3 dobré důvody, proč začít šetřit už s prvním zaměstnáním

Studentská léta skončila a vy si zařizujete dospělý život po svém. S prvním zaměstnáním ochutnáte pocit finanční svobody, s ní však přichází i zodpovědnost a otázka šetření. Spořit za mlada se totiž vyplatí víc, než si možná myslíte.

Jestliže jste ještě nezačali šetřit, věřte, že nejlepší čas, kdy se do toho pustit, je právě dnes. Běžně se radí odkládat 10 až 20 % z příjmů, s prvním zaměstnáním se však nebojte dávat stranou větší částku. Podle doporučení poradců přemýšlejte klidně i o 50 % z vašich celkových příjmů. Mladí bez závazků by totiž měli zvládnout ušetřit více než rodina s dětmi.

1. Nejistá budoucnost? Nemusí se vás týkat

Nejistota dokáže člověku pořádně zamotat hlavu, zejména ta finanční. Mít přiměřenou finanční rezervu na účtu se rozhodně vyplatí. Ten, kdo oplývá určitými životními jistotami, v noci lépe spí. Zvládne i lépe reagovat na neočekávané životní situace, jako je například ztráta zaměstnání, vleklá nemoc, ale i pandemická krize. Odolat lákadlům, která se dají koupit na každém kroku, je zejména pro mladé velmi těžké. Dohlédnout do vzdálené budoucnosti se zdá téměř nemožné. Šetřete nejen pro strýčka Příhodu, ale také třeba na rodinný život nebo důstojný důchod, abyste si jednou mohli dopřát všechno, co budete potřebovat.

2. Můžete investovat nebo si pořídit vlastní bydlení

Až si vytvoříte dostatečnou finanční rezervu (ve výši alespoň tří až šesti platů) a budete chtít peníze nějak zajímavě investovat, porozhlédněte se po investičních a spořicích produktech vhodných pro vás. Na trhu existuje nepřeberné množství finančních služeb. V nabídce se zkuste lépe zorientovat pomocí online srovnávačů nebo si k ruce vezměte zkušeného investičního poradce. Peníze odkládejte nejlépe na jiný účet, než je ten běžný, kam vám chodí výplata ze zaměstnání. Spořicí účet je vhodnou volbou pro krátkodobé zhodnocení vašich úspor. Máte je kdykoliv k dispozici a bez zbytečných poplatků.

3. Menší šance, že se zadlužíte

Může se vám stát, že jak poroste váš plat, poroste i vaše chuť dopřávat si drahé (a mnohdy i zbytečné) věci. Zadlužit se nepotřebnými úvěry hned na začátku cesty dospělým životem je poměrně riskantní. Měsíční rozpočet zatížíte několika tisíci, které jste mohli ušetřit. Výzkumy přitom ukazují, že radost z nově koupené věci je pouze dočasná a není příliš úměrná ceně, kterou jste za ni zaplatili.

Přemíra zbytečných věcí lidi stresuje a může vést až k depresím. Snažte se v každodenním spěchu zastavit a uvědomit si, kolik materiálních věcí vlastníte. Možná vás překvapí, že jich je tolik.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com / stevepb

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *