4+1 druhů sáčků. Jak vybrat ten pravý a na co se hodí?

Když se řeknou sáčky, pravděpodobně si představíte klasické LDPE igelitové sáčky, v kterých si domů obvykle nosíme rohlíky. I v druzích sáčků je však nějaký řád, a ne na vše se hodí „igelitka“. Pokud vás zajímá, jaké druhy sáčku se prodávají a jak se vám znalost jejich druhů může hodit, čtěte dál.

 

Mikrotenové sáčky

Začneme starou dobrou klasikou. Mikrotenové sáčky jsou vyrobené z mikrotenu, tedy z velmi tenké plastové fólie. Setkáte se s nimi převážně v maloobchodních prodejnách a je to přesně ten sáček, který všichni označujeme prostým slovem „pytlík“. Svačinové sáčky, které jsou ze stejného materiálu, poslouží na dlouhé cesty a v maloobchodě do nich běžně zabalíme rohlíky či další pečivo. Vy ho však můžete použít i na jiné potraviny jako zeleninu, ovoce či jiné potraviny.

Celofánové sáčky

Teď už to však není tak jasné. Liší se nějak celofánové sáčky od těch mikrotenových? Ano, a zásadně. Již jsme si řekli, že se druhé jmenované vyrábí z velmi tenkého plastu, tudíž se rozloží průměrně za 25 let. Za to se však celofán rozloží pouze za 28–60 dnů. Ptáte se, čím to je? Celofánové sáčky jsou totiž vyrobeny z celulózy získané ze dřeva či bavlny. Rozkládá se tedy přirozeně a je kompostovatelný. Jedná se tedy o velmi ekologicky přívětivou náhražku plastu. Využijete ho pro balení sladkostí, čokolád, koření či pečeného zboží.

Papírové sáčky

Tento druh sáčků pravděpodobně není nutné představovat. Papírové sáčky však mohou klamat svou ekologičností. Pokud bychom si měli vybrat mezi plastovou a papírovou variantou, s největší pravděpodobností sáhneme po té druhé. Ta je však podle studií (např. LCA od prof. Ing. Vladimíra Kočího, Ph. D. MBA) méně ekologická. Proč tomu tak je? Je to zcela jednoduché. Výroba papírových tašek spotřebuje mnohem více energie, zdrojů a zabere déle času na rozdíl od těch plastových. Podle webu na naturhelp.cz, bychom měli volit spíše výrobky z polyesterových vláken.

ZIP sáčky

Právě tento druh většina z nás využívá, ale nikdy jsme nemohli přijít na to, jak se správně jmenuje. To pravé označení pro tohoto praktického pomocníka je uzavíratelný ZIP sáček. V horní části sáčku se totiž nachází dvě lišty podobné zipu, které po přitlačení k sobě drží obsah uvnitř. Jsou dostupné v několika velikostech a jde do nich zabalit téměř vše. Malý sáček můžete použít například pro pár náušnic či jedinečných knoflíků k prodané košili.

Ekologické sáčky

Naši cestu do světa sáčků zakončíme tou nejvíce ekologickou variantou. A to jsou ekologické sáčky. Jedná se o dosti široký pojem, protože, jak jsme si již řekli, ty papírové jsou často mylně považovány za ty nejvíce ekologické. Pod pojmem ekologický sáček se často skrývá právě výše jmenovaný z polyesterových vláken. Zabalíte do něj téměř jakékoli potraviny od ovoce a zeleniny po pečivo a mezi jeho dvě největší výhody patří možnost opakovaného použití a malá uhlíková stopa. Dejte si ale pozor na rádoby „ekologické“ varianty. Někteří prodejci sáček vyrobí z levného plastu a opatří ho nálepkou hlásající „Jsem EKO“.

 

Věřím, že vám tento přehled pomohl a nyní se více orientujete v typech těchto každodenních „pomocníků“. Pokud budete mít zájem si některý z těchto druhů zakoupit za přívětivou cenu, neváhejte navštívit stránky prodejce EKOFOL, který si zakládá na prodeji obalů z kvalitních a recyklovatelných materiálů. Přeji vám hodně štěstí při výběru toho pravého sáčku!

Autor textu: Vít Provazník
Copywriter

 

Zdroje informací

1 https://www.veronica.cz/otazky?i=487

2 https://www.interplas.com/cellophane-bags

3 https://naturhelp.cz/jak-vybrat-ekologickou-nakupni-tasku/

Zdroj náhledového obrázku: Ingimage

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *