Baňkování (někdy také vakuoterapie) je vhodná jako doplňková metoda klasických, tak i alternativních a ostatních druhů masáží. Jedná se o metodu, která je stará několik tisíc let a pochází zřejmě ze staré Číny.

Základem baňkové masáže je přiložení baňky k pokožce a vytvoření přiměřeně dostatečného podtlaku

Pokožka je vtažena dovnitř baňky, kde je vakuum, a tím dochází k výraznému prokrvení. To vede ke zlepšení proudění krve a stimulaci podkožních kapilár (vlásečnic). Dostavuje se urychlení metabolismu a pozitivně působí na odstranění toxických látek z těla.

Tradiční postup při baňkování  je nanesení skleněných baněk a vytvoření podtlaku pomocí ohně a následného přiložení

Používáme několik druhů baněk.

Baňky s balónkem, které se využívají u dětských pacientů, kteří mají obavu z ohně.

Dále pak např.: gumové nebo také silikonové, které jsou snadně manipulovatelné a nehrozí jejich rozbití, jako u skleněných baněk.

Skleněné (ohnivé) baňky jsou tradiční, a díky tomu lze pomocí ohně vytvořit mírný, až silný podtlak.

Tato metoda probíhá následně po masáži

Baňky se přikládají po páru, v souvislých řadách odspodu páteře nahoru až ke krční oblasti. Zejména po první aplikaci je možné, že na těle zůstanou v místech, kde byly baňky přiloženy “modřiny”. Ty však nejsou nebezpečné a během několika dní se samy ztratí.

Nejčastěji se setkáme s přikladáním a aplikací baněk na záda, kdy se většinou aplikuje v rozmezí 8-12 baněk.
Urychlí se krevní oběh a tělo bude rychleji vylučovat škodliviny. Působí hloubkově na regeneraci tkání. Baňková masáž uvolňuje svaly a svalové blokády, odstraňuje bolest a  následně i  podporuje imunitní systém. Revitalizuje a omlazuje tělo díky tomu, že má velké detoxikační a ozdravné účinky na lidský organismus a zároveň působí reflexně na vnitřní orgány. Zvyšuje sekreci synoviální tekutiny (kloubní tekutiny), to způsobí lepší zásobení kloubů živinami.

Trombóza, křečové žíly (varixy) a problémy s krví by mohly být výstražným signálem k neprovádění této metody. Stejně tak jako gangrény a otevřené rány nebo hnisavé infekce.

Pozor si musíme dát u osob s nádorovým onemocněním, jelikož by mohl hrozit rozsev a vznik a hrozba metastáz (rozsevu a vytvoření dceřiných ložisek).

Doba aplikace je zhruba půlhodiny až hodina.
Po provedení této procedury se doporučuje chránit záda před možným prochladnutím a držet je v teple.

Hledáte masážní salon nebo maséra v Jihomoravském kraji, který vám baňkování provede?
Podívejte se na Zdravý blog, třeba si vyberete.

Pokud jste někdo již baňkovou masáž vyzkoušel, napište svoje postřehy.

4 komentáře u „Baňková masáž nebo také baňkování“

  1. pskrob napsal:

    Viděl jsem ji, ale nevyzkoušel

  2. lgku990 napsal:

    Tak tuto metodu masáží jsem ještě nevyzkoušel, ale už jsem něco o tom slyšel.

  3. babicka11 napsal:

    Já to znám, dokonce jsem nějaké baňky vyhrála v Překvapení, už je to pár let. Nikdy jsem to ale nepoužila a ani nevím, kde skončily. Pro mě toto nepřichází v úvahu z důvodu mé nemoci.

  4. Rojak napsal:

    Tak něco takového je pro mne španělská vesnice. Absolutně o tom nic nevím a připadá mi tato metoda, nebo léčitelství jako z prostředí nějakého indiánského šamana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *