Barf strava je v  dnešní době oblíbená strava pro psa.

Je spoustu ras, které se hodí do bytu, na zahradu nebo na hlídání. Každý pes si svojí povahou určítě najde místečko v srdci svého pána. A proto bychom se měli o své čtyřnohé mazlíčky dobře starat, aby nám dělali společnost co nejdéle.

Důležité je životní styl našeho psa.

Každý pes, ať se jedná o malou čivavu nebo velkého německého ovčáka potřebuje pohyb. Každodenní procházky jim dělají nejen radost, ale i něco pro zdraví.

Druhý důležitý faktor je krmivo.

Na dnešním trhu je spoustu druhů krmiva,  granule, konzervy nebo si můžete samy vařit pro svého psa. Dnešní novinka, která se nazývá je systém barf (jedná se o syrovou stravu pro psy)

Vezmeme to po pořádku.

Koupit granule, nasypat je psovi do misky a máme vystaráno. Ale není granule jako granule. Důležité je kupovat opravdu kvalitní, aby měli co největší složení masa a důležitých živin. Nejlepší jsou připravované za syrova.

Jako u našich potravin, tak i granule mají napsáno složení a to je důležité! Kvalitní granule musí obsahovat maso + přílohu + vlákninu, vitamíny a stopové prvky.

Levnější granule obsahují jen minimální množství masa a hlavně pšenici. Pes je všežravec, ne kráva, která žvýká trávu. Nejvíc se kritizují granule kvůli malému obsahu masa a ztrátě živit tepelnou úpravou.

Určitě je důležité kupovat takové množství, aby se granule nestačili zkazit než je pes zkonzumuje a dobře je uschovat v zaviratelných nádobách.

Jednou mi veterinář poradil  jak kupovat granule.

Určitě ne z obrovských pytlů na váhu. Nikdy nevíte, jak jsou dlouho otevřené, mohou být zkažené nebo zvětralé.

Druhá rada je, že by 1 kg granulí neměl stát míň než 100 Kč.

Konzerv je dnes spousta druhů. Jak u granuli tak i u konzerv je důležité si přečíst složení. Myslím, že tento způsob krmení pejskům chutná nejvíc, ale je to dost drahá záležitost a u starších psů se může stát, že konzervy i ty kvalitní už nedovede tak dobře strávit a mají pak nepříjemné problémy např. průjem, zvracení…

Nejnovější způsob stravování je takzvaná barf strava. Je to podobná strava jako u lidí, která se jmenuje raw, tudíž jídlo konzumované v syrovém stravu.

Barf znamená – bones and cheese meat (kosti a syrové maso)

Přirozená strava psu, tedy hlavně jejich předku vlků je to, co jedli v lesích. Psům nestačí podávat jenom maso, potřebuje i přílohu jako zeleninu, ovoce, kořínky a bylinky.

Každá porce by měla tvořit 2 – 3% ideální váhy Vašeho psa.

Složení:

půlka maso, třetina kosti a zbytek je příloha- ovoce zelenina bylinky, to co se dá najít volně v lese.

Myslím, že na tomhle stravování něco bude, ale pes, který je od narození naučen na  granule se bude hůř předělávat na tuhle stravu. Ale zajímavé to je.

Výhodou může být, že se dá koupit, ale také si jí můžete vyrábět doma samy.

Ať krmíte jakýmkoliv stylem nejlépe poznáte vy sami na své psovi, jak mu daná strava sedí a to podle jeho výkalu. Zdravý pes má mít tvrdé a pevné výkaly. Určitě by neměl vykadit vše, co sní. Všechny potřebné živiny a složky mají zůstat v těle.

