Slavíte 17 června doma Den otců nebo to neznáte?

Existuje ještě jeden populární den, který ale má velké rezervy hlavně u nás. Na mnoha místech na světě, se oslavuje Den otců, podobně jako se slaví Den matek.

Den otců se u nás slaví třetí neděli v červnu, letos připadá na 17. června.
U nás tento den ještě nemá velkou popularitu, což je škoda.

I tatínkové by si zaloužili alespoň menší domácí oslavu, třeba i s menším dárkem, který by potěšil.
Určitě by potěšila láhev dobrého vína nebo pro kutila nějaké nářadí. Alespoň by si utvrdili, že vám na nich záleží, a pouhá skutečnost, že jste si prostě jen vzpomněli a popřáli při společně stráveném času v rodinném kruhu.

I když ani svátek matek, tak i svátek otců není u nás zákonem brán jako významný den, přece neznamená, že nemohou děti popřát svému tátovi. Není to ale jen svátek těch, co mají malé děti, ale i těch našich vlastních otců. Synové by takhle mohli jít třeba s tátou na pivo.

17 června slavíme Den otců

Tento den by si u nás pozornost zasloužil, stejně jako ve světě, kde se slaví přes sto let. Snad je to jen otázka několika let, kdy se Den otců u nás natrvalo zabydlí.

Doufám, že se to ujme i u nás doma, neboť tatínkové jsou starostliví, laskaví, zkrátka dobří a obětaví a jejich děti je milují.

Ve světě se Den otců slaví v různé dny a měsíce. S tímto dnem začali už v roce 1910 v USA. Šlo tenkrát o domácí oslavu, že se otec pečlivě staral o svoje děti, když ovdověl.

Den otců posvětil v roce 1966 prezident Lyndon B. Johnson a od roku 1972 byl uznán jako oficiální svátek prezidentem Richardem Nixonem.

Podívejme se, kde a kdy se slaví ve světě, ne všude se slaví zrovna v červnu

V Itálii, Španělsku a Portugalsku se tento den slaví 19. března. Na Novém Zélandu a Austrálii první neděli v září, v Bulharsku 26. prosince, v Rusku 23. února, v Thajsku 5. prosince, v Dánsku 5. června, v Litvě první neděli v červnu, v Lotyšsku druhou neděli v září.

Ve skandinávských zemích druhou neděli v listopadu. Finsko uznává tento svátek od roku 1987 jako významný den, kdy se dokonce vyvěšuje finská vlajka. Island oficiálně slaví teprve až od roku 2006, kdy se vládou uspořádala konference ohledně rovnosti mužů a žen a postavení otců ve společnosti.

V Norsku a Švédsku byl Den otců přesunut na listopad, prý z důvodu, aby svátek nepřipadl v blízkosti Dnu matek, kdy se u nich slaví poslední neděli v květnu.

V Německu, Švýcarsku, nebo Rakousku, Anglii se slaví jako u nás, třetí neděli v červnu. V Estonsku se dokonce uděluje titul Otec roku od roku 1998.

Mimo Dne otců je i Mezinárodní den mužů, který se slaví 19. listopadu.

 

Můj milý tatínku

počkej ještě chvilinku.

Dám ti spoustu pusinek

až stoupnu si na stupínek.

Třeba to ještě neznáš –

Ty totiž dnes svátek máš!

Jsi hodný a mám Tě rád,

jsi můj nejlepší kamarád!

10 komentářů u „17 června budeme slavit Den otcům slavíte tento svátek mužů nebo ne?“

 1. polivkovamaruska napsal:

  Na ty naše chlapi se zapomíná. Musím přiznat, že i já. Takže děkuji za upomínku.

 2. veruska napsal:

  Nikdy jsme to neslavili, ale tatínkové by si to také zasloužili!

 3. Barny napsal:

  Neslavíme ani slavit nebudeme.

 4. Kavon napsal:

  Moje deti mi pravidelne každý rok na deň otcov zablahoželajú. Vždy ma tým milo prekvapia, lebo ja si nepamätám, kedy deň otcov býva.

 5. Odalv napsal:

  Deň otcov oslavujeme. Vždy zaželáme nášmu otcovi všetko najlepšie, kúpime malý darček a posedíme pri vínku.

 6. pskrob napsal:

  tento svátek neslavíme

 7. Evik napsal:

  o dni mužu jsem ted cetla poprve. Ale den otcu slavim vzdy svemu tatinkovi neco dobreho koupim a pusa ta nesmi chybet!

 8. matylda napsal:

  neslavíme. nemáme doma zavedené ani MD6, takže ani tento den . Možná je to škoda 🙂

 9. lgku990 napsal:

  To je fakt, když se slaví MDŽ, tak proč by se neměl slavit MDM, já mám svého taťku moc rád, tak mu s čistým svědomím, velice rád popřeji, zaslouží si to.

 10. Rojak napsal:

  Promiňte, ale já nepotřebuji slavit nějaký svátek otců a nebo jakýkoliv svátek, nebo narozeniny který se týká mé osoby. Nemám to rád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *