává, tolik mrazů do Velikonoc bývá a tolik mlh přijde v srpnu
Březnové mlhy – letní deště
Březnové slunce má krátké ruce
Hřmí-li v březnu, tak také v červnu

Znát něco ze zvyků našich předků je zajímavé, ale je to také povinnost vůči historii celého národa. Většina zvyků se drží spíše na vesnici, ve větších městech už tak ne, ale je to škoda. Tak si tu něco ve zkratce připomeňme, co ještě měsíc březen přináší.

Březen je třetím měsícem roku a právě 2. 3. 1978 vzlétl do vesmíru první československý kosmonaut, Vladimír Remek, a my jsme se stali třetí zemí, jež poslala svého zástupce do kosmu.

Měli bychom si také vzpomenout na narozeniny zakladatele Československé republiky, prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka (také zkratkou T.G.M. – s Američankou Charlottou Garrigueovou se roku 1878 oženil), který se narodil 7. 3. 1850 a byl ve funkci prezidenta od 14. listopadu do 14. prosince 1935. Narodily se mu děti Alice, Herbert, Jan, Olga a Eleonora – ta však po pár měsících zemřela.

Neměli bychom ani zapomenout na 15. 3. 1939, když Hitlerova vojska dokončila obsazení českých zemí a začalo období útlaku a lidského ponižování, trvající více jak šest let. Ač je tato doba už velmi vzdálená, je třeba ji neustále připomínat a vysvětlovat, aby se už nemohla nikdy opakovat.

Také každoročně vzpomeneme na 8. 3. – na mezinárodně uznávaný svátek – Mezinárodní den žen. Starší jistě pamatují na podnikové oslavy a pozorné kolegy, co připravovali pro ženy pohoštění a dárky v podobě květin a drobných dárků. Ještě dnes se v některých rodinách slaví MDŽ, vždyť i malá kytička potěší. Většina mladých ale toto datum přechází bez povšimnutí v domnění, že se jedná o komunistický svátek, ale pravda to není. S bývalým režimem jeho vznik nesouvisí a jde o den uznávaný v různých částech světa. Počátky tohoto dne sahají totiž hlouběji do historie. Svátek vznikl díky stávce švadlen roku 1908. Právě švadleny z New Yorku stávkovaly za zlepšení životních podmínek. Cílem tohoto boje bylo získání volebního práva pro ženy, a boj za rovnoprávnost. Právě na postavení žen ve světě měl tento svátek upozorňovat.

Můžeme se také těšit na tradiční Josefovské zábavy, které završí sezónu plesů. 19. 3. má svátek Josef, který patří k nejužívanějším českým jménům. Počet chlapců s tímto jménem ale rok od roku klesá, moderní rodiče dnes upřednostňují jiná jména. Dle posledních údajů se nachází asi na 20. místě mezi novorozenci.

Taktéž se slaví Den učitelů, který připadá na 28. 3., je to den narozenin velkého pedagoga a biskupa jednoty bratrské Jana Ámose Komenského.

Ještě na jednu březnovou tradici bychom neměli zapomenout a to na „Březen – měsíc knihy“. Pamatuji na čtvrteční fronty před knihkupectvím, kde si lidé vybírali knižní novinky. Při dnešních cenách si ale skoro každý nákup drahých knih dobře rozmyslí. Existují ale půjčovny knih a tam si lze dobře vybrat nějakou zajímavou knížku a příjemně strávit večer pěknou četbou.

K jarním obyčejům, které jsou také spjaty s příchodem jara, patří vynášení Moreny, která ztělesňuje zimu a je vyrobena ve formě figuríny, třeba z vymlácené slámy s prázdnými klasy. V průvodu je vynesena mimo obec, kde se hází do řeky, aby po proudu odplavala. Tento obřad představuje konec zimního období a vítězství života.