Kdybyjste se přece jen rozhodli vyzkoušet novinku barf, tak jsem našla na internetu i granule dělané v tomhle stylu. Eva

11 komentářů u „Barf strava – čím krmíte Vašeho psa vy?“

 1. irinkamil napsal:

  Strava pro psy barf, to je pro mne novinka. Je pravda, že už hodně let nemáme žádného psa a v době, kdy jsme psa měli, žádné takovéhle vymoženosti nebyly. Nějaké granule sice v obchodě prodávali, ale ty byly tak drahé, že pro pětičlennou rodinu bylo nemyslitelné, aby dala víc za krmení pro pejska, než za jídlo pro sebe. Ani samotné maso nebylo, vzhledem k našim tehdejším příjmům, nijak zvlášť dostupné. Proto jsem mu vařila hlavně zeleninu s těstovinami a masa jen tak pro ovonění, aby to zbaštil. Snad mu to i chutnalo, protože dokonce škemral o přídavek, který jsem mu sice dala, ale už jen tak větší lžíci, kdybych ho totiž krmila, jak by on chtěl, nejspíš by se i z jezevčíka stala koule. Sousedovic fenka vlčáka byla zas naučená na syrové ovoce, když měl syn v ruce jablko, byla ochotná ho i povalit, jen aby se k jablíčku dostala. Dnes bych asi nejspíš kupovala nějaké granule či stravu barf, ta mne zaujala, poptala bych se ale veterináře. Ten by měl především vědět, co které zvířátko má jíst, aby tu s námi bylo hodně dlouho. Když jsme se přestěhovali do jižních Čech, tak jsme měli dokonce dva psy, těm jsem v podstatě vařila to stejné, jako předešlému psíkovi. Těmto pejskům jsme ale už kupovali i granule, stejně jako kočkám a králíkům. Byli to mlsouni, psi chodili na granule pro králíky, kočky zas chodily na granule psí. Asi v nich bylo něco, co jim vonělo nebo dokonce v jejich stravě scházelo stejně, jako se říká, že když dítě seškrabuje omítku ze zdi a jí ji, že mu chybí vápník, ale opravdu nevím, co je na tom pravdy.

 2. Plazmic napsal:

  Nejlepší je domácí strava, masíčko a další věci a zbytky to samé pro všechna zvířata na zahradu, granule jsou s různou výživou a konzervy pro psi a kočky jsou kvalitnější než jídlo pro lidi, všechno je samozřejmě drahé.

 3. pskrob napsal:

  nemám psa

 4. polivkovamaruska napsal:

  Měla jsem už tři pejsky. Vždy střední pudly.Takže miláčkové, kteří si dávali jak granulky, tak masíčko. Dožili se vždy vysokého věku, ale je to bolestné loučení,takže počkám na pejska, kterého si chtějí pořídit vnučky.

 5. lgku990 napsal:

  My psa taky nemáme a já bych ho domů ani nechtěl, mám je rád, ale domu už ne, míval jsem kdysi vlčáka, ale takový pes do bytu nepatří.

 6. veruska napsal:

  Náš Max má nejraději zbytky od oběda, protože granulí je už asi přežraný. Na granulky mu musíme dát konzervu, aby mu šmakovaly. Je pravdou, že 1000 Kč za granule nedávám.

 7. Rojak napsal:

  Náš Max jí prakticky všechno, Granule mu kupujeme v Mountfieldu a jsme s cenou a kvalitou spokojeni.

 8. babka napsal:

  Ten náš čistokrevný oříšek je vybíravý až hrůza. Byl mojí maminky ale po její smrti jsme ho zdědili. Granule nakupujeme v pytli a když je v akci. Sežere toho málo ale co si pamatuji, tak to žral stejně od mala.

 9. bobalka napsal:

  Náš pes je všežravec, je na granulích, ale stejně mu nejvíce chutná to, co si vyloudí od členů domácnosti. Granule kupujeme v Kauflandu masové a chutnají mu. Samozřejmě mu baštu zpestřujeme i psími pamlsky. Na syrovou stravu bych ho nepřeváděla, asi bychom ho neuživili, je to pitbull a zbaští toho opravdu hodně.

 10. matylda napsal:

  Kilo nad sto korun? Jau!

 11. babicka11 napsal:

  My jsme psa doma nikdy neměli, jen manžel, když ještě jako svobodný, měl doma vlčáka. U nás byly jenom kočky, jeden čas i tři – nedokázali jsme dát ani jednu někomu jinému. Byly prostě každá jiná a měli jsme z nich radost. Byly dobře krmeny a měly krásnou srst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *