10 herních pecek všech dob 

Existují hry průměrné, hry dobré, hry vynikající a několik her zcela mimořádných, ať už svým provedením či svojí herní hloubkou a propracovaností nebo ojedinělým a poutavým příběhem, který vás okouzlí svojí délkou, epičností, zápletkou nebo postavami. Existují dokonce i herní pecky, které se pyšní všemi jmenovanými kvalitami. Vybrali jsme z nich těch 10 nejlepších. 

 

Na „dlouhé“ letní večery jsme pro vás vybrali 10 pařeb, které se derou nebo se už natvrdo usadily mezi herními klasikami svého žánru. A protože jeden má rád holky a druhý zase vdolky, vybírali jsme napříč herními žánry a zohlednili i dobu vydání, aby si přišli na své milovníci akce, dlouhých rozvětvených příběhů i logických hádanek a puzzlů. Vyberou si pařani s moderním nadupaným železem i ti, jejichž stroje už jsou přeci jen trochu dýchavičné. A teď už s námi vstupte do síně slávy epických příběhových her. 

Zaklínač 3: Divoký hon 

 

Zaklínač 3: Divoký hon je open-world výpravné příběhové akční RPGčko od herního studia CD Projekt RED. Ujímáte se role slovutného zaklínače Geralta z Rivie vydávajícího se na epické dobrodružství po stopách nevlastní dcery půlelfky Ciri, které je v patách zlo z jiného světa – Divoký hon. Zaklínač 3 je mnohými považován za jednu z nejlepších her všech dob: čekají vás stovky (bez přehánění!) hodin nejen ohánění zbraněmi, ale i magie (resp. zaklínačských znamení), alchymie a prozkoumávání obrovského otevřeného světa, kde je radost se jen tak toulat a objevovat jeho krásy i tajemství. Ani byste nevěřili, že jde o hru z roku 2015, vypadá pořád bombasticky, a hlavně ji spustíte bez obav i na starším železe. Pokud si navíc pořídíte steam klíč originální verze, získáte zdarma upgrade na next-gen verzi s podporou raytracingu, kterou CD Projekt RED plánuje vydat příští rok. 

Mezi nejsilnější devizy Zaklínače 3 patří bezesporu příběh: kromě hlavní dějové linie vás čekají stovky vedlejších questů (které jsou mnohdy ještě zajímavější než hlavní příběh) a zaklínačských zakázek. Zaklínač 3 je unikátní tím, že rozhodnutí, která učiníte během hlavní linky i nepovinných questů, se ve hře mohou projevit až o desítky hodin později! Vše je neuvěřitelně komplexní, a přitom přístupné, i když nejste zrovna zkušení zabijáci nestvůr – díky volbě obtížnosti si užijí naprostí začátečníci i mistři meče. Zážitek z Geraltova dobrodružství navíc umocňuje perfektní česká lokalizace a v GOTY verzi Zaklínače 3 i dvě DLCčka – Srdce z Kamene a O víně a krvi, která přidávají skvělý obsah a prodlouží hraní o mnoho desítek hodin. To se navíc může prodloužit o další hodiny hraním Gwentu, sběratelské karetky, která se stala natolik populární, že dala vzniknout samostatné hře, o níž bude řeč dále. 

 

Thronebreaker: The Witcher Tales 

hrad

V Sapkowského světě zaklínače Geralta z Rivie ještě zůstaneme, a to v další pecce Thronebreaker The Witcher Tales. V roli královny Meve vás čeká válečné tažení proti nájezdu téměř neporazitelného Nilfgardu, Jedná se o zcela unikátní mix herních žánrů: karetní hru Gwint ze Zaklínače 3 (která je ovšem bombasticky vylepšená a doplněná o spoustu nových prvků, jako jsou animované karty a mnoho dalšího), dále RPGčko s prozkoumáváním iso3D mapy a konečně grafický román o mnoha set stranách. Samotný příběh sice nedosahuje epických kvalit a délky trojkového Zaklínače (to ovšem málokterá hra), přesto vás čeká napětí, kudly v zádech, spousta twistů a stejně jako v Zaklínači se připravte na to, že budete volit mezi zlem a zlem a výsledek vašeho rozhodnutí bude mít dopad až o mnoho hodin později. Thronebreaker není jen obyčejnou deckbuildingovou karetkou, obsahuje celých 250 karet, stejně jako několik herních režimů (bitva, rychlá bitva a puzzle), a především úžasný příběh plný emocí, jehož dohrání vám zabere mezi 35–45 hodinami.  

