Tak jako my, i stromy potřebují nějakou tu péči
O strom mimo zajištění dobrých stanovištních podmínek pečujeme především řezem. Jeho provedení a správně načasování je však velice důležité. Nevhodným řezem se můžeme připravit třeba jen o květy, ale také i o úrodu případně způsobit zánik jedince.
Jaký tedy zvolit vhodný řez stromů v zimním období?
V zimním období, tedy době kdy strom laicky řečeno spí, se obecně provádí větší redukční řezy. Stromy v této době mají veškeré živiny stažené hluboko do svých niter a tedy i při hlubokém řezu nedojde k zbytečné ztrátě cenné energie. Nicméně i zde je potřeba se vyvarovat velkých řezných ran. Maximálně do 10 cm. Je vhodnější provést více menších řezů, než jeden vetší.
(Snaha o nápravu špatně ořezaného stromu nemusí být vždycky úspěšná. Zdroj: lanari.cz)
V zimním období mezi vhodné řezy patří například lokální redukce, případně obvodové redukce u okrasných stromů.
Takové redukce se provádějí z důvodu stabilizace koruny případně snížení těžiště stromů. Dalším takovým řezem jsou velké zmlazovací redukce u zanedbaných a již neplodících ovocných stromů. Po řezu vyroste nová – sekundární koruna. Z té se časem za pěstuje opět plodící koruna.
(redukční řez na lípě, která byla poničena námrazou, zdroj: lanari.cz)
Před každým zásahem je nutné vědět o jaký druh dřeviny se jedná a jaký je náš záměr řezu. Bezhlavé řezání a střihání dřevin nikdy k ničemu dobrému nevede. Jeden typický příklad. V zimním období dojde k hlubokému řezu Zlatice převislé (lidově “Zlatý déšť”). Keř s hlubokým řezem nemá žádný velký problém. Co si ale spousta lidí již neuvědomí je fakt, že kvete před olistěním. Tedy, že květy se formují již v předešlém období. Pokud je tedy v zimně odstraníme, keř bude znovu krásně kvést až další rok. Podobně je tomu i s odstraněním plodonosné obrostu. Žádná z nově narostlých větví nebude plodit. Obecně nejvíce plodí 2 – 3leté dřevo.
Pokud si nejste jisti s vhodným zásahem, raději se poraďte s odborníkem.
Specialistovi přes stromy se říká arborista. Jeho oborem je arboristika, tedy správa a údržba zeleně v městském prostředí. Ten vám vždycky rád poradí!
Tato práce je pro odborníky a když si myslíte, že to dokážete a pustíte se do toho, tak těm stromům jen ublížíte.
My máme hodně stromů. Vždycky jsem je ořezávala a ještě víc obrostly. A to nechci. Musím někde vyčíst, jak to dělat.
Už o čtyři pěkné stromky jsme přišli, máme jen třešeň a menší broskvoň, ještě planou meruňku. Moc práce to tedy nedá a vlastně je hotovo. Zasadili jsme dva stromečky jabloně, ale letos ještě asi nic nebude….