K pokladnici naší kultury patří pohádky, lidové zvyky a legendy stejně, jako umění, ale i věda a technika.
Svátky jara patří k největším svátkům roku. Radost z příchodu jara a slunce se slavila veselicemi, zpěvem a proto si taky zazpívejme:
Přišlo jaro do vsi, kde jsi, zimo, kde jsi? Byla zima mezi námi, a včil už je za horami. Hu, hu, hu, jaro už je tu!

23 komentářů u „Měsíc Březen“

  1. irinkamil napsal:

    Takovéto články, které nám připomínají co, kdy a kde se stalo, kdo se kdy narodil či zemřel, jaký měl jeho vynález nebo činnost význam pro lidstvo atp., jsou důležité pro paměť naši i našich potomků. Spousta věcí a událostí se ze školních osnov nějak vytratila nebo se o nich v učebnicích píše už jen velmi okrajově a dítěti připadají jen jako prázdná slova, nerozumí jim. Osnovy jsou také čím dál tím víc rozsáhlejší, času na jejich zvládnutí je mnohem méně, mimo jiné také díky nově přidaným státním svátkům. Líbí se mi například počítačové kvízy, kdy se děti formou hry také vlastně učí o událostech z historie naší i světové, něco z přírodopisu, zeměpisu i dalších oborů vědy. Je dobré pro další život mít všeobecné znalosti ze všech oborů. Ráda sleduji TV soutěžní pořad A-Z kvíz, tam je, jen tak pro zajímavost, vidět, že mladí soutěžící bravurně zvládají počítačovou terminologii, ale už velmi plavou třeba v historii, kdo byl Jan Lucemburský nebo v zeměpise, kdy ani jeden neví, kde leží třeba Tunis nebo že Kaspické moře je jezero, hroznýš královský že je škrtič a tak podobně. Proto si ráda čtu na blogu tradiceazvyky.cz, je tam spousta zajímavostí, od pranostik, přes zvyky a obyčeje, návody třeba na barvení velikonočních vajíček a v neposlední řadě také pár receptů z české kuchyně, kterých se tam, jak doufám, objeví časem mnohem víc. Už se pomalu blíží Vánoce, tak jich k těm velikonočním přibude asi hodně. Tradiční vánoční cukroví mé babičky bylo vyhlášené, ale nezachoval se žádný recept, tak se těším, že mezi těmi přidanými se bude některý podobat některému babiččinu. Udělat dobrý bramborový salát, to je taky věda. Do běžných receptů, které jsou po různu v časopisech nebo jsou i vydány v kuchařce, se dávají různé ingredience z cizích zemí, kolikrát ani nevíme, co to je, natož jak to má třeba vypadat nebo chutnat a kde to sehnat. O to víc se těším na ty tradiční, pravé české receptíky s vánoční tématikou.

  2. Plazmic napsal:

    S tím jarem se nějak chvátá ještě měsíc zimi, to je třetina zimy to tak za dveřmi jaro ještě není, by mi zajímalo jestli byl po první Čssr kosmonautovi Remkovi ještě vůbec nějaký další náš kosmonaut či kosmonautka?

    1. babicka11 napsal:

      Byl první a zatím jediný Čech ve vesmíru, společně s ním absolvoval výcvik i Oldřich Pelčák, který zaujal pozici náhradníka, do vesmíru neletěl.
      Jinak byla ve vesmíru i postavička Krtek v roce 2011 :-).

  3. coolnet napsal:

    Tak na ten webik se tesim…díky lidi.

    1. babicka11 napsal:

      Ten “webik” je dávno “v provozu” – stačí juknout 🙂

  4. MadameBijou napsal:

    Jaro a svátky jara jsou moc krásné. Mě jako studentku knihovnictví zajímá březen i jako měsíc knihy. Je to skvělý a užitečný zvyk.
    I když je pořád ještě chladné počasí, příroda se začíná probouzet a je to úžasný pohled.

  5. vita1980 napsal:

    až aby to jaro přišlo, letošní zimy mám opravdu už plné zuby. věčný sníh, potom oteplení – náledí, teď v posledních dnech déšť a silný vítr, fuj.

  6. evca napsal:

    tak už nás to čeká,jarní dny no a bude všude plno kytiček a mám moc ráda vuni jara

  7. devilscat napsal:

    Na jaro už se strasně moc těším, nejen, co se počasí týká, ale máme doma babičku Josefku, takže budeme slavit, nejen její svátek, ale v naší rodině se slaví i MDŽ, nejen kytičkou, ale třeba i procházkou. A co se týká zahrádky, už taky pomalinku předpěstováváme a zrovna dneska jsem koupila cibuli sazečku – ano, jaro přichází a je to super! 🙂

  8. polivkovamaruska napsal:

    Březen a jaro patří k sobě. Zima je skoro za námi a každý se těší na sluníčko a první jarní kytičky. Začnou se rodit jarní mláďata a taková procházka probouzející se přírodou, nás určitě nezklame. Babička mi říkala, až uslyším první zahřmění, mám něco těžkého zvednout, abych byla silná celý rok. Tak si počkejte na první bouřku a mějte se krásně.

  9. Ivona napsal:

    Březen-plno tradic, plno svátků. Když jsme u těch Josefů, tak můj taťka byl Josef a děda taky. No a můj brácha se narodil den po Josefu. V březnu už to sice začne na zahradě, ale nevadí, nemůžu se dočkat. Já mám jaro nejraději ze všech období.

  10. pavlina69 napsal:

    Mám doma dva Josefy,manžela a syna .Oslava už se chystá.

  11. lgku990 napsal:

    Všichni si už myslíte na jaro, teploučka se Vám už zachtělo, holt musíte ještě chvíli vydržet, mně osobně zima nevadí, mám zimu dokonce i rád.

  12. Rojak napsal:

    No už se letos nemůžu ani dočkat. Letos mě ta zima nějak vybila. Nechci si to přiznat, ale asi je to přibývajícím věkem. Už se těším na kolo a trochu toho sluníčka.

  13. matylda napsal:

    Já se už nemůžu jara dočkat. Bílá barva při pohledu z okna mne uspává a nudí. Včera jsem taky obcházela dům a zahradu – všechno ještě spí 🙁

  14. Barny napsal:

    Já už mám také na zahrádce první předzvěsti jara bledulky a sněženky jsou napůl cesty.Hurá

  15. blaju napsal:

    Jaro mám také ráda, ale beru toto období jako každé jiné v roce, každé roční období má své kouzlo a k životu bezpodmínečně patří.

  16. Benula napsal:

    Já už jaro vítám,našla jsem na skalce první sněženky i hyacint vykukuje. Takže už se jaro hlásí, můžem se radovat.Jo a vyfotím a pošlu.

    1. radek napsal:

      budu rád za každé foto, jen všechny poprosím: foťte na šířku

  17. babka napsal:

    I já se už těším na jaro. Na MDŽ dostávám 2 dárky – jeden ke svému svátku a druhý právě k MDŽ. Zahrádku bohužel nemáme a tak se těším na procházky jak kolem vilek, kde budou vykvétat kytičky, tak do přírody, kde už to bude, díky zeleni a barvám kytek, veselejší.

    1. radek napsal:

      všichni se těšíte na jaro, léto, podzim a zimu, chodíte na procházky, výlety ale fotky a zážitky nikde 😀

  18. bobalka napsal:

    Jaro je pro mě nejoblíbenější roční doba, mám ráda to krásné jarní probuzení, kdy sluníčko zatím nesměle hřeje do tváře a vůně rozmrzající půdy cítíte i tady v městě. Kvítečky pomalu vykukují a každý den přibývá zeleně. Už aby to jaro bylo tady. Moc se těším.

  19. veruska napsal:

    Na jaro se těším moc, až na zahradě rozkvetou první kvítka a vylétnou včelky. Pomalu se začne zelenat tráva a lidé budou pracovat na zahradách a bude všude okolo živo. Na to se moc těším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *