Zvýšená kazivost zubů a záněty dásní. Jaké jsou další nejčastější problémy diabetiků?
Diabetes ovlivňuje zdraví ústní dutiny více, než si možná myslíte. Nedostatečná kontrola hladiny cukru v krvi zvyšuje riziko kazů a zánětů dásní. V tomto článku se podíváme na nejčastější problémy spojené s diabetem a poradíme vám, jak dodržovat správnou péči o zuby, abyste těmto potížím předešli.
Jak cukrovka ovlivňuje zdraví ústní dutiny?
Diabetici jsou náchylnější k řadě problémům týkajících se zdraví dutiny ústní – patří mezi ně zejména:
1. Zvýšená kazivost zubů
Vyšší hladina cukru v krvi znamená větší množství škrobů a cukrů, což vede k větší produkci kyselin, které poškozují zuby. U diabetiků je tak riziko vzniku zubního kazu vyšší, proto je důležité sledovat a mít pod kontrolou hladinu cukru (glukózy) v krvi.
2. Orální kvasinková infekce
Mezi další onemocnění dutiny ústní spojená s cukrovkou patří orální kvasinková infekce (Candida albicans). Tato infekce se může objevit jako vedlejší účinek užívání některých léků, jako jsou antibiotika nebo antihistaminika. Nejčastěji však postihuje osoby s diabetem. U diabetiků totiž vyšší hladina cukru v krvi vytváří ideální podmínky pro množení kvasinek v ústech.
3. Onemocnění dásní a paradontóza
Lidé s diabetem jsou náchylnější k bakteriálním infekcím, jejich schopnost bránit se škodlivým bakteriím je totiž snížená. Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi tak může vyvolat zánět dásní, který bez léčby může postupně přerůst do chronického stádia – parodontózy.
Jedním z hlavních faktorů, který zvyšuje riziko parodontózy u diabetiků, je negativní dopad cukrovky na imunitní systém. Mezi cukrovkou a paradontózou totiž existuje vzájemná souvislost – diabetes zhoršuje průběh paradontózy a rozvinutá paradontóza může zhoršovat diabetes.
4. Výrazné snížení produkce slin (xerostomie)
Při cukrovce můžete zažívat také sucho v ústech nebo pociťovat lepení jazyka na patro. Mezi další možné komplikace patří vřídky v ústech. Nedostatečná tvorba slin ztěžuje žvýkání a polykání suchých potravin (například sušenek nebo obilovin), a často vede ke zvýšené potřebě pít. Xerostomie navíc zvyšuje riziko vzniku zubních kazů a zánětů v ústech.
5. Syndrom hořících úst
Syndrom hořících úst je chronický stav ústní dutiny, který se projevuje pocitem pálení jazyka, rtů a sliznice. Vyskytuje se zpravidla u lidí s nekontrolovanou cukrovkou.
Míra zmíněných komplikací závisí na délce trvání diabetu a na schopnosti udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. U lidí, kteří mají kolísavou hladinu cukru v krvi, dochází k rychlejší a výraznější ztrátě zubních tkání než u těch, kteří mají glykémii na odpovídající úrovni.
Jak správně pečovat o ústní dutinu u diabetiků?
Správná hygiena ústní dutiny je při diabetu zásadní, řiďte se proto následující radami:
- Dodržujte hlavní zásady stravování a chování při cukrovce – dodržujte diabetickou dietu, pravidelně si měřte hladinu cukru v krvi a užívejte předepsané léky.
- Čistěte si zuby minimálně dvakrát denně – zuby si čistěte důkladně minimálně každé ráno a každý večer.
- Čistěte si zuby po každém jídle – jako diabetik zařaďte čištění zubů také po každém jídle. Pokud to zrovna není možné, ústa si alespoň vypláchněte vodou.
- Nezapomínejte na mezizubní péči – používejte mezizubní kartáčky nebo zubní nit k odstranění zbytků jídla z míst, kam se běžný kartáček nedostane.
- Choďte na pravidelné prohlídky k zubaři – i když nepociťujete žádné potíže, preventivní prohlídky u zubaře nevynechávejte. Běžně se doporučuje absolvovat alespoň jednu návštěvu za půl roku.
- Navštěvujte dentálního hygienistu – stejně jako ke svému zubnímu lékaři choďte k dentálnímu hygienistovi dvakrát ročně.
Prevence hraje důležitou roli nejen u lidí s cukrovkou. Péče o ústní dutinu by tak měla být vaší prioritou. Navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře a nezapomeňte s ním konzultovat, jak se jako diabetik starat o svůj chrup. Dodržováním správné péče o zuby, udržováním optimální hladiny cukru v krvi a pravidelnými návštěvami zubního lékaře můžete předejít komplikacím, které jsou u lidí s cukrovkou nejčastější.
Zdroj foto: Unsplash.com