Vánoce se blíží, 4 svíčky nám čas přiblíží.

Název advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příchod a trvá 4 týdny, kdy se připravujeme na Vánoce.

pernickyBěhem tohoto období se musí vše stihnout, napéct cukroví, naklidit, nakoupit dárky, ale také se jít podívat na jarmark, který se koná v každém větším městě.

Také se poprvé rozsvěcuje velký vánoční strom, na který se nejvíce těší děti.

Do Vánoc zbývá ještě 25 dní, a to je ještě dlouhá doba, aby se vše v klidu stihlo. Ještě před adventem mnozí z nás začínají péct perníčky, a po Mikuláši další cukroví.

První adventní neděle začíná právě dnes, 27. listopadu.

Podle tradice se každou adventní neděli zapaluje na věnci jedna svíčka. Barvou adventu je fialová a vyjadřuje důstojnost a čekání.
Označuje se jako železná neděle.
svíčka se jmenuje Naděje

Druhá adventní neděle vychází na 4. prosince.

Označuje se jako bronzová neděle
– svíčka se jmenuje Mír

Také se tento den na svátek sv. Barbory se řežou větvičky stromů, nejčastěji třešně, které mohou do Vánoc rozkvést. Tyto větvičky přinášení do domu štěstí, jako jmelí, kterým si své domácnosti také zdobíme.

Třetí adventní neděle vychází na 11. prosince

Označuje se jako stříbrná neděle
– svíčka jako jediná by měla být růžová a jmenuje se Přátelství

Čtvrtá adventní neděle vychází na 18. prosince.

Označuje se jako zlatá neděle
– svíčka se jmenuje Láska

Někdy jsou věnce i s pátou svíčkou, umístěnou uprostřed, ta se zapaluje na Štědrý den po západu slunce a symbolizuje Krista.

Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček.

Měli bychom se snažit svátky užívat, péct v klidu cukroví, zdobit barák, těšit se z blízkosti rodiny a žádný stres z toho, že nebude všechno ťip ťop.

perníškyMá být pouze klid a pohoda a Vánoce budou takové, jaké si je uděláme.

Je jen škoda, že většina lidí pod tím vidí jen běhání po obchodech a přejídání se.

Když vidím, jak se lidé honí za dárky, půjčují se peníze a pak nemají na splácení.

Také nabídky v televizi, jak nám půjčí, hodně lidí to naláká.

Fronty na kapra mi připadají k smíchu, jako by si ho lidé nemohli dát celý rok a čekají na ten jeden den.

 

U dárků jde především o překvapení a nápad, jak toho druhého potěšit.

Takže přeji všem pohodu, lásku a hlavně zdraví – to se totiž koupit nikde nedá – prostě krásné Vánoce.

25 komentářů u „Advent, začíná ten opravdový vánoční čas“

 1. babka napsal:

  Pravda je, že by to měl být čas klidu, návštěv, pohody. Na druhou stranu skoro každá z nás to chce mít v tomto období doma ještě krásnější a voňavější a útulnější a ….
  Zkrátka a dobře – nepřehánějme to, co bude – to bude. Hlavně, že se sejdou ti, co se mají rádi, popovídají si, zavzpomínají – a o tom to je. Najít si čas jeden pro druhého.
  Klidný, pohodový a krásný advent všem.

 2. Benula napsal:

  Moc hezký článek, opět jsem se poučila, dozvěděla,co ještě nevím, o barvě a co znamenají svíčky jsem ještě neslyšela. Dárky máme vždy takové na co kapsa stačí, nikdy bych si nepůjčila a děti to vždy chapali a taky tak žijí.Nejkrásnější o vánocích je dětský úsměv a radost při rozbalování dárků. Ale i děti odrůstají a tak zbývají vzpomínky,ale klid a pohoda o vánocích se musí vychutnat.

 3. blondynka napsal:

  Nikdy jsem si na dárky nepůjčila, je to fakt blbost, když mám víc peněz, jsou bohaté vánoce, když je peněz mín musí to každý pochopit že budou menší dárky. Oni to samozřejmě chápou. Letos mi chybí už jen dva dárky a to pro synovce, už mám ale vymyšlené co, jinak mám vše co jsem chtěla. cukrový už mám taky skoro hotové a pak už jen ten úklid. Nikdy si z toho hlavu nedělám, snažím se v klidu, hlavně né na poslední chvíli, to způsobuje nervozitu, nesnáším pak ty přeplněné obchodáky a najíždění vozíků na paty. A něco na uklidnění. Dámy ježšek se přece narodil v jesličkách v chlévě a tak není zvyklý na uplně vygruntováno. A v jedné koledě se zpívá. A co my ti dáme, když mi nic nemáme, tak ti zazpíváme. A tak si z ničeho nedělejte hlavu, hlavně že se rodina sejde a bez nějakých hádek či potyček. Pěkně v klidu a míru, to přeju všem.

 4. devilscat napsal:

  Přeji všem krásný a pohodový adventní čas…. a vánoce, které si uděláme takové, jaké je chceme mít!

 5. Jana napsal:

  Děkuji za pěkný článek, dověděla jsem se zase něco nového.. Věnec máme vlastnoruční, skromný, ale babičku potěšil.. Jen na to pečení se ještě nedostalo.. Čekají nás perné dny, abychom vše stihli nachystat.. Uff

 6. vita1980 napsal:

  zajímavý a pro mě i poučný článek, co se týče adventních věnců. Mnoho ze zde uveřejněných informací jsem nevěděl.

 7. pskrob napsal:

  Mám rád adventní čas, vánoční trhy, svařáček, zdobení bytu, vůně cukroví, hlavně vše v klidu a v pohodě.

  1. babicka11 napsal:

   Tak to jste jeden z deseti, co znám. Chlapi, co znám já, moc Vánoce nemusí a už teď se těší, až bude po všem. Přitom doma dělá všechno jejich žena. Zdobí byt, peče cukroví, uklízí i ten svařáček donese …..

 8. Radost napsal:

  Moc děkuji za pěkný článek o adventu.Musím se přiznat, že ten předvánoční byznys a honičku za slevami nesnáším.Lidé často nakupují zbytečné věci a nesmyslně se zadlužují. Místo radosti pak mají dlouhé období starosti, jak vše splatit.Čím jsem starší, tím více oceńuji setkání rodiny i přátel, kdy si krásně popovídáme a zavzpomínáme. Nejvíce mě těší, když mi vnoučátka řeknou “babi, povídej, jak to bylo dřív”. Pak si přisednou i jejich rodiče a to jsou pro mě nejkrásnější chvíle klidu a pohody.Přeji vám krásný adventní čas a otevřená srdce.

 9. lgku990 napsal:

  Jóó, Vánoce se blíží, svátky klidu a pohody, aspoň by to tak mělo být, já osobně mám Vánoce rád i když, už to není takový, jako když jsem byl malý, letos jedeme na svátky do Špindlu, takže doma nebudeme, už se těšíme, hlavně, aby byl sníh. Přeji Všem, včetně admina a jeho kolektivu, krásné prožití Vánočních svátků.

 10. matylda napsal:

  Vánoce – čas klidu, pohody, rodinných návštěv – tak proč se všichni honí, jsou nervózní, vzteklí?

 11. veruska napsal:

  Moc děkujeme za přání!
  Když si vzpomenu, jak jsem se dříve honila, aby bylo vše jak má být! Teď už jsou děti dospělé a tak už to nepřeháním. Co se stihne v klidu, tak je hotovo a ostatní počká.
  Kapra bych mít nemusela, ale můj přítel si neumí bez kapříčka vánoce představit.
  Na první advent dělám vánoční výzdobu a po Mikuláši peču nějaké to cukroví, ale letos chci péct jenom vanilkové rohlíčky. To abych po vánocích zapla kalhoty….

 12. Odalv napsal:

  Vianoce majú byť hlavne o kľude, pohode, zastavení sa a prežití týchto sviatkov v kruhu rodiny a priateľov.

 13. Rojak napsal:

  V posledních letech mi to jako svátky míru a pohody moc nepřipadá. Každý se za něčím honí, je nervózní a odpočine si vlastně až v novém roce. Myslím si, že si těchto tradic a svátků naši předci dokázali užít lépe než my v moderní a uhoněné době.

 14. Ivona napsal:

  Vánoce jsou především o tom, byt spolu. Pěkně v klidu a v lásce. Ne, že by to přes rok bylo jinak. Ale na ty vánoce to člověk prožívá tak nějak jinak. Za dárky se nehoníme, ty nejsou na prvním místě a brát si na ně půjčku, tak to ani náhodou. Žaludky také nemáme větší. Bez kapra to ale u nás nejde. Teda u mně. Toho obstará kamarád. Sladké moc neřešíme. Takže hlavně klid, pohodičku a pěkně si to užít.

 15. bobalka napsal:

  Děkujeme babičko, za milé přání, i já Vám přeji krásný advent. Je pravda, že v dnešní době převládají konzumní vánoce, ale podle mě jde především o rozzářené dětské oči a radost a očekávání. S těmi půjčkami máte taky pravdu, kam se podívám vyskočí na mě nabídka výhodné půjčky, televize internet, časopis, prostě všude. A ještě něco, nevím jak u koho, ale u nás naděluje dárečky Ježíšek a Santa Clause do bytu nepustíme. 😀

 16. aduja napsal:

  Ano,nastal adventní čas,pro někoho čas klidu,pro někoho shánění dárků,pečení,uklízení,ale jedno je jisté,27.listopadu jsme zapálili 1.svíci na adventním věnci,4.prosince musíme utrhnou větvičku,aby nám doma rozkvetla,opatřit snítku jmelí pro štěstí,začít péct perníčky a pak další vánoční cukroví,zabalit dárky a pak nám už zbývá jediné,čekat na Ježíška,jestli nám nějaký dárek letos nadělí.Tak všem šťastné a veselé a mějte se rádi.A nezapomeňte,že i malinký dárek Vás potěší,když je dán z lásky,od srdce.A může to být i dárek vyrobený dítětem,které vytvořilo něco vlastníma rukama.

 17. Kavon napsal:

  Vianoce sú o pohode, kľude, odpútaní sa od bežných starostí a hlavne o rodine.

 18. papadopulos napsal:

  dříve se svíčky zapalovaly už v sobotu večer, protože den končil západem slunce

 19. pavlina69 napsal:

  Přeji všem krásné a především pohodové vánoce

 20. blaju napsal:

  Velice pěkný článek a zase jsem se něco nového dověděla, já jsem si věnec dělala sama a mám na něm červené svíčky.Jakou barvu by měly mít svíčky na druhou a čtvrtou adventní neděli.

  1. babicka11 napsal:

   Tři svíčky by měly být fialové a jedna růžová – ta by měla být zapálená jako třetí v pořadí a všechny proti směru hodinových ručiček. Ta pátá uprostřed, pokud je opravdu někdo věřící a má ji tam, by měla být bílá.

   1. blaju napsal:

    Děkuji za odpověd, jak jsem napsala zase něco nového se člověk dozvěděl, a proto jsem tady velmi ráda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *