Druhým měsícem roku a zároveň nejkratším, je únor.
Začátek února bývá obvykle ještě se sněhem a mrazem, konec měsíce začne pomalu probouzet zahrady a se sluncem a tajícím sněhem se budou prodírat první poslové jara. Když je dost slunce, začínají se prodírat ven sněženky, krokusy, jehnědy na břízách, kočičky na jívách a nařezané první větvičky zlatého deště v teple domova rychle rozkvetou. Brzo nastane čas začít myslet na jarní práce na zahradě.
Ovocné stromy i okrasné dřeviny potřebují zkrátit dlouhé výhony, popřípadě proklestit. Abychom se zbavili škůdců, kteří přečkali zimu v kůře stromů, opláchneme je postřikem ještě dříve, než nasadí nové listy a pupeny.
Na záhony ještě nic vysévat nebudeme, venku je ještě zima, ale v bytě na předpěstování je čas tak akorát. Již v první polovině měsíce bychom měli vysévat z letniček třeba petúnie, hledíky a předpěstovat si salát, celer, brokolici, petrželku, majoránku, rajčata a papriky. My si takhle sami už několik let předpěstováváme právě rajčata a papriky. Máme je na okenním parapetu až do výsadby na záhon. Kolikrát rajčata takto dorostou skoro do půl metru. Je dobré tato semena napřed ponořit do vody o teplotě nejméně 16 °C, protože jsou to teplomilná semena a nejméně každý den vodu vyměnit. Jako výsevní substrát je nejvhodnější perlit, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev nelze přelít, přemokření je totiž hlavní příčinou neúspěchu při předpěstování. Mladé rostliny musíme přesadit po 14 dnech do sadbovačů, nebo stačí kelímky od jogurtů.
Také jednou týdně přihnojujeme Kristalonem Start. Na záhon vysazujeme v polovině května, až po ledových mužích (Pankrác, Servác, Bonifác – období mezi 12.-14. květnem), kdy podle pranostiky jsou poslední jarní mrazíky.
14. února také můžeme oslavit Den sv. Valentýna.
Valentýn je označován jako svátek lásky a zamilovaných. Tento den si partneři předávají dárky, květiny a sladkosti nejčastěji ve tvaru srdíčka.
Legenda praví, že se tento svátek slaví na počest kněze Valentina, který žil ve 3. století, a dle historických zdrojů měl i léčitelské schopnosti.
Údajně tajně oddával zamilované páry, kterým ve sňatku bylo bráněno. Císař Markus Aurelius Claudius, zvaný Germanicus * tehdy zrušil manželství, poněvadž nechtěl, aby muži zůstávali doma u svých žen a odešli raději bojovat za svého císaře. Kněz tak činil za jeho zády, a když se toto provalilo, byl zatčen a 14. 2. 269 popraven. Proto se na jeho počest tento den oslavuje jako svátek zamilovaných. Kořeny těchto oslav sahají do dávné minulosti a již v antickém Římě se tento den oslavovala bohyně Juno, ochránkyně rodiny a pastýřský bůh Lupercus, ochránce stáda před vlky.
Ti existovali už v pohanské mytologii a ženy už tenkrát ten den dostávaly květiny. Rozhodně tedy nejde o žádný nový nápad moderní doby.
Nové únorové tradice byla obnovena v roce 1907 v podobě valentýnských přání, výrazněji se rozšířila až po roce 1989. V posledních letech vznikla i nová tradice tzv. valentýnských poutí, které nás zavedou na pražský Vyšehrad. V tamější bazilice jsou uchovávány ostatky sv. Valentina, a 14. února bývají vystaveny pro veřejnost.
Od té doby se však svátek stává spíše komerčním svátkem, kdy ze svátku svatého Valentýna mají profit více obchodníci, než sami zamilovaní.
* Germanicus překladem Germánský, bylo udělováno jako čestné příjmení římským vojevůdcům, kteří s úspěchem bojovali proti Germánům.
Na 2 února se slavily Hromnice. Některé Marie měly svátek a na Hromnice o hodinu více, tuto starou průpovídku znají snad všichni starší lidé. Jaro se pomalu blíží a den se prodlužuje. Musíme být ještě trochu trpěliví, než nás jarní sluníčko ohřeje.
Jak se začne přehupovat leden, únor… pomalu se blíží jaro a to mám nejraději, všechno se probouzí, začíná zelenat, rodí se mláďátka…. Je to takové veselejší. Ale jak bylo psáno, každé roční období má svoje plus.
A Valentýn – lásku si máme prokazovat stále, člověk to k životu potřebuje, snad to další generace nevezmou tak, že na Valentýna to bude stačit 😀 😀
Na jaro se vždycky velmi těším.Semínka na oknech jsou už tradicí.V únoru se nejen chystáme na jaro, ale užíváme si i plesů a zábav se svými přáteli.Dříve jsme velmi rádi chodívali tančít, dnes více chodíme do divadla a na koncerty.Oslavy Valentýna jsme u nás nezavedli, protože k našim rodinným tradicím tento svátek nepatří.
Kněz Valentin se ve vězení zamiloval do dcery dozorce a před popravou ji poslal lístek. který podepsal s láskou Tvůj Valentin. Proto se na svátek sv. Valentina posílají tzv. valentýnky
Já mám ráda každé roční období, tedy i zimu. Hlavně, když je bílá, což
v minulých letech moc nebyla.
Valentýna neslavím, ale rozhodně je to hezký zvyk.
A když se chystá jaro a volá zahrádka, tak já obvykle bývám v Praze na koleji.
jen doufám, že bude únor opravdu předzvěstí blížícího se jara a teplotně přijatelnější než to co prožíváme nyní v lednu (teploty v noci -15 i víc).
Zima má určitě něco do sebe,ale jaro je nádherné období a moc se na něj těším.Vloni mi již vylézaly bledulky a sněženky,letos si ještě chvíli počkám.
U nás se sněženky už snaží … takové 4 cm jsou už venku …, teď je pokryl lehký sníh. Jak pominou mrazy, tak půjdou rychle nahoru….:-)
Pamatuji se, že jeden rok bylo v únoru takové teplo. že jsme jenom tak ve slabém svetříku hrabali listí na zahradě.
Jaro mám taky moc ráda. Tu vůni, ptáčky, co začínají tak krásně zpívat, tak nějak veseleji. Hlavně kosáci.
Sednout si ven na sluníčko a po té zimě se vyhřívat! A všechno je tak nějak veselejší.
Já mám rád zimu a letos je konečně kvalitnější, než předešlé roky, samozřejmě, že teplo je teplo, ale každé období má něco do sebe.
Letošní zima mi připomněla, jak to bývalo zasněžené za mého mládí i u nás na nížině. Valentýna neslavíme – možnost dát si najevo s manželem lásku dárkem děláme průběžně. A ne jen toho 14. února. Ale na jaro a všudypřítomnou zeleň se také těším. Stejně jako na jaře na teplé léto, v létě na barevný podzim a na podzim na zimní sníh. 🙂
Valentýna také neslavíme, vím ale, že dcera dostává květiny a syn květiny dává na Valentýna i na Den matek … i já dostávám květiny na Den matek :-), letos to bude 14. května…
Článek hezký, ale v pěkných mrazech a sněhu, po dlouhé době normální zima, tak na co psát o květnu o sv.Valentínu, je ještě brzy i na rajčátka na parapetu, to by asi pěkně pomrzli, to jedně ve vytápěném skleníku nebo v bytě.
Taky je to článek až o únoru :-), a rajčata i papriky máme na oknech až do května…, za 14 dní budeme vysévat jako každý rok.
Dřív jsem v únoru už vytahovala minisukně. Vždycky jsem říkala, že už se jaří. Nohy omrzlé, ale parádo trp.Já mám nejraději jaro a to u mně začíná únorem. Taky seju do kelímků papriku s rajčaty.A už v sobě začínám cítít neklid, který pramení z toho, že už se vidím na zahrádce. Na Valentina mám svůj názor, proto ho neslavíme. Manžel má ale v únoru narozeniny, tak důvod k oslavě je.
Začíná se nám pomalu, ale jistě, opět blížit jaro. Zahrada není jen místo, kam chodíme relaxovat. Chce to i něco tomu dát, aby vypadala krásně, co nejdelší dobu v roce. Je to místo na kterém je pěstováno mnoho druhů ovoce, zeleniny, stromů, květin a dalších rostlin. Hlavně už se těším až bude zase teplo a tím se začne probouzet i moje tělo a organismus.
Dřív jsme měli skleník, kde všechny papriky, rajčata a okurky krásně rostly. Rajčat i tři druhy, v rohu “kozí rohy”, od stropu kolem dokola visely okurky hadovky. A já zavařovala. Okurky “naháče”, kečupy, lečo, papriky…V zimě pak bylo vždycky kam sáhnout.
Svátek sv.Valentýna moc nemusím,mám ráda naše tradiční svátky a tenhle mi přijde moc americký.
Ale jaro,to je něco jiného.Už aby tady bylo.
Na jaro se moc těším jak všechno začne zelenat a pučet.Práce na zahrádce mi odpadá protože žádnou nemáme a těch pár rajčat co pak mám na balkoně si kupuju, svátek svatého Valentýna neslavíme.
Těším se na jaro, jak malá holka, miluji tu vůni, kdy ještě ve sněhu vyjdete ven a cítíte jaro. Na zahradě je to cítit ještě víc. Hned mám lepší náladu.Únor je sice ještě zimní měsíc, ale na konci února už to jaro ve vzduchu prostě je.
Už se docela těším, až si ta svoje semínka vyseju. Když mi začnou klíčit a klubat se první výhonky, vím, že jaro už brzy přijde. Zimu nemám ráda. už jsem na nic moc nemladá.
Taky předpěstuji rajčata, už se na to těším a díky za poučný článek
Pěkný článek, s těmi rajčaty a paprikami to mám stejně.