 

Cyberpunk 2077 

auto

Do třetice všeho dobrého je i pecka Cyberpunk 2077 od CD Projektu RED a pracoval na ní podobný tým jako u Zaklínače 3. Jde tedy opět o akční open-world příběhové RPGčko, které se ovšem tentokrát odehrává v cyberpunkových kulisách. Opět se můžete těšit na epický příběh (vítěz Steam awards 2021 v kategoriie Nejlepší příběh), který se neskutečně větví, a hratelnost na ploše stovek hodin. Na základě vašich rozhodnutí se mění svět kolem vás a bude jen na vás, zda k lepšímu. Tentokrát dojde i na masivní customizaci vaší postavy, přestřelky a vůbec celou paletu střelných zbraní, bioupgrady a biohacking (a hackování obecně) a podobně jako v GTA 5 očekávejte i zběsilé honičky v autech či motorkách. Nepotěšíme majitele staršího železa, Cyberpunk 2077 vyžaduje na plynulejší hraní moderní výkonný hardware. Pokud jím ale disponujete, odměnou vám bude perfektní a místy až fotorealistická grafika, kterou Cyberpunk opět posunul laťku pro ostatní hry. 

 

GTA 5 

tři muži

Pokud jsme už několikrát zmínili open-world žánr a u Cyberpunk 2077 i automobilové honičky, nemůžeme opomenout legendární GTA V, v současnosti posledního a nejpromakanějšího zástupce legendární série Grand Theft Auto. Základním konceptem této akční série je uzurpování všemožných dopravních prostředků – zkrátka cokoliv má kola, křídla, lodní šrouby nebo trysky, čímkoliv se můžete libovolně provézt či proletět v opravdu masivním otevřeném světě čítajícím desítky kilometrů čtverečních. V roli hned tří postav z pochybného gangsterského prostředí, mezi kterými se můžete libovolně přepínat, zažijete epické dobrodružství a gangsterskou kariéru od běžného vymahače dluhů až po kápa celého místního podsvětí. A pokud by vám singleplayer i s desítkami hodin obsahu nestačil, GTA 5 můžete rozjet s kámoši i v online edici. A pokud nemáte nejnovější grafiku, nevadí – GTA 5 v pohodě rozběhnete i na starších strojích. 

 

Elden Ring 

 

Pokud jste správní pařani ze staré školy, máte rádi hry nejen dlouhé, ale i pořádně náročné, které vám nedají nic zadarmo, neodpouští ani sebemenší chybičku a prověří váš herní skill až na ohlodanou kost. Asi nejznámější zástupce této kategorie tvoří tzv. soulsovky, tedy hry série Dark Souls. Nejnovějším a dlouho očekávaným počinem tvůrců soulsovek, studia Namco Bandai, je Elden Ringepické akční RPGčko s příběhem temnějším než srdce půlnočního draka, které se na rozdíl od předchozích soulsovek odehrává poprvé v otevřeném světě neuvěřitelné rozlohy – oproti Zaklínači 3 je svět téměř třikrát větší! K průzkumu a objevování vám dobře poslouží věrný koník, a naopak vám jej budou komplikovat hordy nepřátel, kdy i ten nejzákladnější nemrtvý pěšák vám dokáže dát co proto. Najdeme zde hned několik klas, ze kterých si můžete vytvořit nepřeberně buildů – oproti předchozím soulsovkám se tentokrát dostala ke slovu více i magie (o hole a kouzelné svitky budete tentokráte zakopávat téměř na každém kroku), takže jestli místo udatného válečníka upřednostňujete moudrého mága, v Elden Ringu máte možnost docela dobře grindovat i magickými buildy. Dobrodružství mnohavrstevného příběhu honby za „elden ringem“ se odehrává v čarokrásném (a až překvapivě silně vertikálním) světě Mezizemí, kde vás čekají opravdu úchvatné scenérie – jenom si budete muset připravit lepší stroj s novější grafikou, Elden Ring na plné detaily je poměrně hardwarově náročný. Věřte ale, že v něm snadno utopíte stovky hodin. A dobrá zpráva pro nováčky – i když jde o soulsovku drsnou jako vojna, Elden Ring je patrně dosud nejpřístupnějším titulem svého žánru. 

 

Life is Strange a Life is Strange 2 

Pokud se bavíme o hrách se silným důrazem na příběh, nesmíme opomenout epické dobrodružství netradiční adventurní série Life is Strange, zejména druhého dílu Life is Strange 2. Hlavní hrdinové této série mají unikátní nadpřirozenou možnost převíjení času – udělali jste nějaké rozhodnutí, kterého pak litujete? Žádný problém – vraťte se nazpátek a vydejte se kalhotami času tou druhou nohavicí! Pokud máte rádi adventurní story branching, je série Life is Strange jasnou volbou slibující desítky hodin odkrývání spletitého příběhu. Hry navíc v pohodě rozjedete i na starších strojích. 

 

A Plague Tale: Innocence 

zarostlý altán

A Plague Tale: Innocence je vynikající akční adventura se stealth prvky a velmi silným příběhem dvou sourozenců. Starší sestra a její nemocný mladší bratr se snaží přežít v temném a drsném světě roku 1348, kdy není nejobávanější jen mor a krysy, ale také pohůnci obávané inkvizice. A Plague Tale: Innocence je ověnčený mnoha cenami – patří ale také mezi ty hry, které jsou tím lepší, čím méně o nich víte – nepřijdete tak o zajímavé zvraty, překvapení a twisty v bohatém a napínavém příběhu. Pokud je tedy stealth akční adventura se silným příběhem váš šálek kávy, o hře si nic nezjišťujte a pusťte se rovnou do hraní, a to klidně i na starších mašinách. 

The Talos Principle 

Robot mezi stromy

The Talos Principle je 3D logická hra, jakýsi Portal bez portálů. Zato nabídne extrémně promyšlený příběh s mnoha filozofickými přesahy o lidskosti, bohu (a ďáblu), vědomí a nesmrtelnosti. Příběh, který vám nabídne rovnou tři různá zakončení. Puzzly jsou také naprosto skvělé a vězte, že pokud budete chtít prozkoumat všechny secrety, které hra ukrývá, čeká vás 50+ hodin objevování, luštění puzzlů a filozofování. A pokud vás zajímají jenom puzzly a filozofie není nic pro vás – i na to hra pamatuje a všechny texty můžete s klidem přeskočit (což by byla ale podle našeho názoru velká škoda). Velkou výhodou je nelinearita hry – na rozdíl od výše zmíněného Portalu můžete puzzly řešit v téměř libovolném pořadí a časem přijdete možná i na to, že můžete jednotlivé „test chambers“ i zajímavě propojovat. Pokud zaslouží příběh jedničku s hvězdičkou, puzzly zaslouží díky „thinking outside the box“ řešením dvakrát podtrženou jedničku s rovnou třiceti hvězdičkami. Proč právě třiceti? Zahrajte si Talos a uvidíte – třeba těch zatrolených 30 hvězdiček opravdu najdete. 

 

The Witness 

Palmy u moře

The Witness, 3D logickou hrou v překrásném otevřeném světě, můžeme bez uzardění zařadit mezi umělecká díla. Má neuvěřitelnou hloubku, spoustu myšlenek a je umělecky ztvárněná. Nejenže na hře pracovala hned dvě architektonická studia včetně krajinných a zahradních architektů, ale i sochař a tři desítky ilustrátorů a grafiků. Za herním designem pak nestojí nikdo jiný než ikona a v zásadě zakladatel indie žánru Jonathan Blow (jeho první hrou byla pecka The Braid). The Witness je unikátní zážitek z mnoha perspektiv. Čeká vás velmi dlouhý příběh, který si ale budete muset sami vytvořit – je plný tajemství, náznaků a metafor. Kdo jste? Jak jste se sami ocitli na pustém ostrově? Co ostrov představuje, kdo na něm žil a proč na vás nachystal stovky logických puzzlů? Puzzly jsou vynikající a pokud se považujete za milovníky logických hádanek, budete žasnout nad jejich promyšleností, komplexností, genialitou a ano, někdy také nad jejich obtížností. Vše ale dává smysl a na vše se dá přijít. 

The Witness vám nejenom přinese 100+ hodin hraní (pokud se rozhodnete najít všechny secrety, co hra ukrývá, a že jich jsou v něm stovky), je plný nepopsatelných heuréka momentů. Dalo by se prohlásit, že jde jakousi soulsovku žánru logických her. Jde o mnohavrstevnatý zážitek objevování a objevování dalších objevů v již objeveném. Nic si o Witnessu nezjišťujte, nekoukejte na žádné let’s playe a nečtěte žádné recenze (rozhodně ne ty na českém internetu). Pokud totiž sami přijdete na to, co Witness ukrývá, bude vám odměnou jeden z nejsilnějších zážitků a „wow momentů“, které vám jakákoliv současná videohra vůbec může nabídnout 

 

Stanley Parable 

nepořádek v kanceláři

Stanley Parable je klasickou hrou svého žánru. O jaký žánr se jedná? To nikdo neví. Jedná se o natolik originální a svébytnou pecku, že představuje jakýsi žánr sám o sobě. Čekejte něco mezi absurdní adventurou a walking simulatorem, především ale čekejte desítky hodin humoru a tak podivného příběhu, až vám z něj půjde hlava kolem. Tempo hry udává vypravěč, který ale předjímá vaše herní akce ještě předtím, než je vykonáte. Poslechnete? Nebo půjdete na just do pravých dveří, i když vypravěč zrovna prohlásil, že Stanley pokračoval dveřmi vlevo. Můžete poslouchat, můžete rebelovat, a především budete objevovat. I když se dá hlavní linie příběhu dohrát do jedné hodiny, příběh má tolik variací a odboček a voleb (a mimochodem asi 17 různých zakončení), že je budete prozkoumávat skutečně dlouho a přitom se královsky bavit. Vypravěčovy reakce na vaše akce jsou tak vtipné a mistrně zahrané (herec, který vypravěči propůjčil hlas, má ostatně registrovanou doménu voiceacting.com), že se Stanley Parable stane patrně jednou z nejzábavnějších her ve vaší sbírce. 

 

To bylo našich deset tipů na letní večery. Strefili jsme se? Chybí vám v seznamu nějaký titul? Dejte nám vědět do diskuze! 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *